HAAG, ŠSTRASBURG, MOSKVA. Poslanci Parlamentného zhromaždenia Rady Európy (PZ RE) v pondelok odmietli návrh na diskusiu o povinnosti "všetkých štátov zabezpečiť, aby osoby zapletené do zostrelenia malajzijského lietadla počas jeho letu nad východom Ukrajiny boli postavené pred súd".
PZ RE o tom informovalo prostredníctvom sociálnej siete Twitter.

Poslanci podľa neho odmietli aj diskutovať o tom, či Rusko musí niesť zodpovednosť za neplatenie členských príspevkov do Rady Európy.
Holandská nadácia Stichting Vliegramp MH17 angažujúca sa pri vyšetrovaní pádu malajzijského lietadla, ku ktorému došlo v júli 2014 počas letu nad východom Ukrajiny, listom vyzvala PZ RE, aby nevrátilo ruskej delegácii hlasovacie právo, kým Rusko nebude plne spolupracovať pri vyšetrovaní havárie lietadla typu Boeing počas letu nad územím Ukrajiny.
Informovala o tom v pondelok agentúra TASS.
Záruky od Ruska
Podľa nadácie by PZ RE malo dočasne odložiť rozhodnutie o hlasovacom práve pre ruskú delegáciu. Najprv treba podľa nej získať od Ruska záruky, že bude bezpodmienečne spolupracovať pri vyšetrovaní, stíhaní a súdnom konaní voči osobám, ktoré sú podozrivé z podielu na havárii lietadla z júla roku 2014 a nesú zodpovednosť za smrť 298 ľudí na jeho palube.
Letné zasadnutie PZ RE sa začalo v pondelok v Štrasburgu. Jeho poslanci budú rozhodovať aj o zmenách v rozhodovacom procese a sankčných mechanizmoch v rámci PZ RE.
V prvý deň rokovania bude poslancom predložená správa ich belgickej kolegyne Petry de Sutter, ktorá obsahuje aj zmenu očakávanú ruskou delegáciou. Podľa návrhu tohto dokumentu by všetky členské štáty mali "mať rovnakú možnosť zúčastňovať sa" na práci Výboru ministrov Rady Európy a Parlamentného zhromaždenia. Okrem toho sa v ňom uvádza, že "práva členských štátov hlasovať, hovoriť a byť zastúpené v PZ RE a jeho orgánoch nemôžu byť pozastavené alebo zrušené".
Ruská delegácia sa vyhráža odchodom
Predseda ruskej Štátnej dumy Viačeslav Volodin podľa agentúry TASS povedal, že ak PZ RE prijme túto správu "bez zmien", ruská delegácia odíde do Štrasburgu ešte v pondelok večer, aby sa na zasadnutí PZ RE v Štrasburgu zúčastnila.
Uviedol tiež, že ak PZ RE zbaví ruských poslancov právomocí, ruská delegácia si vyhradzuje právo opustiť PZ RE.
Rusko už tri roky po sebe odmieta vyslať delegáciu na zasadnutia PZ RE.
Ruskí poslanci a senátori boli totiž v rokoch 2014-15 v dôsledku "znovupripojenia Krymu k Rusku" zbavení práva voliť, zúčastňovať sa na pozorovateľských misiách Rady Európy a byť súčasťou riadiacich orgánov PZ RE. Ruská delegácia trvala na zrušení týchto nariadení ako na podmienke svojho návratu do PZ RE a od júna roku 2017 neplatí členské príspevky do RE.