
FOTO - ARCHÍV
Prvé teoretické základy počítačov položil Norbert Wiener v roku 1942.
V roku 1944 Howard Hathaway Aiken skonštruoval prvý elektromechanický počítač.
Základným konštrukčným prvkom boli elektromechanické spínače, voľba matematických funkcií bola mechanická.
To znamenalo, že „mašina“ po každom úkone zastala, potom bolo potrebné ručne prekolíkovať káble, a tak pripraviť počítač na ďalší úkon.
Bill Gates zhotovil svoj prvý počítačový program počas štúdia na Harvarde – na práve. Práve tomu sa po dvoch rokoch otočil chrbtom a v roku 1975 založil so spolužiakom Paulom Allenom firmu Microsoft s majetkom päťsto dolárov.
Ich cieľom bolo, aby sa počítač dostal do každej domácnosti a aby jeho používanie zvládli aj laici. Pričom dôležitým momentom bol aj vstup Steveho Balmera do firmy v roku 1980 – potom to už pokračovalo ako klasický americký sen.
Firme sa začalo dariť a Gates začal zarábať.
Najlepší zlepšovateľ všetkých čias
Dnes zarobí denne viac ako tridsať miliónov dolárov a aj napriek veľkému úspechu pôsobí vo svojich štyridsiatich dvoch rokoch mladíckym dojmom nadšenca.
V podstate takmer nič nevynašiel, len veci zlepšoval, zdokonaľoval a perfekcionalizoval, a to všetko geniálnym spôsobom.
Tak to bolo predovšetkým s operačným systémom MS-DOS, ktorý odkúpil od nejakého programátora za smiešnych päťdesiattisíc dolárov. Práve vďaka novému operačnému systému sa firme Microsoft podarilo za krátky čas získať popularitu a dnes ho nájdete takmer v každom počítači.
Gatesov úspech je hlavne v tom, že dokázal zblížiť človeka s počítačom.
Slovák by musel pracovať milióny rokov
Nemecký časopis Spiegel v septembri minulého roku uviedol, že majetok Gatesových akcií v Microsofte predstavuje približne tridsaťtri miliárd dolárov.
Podľa najnovšieho zoznamu magazínu Forbes sa majetok spoluzakladateľa koncernu Microsoft zmenšil zo šesťdesiattri miliárd na päťdesiatštyri miliárd dolárov, v istom období predstavoval takmer deväťdesiat miliárd .
Ak by sa vtedy Gates rozhodol majetok rozdať, každému obyvateľovi planéty by sa ušlo pätnásť dolárov.
Ak by sa chcel Slovák pri súčasnej priemernej nominálnej mzde Gatesovi vyrovnať, musel by pracovať približne tridsať miliónov rokov.
Nadácia zakladateľa Microsoftu prispela v priebehu piatich rokov sedemstopäťdesiatimi miliónmi dolárov na podporu snáh v oblasti imunológie.