
O tom, ako to v sieti vyzerá, sme hovorili aj s Valérom Kotom, ktorý pracuje ako riaditeľ oddelenia elektronického publikovania vydavateľstva Petit Press, ktoré vydáva aj denník SME. Sám o sebe hovorí: "Odborník na internet nie som, a nie je ním nikto, kto sa za takého vydáva. Internet nemá študijný odbor na žiadnej univerzite - čiže je to "paveda", ktorá ešte nepozná odbornosť."
Ako hodnotíte propagáciu osoby prostredníctvom vlastnej webovej stránky – môže zavážiť, a tak aj zvýšiť obľúbenosť politikov, čo si ju nainštalovali?
„Určite. Internet je dokonalým médiom marketingovej komunikácie, preto každá osobná stránka, ktorá poslúži na získanie potrebných informácií alebo inak zaujme pri náhodnom surfovaní internetom, môže viesť k získaniu aj napríklad politických sympatií. Môže byť dokonalým archívom jeho verejných a osobných názorov. Internet je až intímne bezprostredné médium – preto je pre politika trestuhodnou lenivosťou nevyužiť ho. To isté sa týka športovcov a ľudí zo šoubiznisu, respektíve ich štedrých sponzorov.“
Ako to funguje v zahraničí – je bežné, že politici majú svoje vlastné stránky?
„V zahraničí je to, prirodzene, ďaleko rozšírenejšie. Napriek tomu nie každý významný západný politik má vlastnú domovskú stránku. To často suplujú stránky politickej strany. Obsahovo bohatšie bývajú takzvané neoficiálne stránky celebrít alebo politikov, čo je u nás – okrem pár stránok venovaných Mečiarovi – takmer úplna neznáma. Takéto projekty však vznikajú na základe individuálneho nadšenia, čiže ich absenciu u nás možno vysvetľovať mnohými faktormi, ale jednoznačného vysvetlenia sa ťažko dopátrať. Možno tkvie v mizérii slovenských celebrít. :-)“
Ak si pozriete stránky politikov, ako hodnotíte ich kvalitu?
„Beňová je naozaj asi ‘best‘. :) Ak by sme mali robiť recenziu stránky nie z hľadiska obsahu, ale z hľadiska celkovej navigácie, grafiky a programovania, tak niektoré stránky podceňujú skutočnosť, že bežne z domu sa človek na internet pripája relatívne nízkou rýchlosťou a nevydrží dlhé, drahé minúty čakať, kým sa mu natiahne multimediálne intro alebo animácia. Mnohým stránkam možno aj vyčítať, že nie sú starostlivo zaregistrované na najväčších vyhľadávačoch, že nemajú takmer žiadnu propagáciu. V prípade internetových stránok politikov je ich účel jasný – svoju cieľovú skupinu voličov hľadajú aj cez internet. Forma však býva rôzna.“
Myslíte si, že v budúcnosti bude počet stránok slovenských politikov narastať?
„Jasné, pokiaľ sa telekomu nepodarí úplne udusiť internet vysokými tarifami za pripojenie – čo sa, dúfam, nestane.“
Budeme niekedy voliť cez počítač?
„Som optimista – verím, že to nie je žiadna futuristická vízia, ale praktická vec, ktorá môže zvýšiť podiel verejnej kontroly. Škoda, že to nebude zajtra.“
Pozn. red.: Značky:) a :-) suplujú úsmev.