Unášajú ľuďom spred domov psy a mačky a jedlo z nich ponúkajú v pouličných stánkoch. Zakladatelia festivalu Jü-lin sa rozhodli presvedčiť miestnych i svet, že v čínskej kultúre zohráva jedlo zo zvierat významnú úlohu. O tom, že to tak nie je, a aj o tom, ako aktivisti zachraňujú zvieratá z bitúnkov, rozprávala pre SME WENDY HIGGINSOVÁ z organizácie Humane Society International. Festival sa tento rok koná od 21. do 30. júna.
Ako by ste opísali festival Jü-lin?
Je to každoročná udalosť, ktorá sa koná v čínskom meste Jü-lin. Podáva sa na nej vyprážané psie a mačacie mäso. Prvýkrát ju zorganizovali v roku 2010, takže nepatrí medzi čínske tradície.
Kto ho organizuje?

Obchodníci so psím mäsom, ktorí mali najskôr problém zarobiť si svojou prácou na živobytie, keďže ľudia v meste neboli zvyknutí jesť psy. Presvedčili miestne úrady, že festival bude dobrým krokom pre turizmus a miestny biznis, a začali ho organizovať. Mysleli však najmä na seba a na to, aby si zvýšili predaj. Mysleli si, že sa do mesta nahrnú ľudia z celej Číny a zo sveta a začnú jesť psie mäso.
A aj sa tak naozaj stalo?
Najskôr áno. Prvé dva ročníky navštívili veľké skupiny ľudí a bola to veľmi populárna udalosť. Návštevníkom sa páčila hlavne preto, že ponúkala nekonečné zásoby jedla a pitia, ktoré mohli ochutnávať priamo na ulici. Organizátorom sa dokonca takmer podarilo presvedčiť obyvateľov mesta, že psie mäso je pre mesto významné a spája sa s ním odnepamäti, no to je nezmysel.
Ako vnímajú ľudia z Jü-linu konzumáciu tohto druhu mäsa?
Mnoho ľudí si stále veľmi jasne pamätá, že nie je tradičnou zložkou ich receptov. Do roku 2010 naozaj nikto nejedol psy a neexistovali ani bitúnky, na ktorých by ich vraždili. Aj miestne úrady zmenili svoj pohľad na festival, keď videli, ako vo svete vznikajú kampane a petície, ktoré žiadajú zastavenie celej udalosti. Uvedomili si, že urobili veľkú chybu.
Takže psie a mačacie mäso sa jedáva len na festivale?