BRUSEL, BRATISLAVA. S určitým potešením a uspokojením som si všimol, že nie je také ľahké nahradiť ma, vtipkoval v piatok nadránom končiaci šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker. Európski lídri sa ani vo štvrtok nedokázali dohodnúť na tom, kto by Junckerovo miesto a ďalšie pozície vo vedení Európskej únie mal získať.
Európske politické strany pritom mesiace diskutovali na tom, kto bude ich favoritom do vedenia Komisie. Zdá sa však, že štáty napokon celý proces výberu takzvaných špicenkandidátov odignorujú. O ktoré pozície sa bojuje a kde bude boj najtvrdší?
1. Predseda Komisie

O tom, že nemecký politik Manfred Weber môže získať najprestížnejší post v EÚ vo vedení Komisie, sa pred pár týždňami hovorilo takmer ako o hotovej veci. Ako favorit najväčšej európskej frakcie – Európskej ľudovej strany (EPP) mohol mať pohodlnú pozíciu. Takmer mesiac po voľbách do Európskeho parlamentu je však v komplikovanej situácii.
Pred piatimi rokmi boli rokovania jednoduchšie – ľudovci a socialisti (S&D) mali v europarlamente väčšinu. Teraz síce Weberova EPP vyhrala voľby, no musí sa spoliehať aj na ďalšie strany, aby vyskladali koalíciu s dostatkom hlasov. Navyše liberálna strana Obnovme Európu a socialisti (S&D) ešte pred štvrtkovým summitom v Bruseli podľa webu Euractiv oznámili, že si Webera na čele Komisie neželajú.