MOSKVA. Bývalý minister obrany samozvanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR) Igor Girkin, známy aj pod menom Strelkov, v stredu vyhlásil, že nebude vypovedať v prípade havárie malajzijského lietadla Boeing 777, ku ktorej došlo v Donbase pred piatimi rokmi a zahynulo pri nej všetkých 298 ľudí na palube.
"Domobrana s tým (haváriou) nemá nič spoločné. Nechcem sa k tomu ani vyjadriť, ani ja ani iní povstalci s tým nemáme nič spoločné," povedal Girkin podľa agentúry Interfax.
Dubinskij sa stiahol do Ruska
Svedčiť údajne nemieni ani ďalší obvinený, bývalý šéf spravodajskej služby DĽR Sergej Dubinskij. Ľudia z jeho okolia v rozhovore pre Interfax uviedli, že "niet o čom" vypovedať.

"Sergej sa stiahol v roku 2014 a odvtedy žije v Rusku. Nemá nič spoločné s boeingom, nezaoberá sa vojenskými záležitosťami, žije si svoj život," povedal jeho predstaviteľ.
Podľa zistení organizácie Bellingcat, ktorá sa prípadom zostreleného boeingu tiež zaoberá, Dubinskij bol jedným z organizátorov prepravy ruského raketového systému BUK do Doneckej oblasti.
Dubinskij bol podriadený Girkinovi a bol známy aj pod bojovým menom Chmuryj (Zamračený).
Okrem Strelkova a Dubinského holandská prokuratúra obvinila aj Olega Pulatova a UkrajinCA Leonida Charčenka sú podľa jeho slov podozriví zo zodpovednosti za smrť všetkých 298 ľudí na palube.
Paulissen dodal, že ich proces sa začne v Holandsku v marci 2020. Na štyroch mužov už vydali medzinárodné zatykače.
Pulatov, známy pod prezývkou Giurza (Zmija) a Chalif, je podľa Spoločného vyšetrovacieho tímu (JIT) považovaný za zástupcu Dubinského a bol pri prevoze systému BUK.
Charčenko, alias Krot (Krt), bol šéfom rozviedky DĽR a jedným z koordinátorov prepravy systému BUK.
Zostrelenie boeingu nad Ukrajinou
JIT, ktorý skúmal okolnosti pádu Boeingu 777 leteckej spoločnosti Malaysian Airlines, v stredu oznámil, že na spomínané štyri osoby vydá medzinárodné zatykače a bude od ich domovských krajín žiadať, aby ich vypočula a prípadne aj vydala na stíhanie do Holandska.
Holandský prokurátor Fred Westerbeke v stredu na tlačovej konferencii v Nieuwegeine povedal, že štvorica sa pred súdom bude zodpovedať za to, že na východnú Ukrajinu dopravila systém BUK, z ktorého vystrelená raketa zasiahla lietadlo s 298 ľuďmi na palube.
JIT už vlani v máji uviedol, že protilietadlová raketa BUK, ktorá zasiahla Boeing 777, sa nachádzala vo výzbroji 53. brigády protivzdušnej obrany z mesta Kursk ležiaceho na juhozápade Ruska.
Súdny proces so štvoricou obvinených sa začne 9. marca 2020, informovali v stredu pozostalí po obetiach, ktorí sa so správou JIT oboznámili ešte skôr ako novinári.