KOLÍN NAD RÝNOM. Stovky aktivistov za boj proti klimatickým zmenám ukončili svoj protest v jednej z najväčších nemeckých povrchových baní po tom, čo im polícia opakovane rozkázala opustiť ju pre život ohrozujúce nebezpečenstvo.
Niektorých demonštrantov z lignitovej bane Garzweiler na západe Nemecka úrady aj odviedli.
Protesty sa pre baňu v Porýní konali tri dni.
V piatok takmer 40-tisíc študentov protestovalo v Aachene proti nečinnosti úradov v boji proti klimatickým zmenám.
V sobotu niektorí demonštranti blokovali železničnú trať používanú na prevoz hnedého uhlia a ďalší prerazili policajný kordón a vošli do areálu bane.
Násilný vzdor
V povrchovej bani Garzweiler v Porýnskej hnedouhoľnej panve je zhruba 250 ekologických aktivistov, ktorí tam počas protestnej akcie vnikli v sobotu.
Agentúra DPA dnes uviedla, že policajtom, ktorí sa ich snažia vyviesť, kladú silný odpor.
Ďalších asi 800 odporcov ťažby uhlia a jeho využívania na výrobu elektriny, už od piatku blokuje trať medzi elektrárňami v Neurath a Niederaussem, ktoré rovnako ako baňa Garzweiler patria skupine RWE. Obsadili aj inú trať, po ktorej vlaky vozia uhlie.
Na sobotňajšej demonštrácii prišlo k bani Garzweiler podľa jednej z organizátorských skupín okolo 8000 ľudí. Niekoľko stoviek z nich počas dňa napriek varovaniu, že to môže byť životu nebezpečné, prerazilo policajný kordón a vniklo do bane.
Pri strete utrpelo osem policajtov zranenia. Polícia pri zásahu proti aktivistom použila slzný sprej. Odporcovia ťažby uhlia z ekologickej skupiny Ende Gelände na twitteri odsúdili "policajné násilie".

Ďalšie potýčky vypukli, keď sa niektorí aktivisti pokúšali oslobodiť svojich zadržaných kolegov.
Niektorí z tých, ktorých policajti zadržali, sa sťažovali, že dlhé hodiny nedostali najesť ani napiť, čo polícia odmieta. Počet zranených ani zadržaných aktivistov úrady nezverejnili.
RWE kvôli protestu z bezpečnostných dôvodov zastavila v niektorých častiach bane prácu. "Nie je to tak, že by sme hneď museli odstavovať elektrárne," citovala agentúra DPA hovorcu spoločnosti.
Pokojný protestný pochod
K bani Garzweiler v sobotu dorazili aj účastníci piatkovej manifestácie za lepšiu ochranu klímy, na ktorú v Aachene prišlo niekoľko desiatok tisíc ľudí.
K ich sobotňajšiemu pokojnému protestnému pochodu, pri ktorom dávali najavo svoj odpor voči dolovaniu a spaľovaniu uhlia alebo búraniu dedín kvôli ťažbe, sa pripojili aj rodiny s deťmi a starší ľudia.

Protestujú aj proti ďalšiemu výrubu Hambašského lesa, ktorý má v pláne RWE, aby mohla rozšíriť ťažbu uhlia.
Agentúra AP napísala, že pod vplyvom študentských manifestácií za lepšiu ochranu klímy aj silnejúcich preferencií opozičných Zelených kancelárka Angela Merkelová stanovila cieľ, aby sa Nemecko do roku 2050 stalo neutrálne, pokiaľ ide o emisie oxidu uhličitého.