Viete, čo robí Rudolf Schuster každé ráno?
Zapne počítač a odpovedá na poštu, čo dostane prostredníctvom svojej internetovej stránky.
Nemýľte sa, nerobí to formou odosielania e-mailov.
Komunikuje priamo na internete – je to niečo ako spomalený chat. Odpovede síce neprídu v čase kladenia otázok, ale určite prídu skôr ako listová zásielka.
(Chat – spôsob rozhovoru dvoch alebo viacerých ľudí prostredníctvom internetu.)
Je jedným z mála politikov tohto druhu.
Slovenskí poslanci parlamentu síce dostali pekné a drahé prenosné počítače, zrejme ich však využívajú len na písanie prejavov v parlamente – ak ich nedarovali svojim príbuzným.
Takéto využitie „svojho“ počítača pred časom SME potvrdil Augustín M. Húska, František Mikloško ho podobne ako televízor daroval vlastným straníckym orgánom.
Zo stopäťdesiatich členov zákonodarného zboru tak majú vlastnú webovú stránku len niektorí.
Z SDKÚ sa ňou môžu pýšiť Branislav Orava a primátor Prešova Juraj Kopčák, z SNS Jozef Prokeš a Viliam Oberhauser, z HZDS Marta Aibeková, zo Smeru Monika Beňová, SOP vraj pripravuje stránku Pavla Hamžíka.
Podstatne lepšie sú na tom preto slovenskí topumelci – na sieti môžete nájsť neporaziteľnú skupinu Elán, zlatú slávicu Janu Kirschnerovú, osudovo zamilovaného Pavla Haberu, kontroverzného Richarda Müllera, humoristov Milana Markoviča a Rasťa Piška i slovenského „Pražáka“ Miroslava Žbirku.
Koniec-koncov, českí politici, umelci i športovci sú aj v internetovom biznise o kus pred nami.
Predseda poslaneckej snemovne Václav Klaus, senátor a bývalý minister zahraničných vecí Jozef Zielenec či bývalý veľvyslanec ČSFR v USA Michael Žantovský komunikujú so svojimi priaznivcami cez internet aspoň tak intenzívne, ako náš prezident – vlastné internetové adresy majú takmer všetky osobnosti šoubiznisu.
Lucie Bílá (www.luciebila.com) a Jiří Korn (www.kornjiri.com) dali prednosť medzinárodnej sieti – com, spevák Karel Gott (www.gott.cz) vďačí za vznik svojej stránky svojej obdivovateľke Zuzane Drotárovej, jeho spevácky konkurent Daniel Hůlka je „ozvláštnený“ tým, že jeho adresa nezačína stabilným www (daniel.hulka.cz), vtipnú stránku má herec a zabávač Pavel Zedníček (www.pavelzednicek.cz).
Ten hneď na úvod tvrdí, že: „Kozie mlieko mi chutilo a raz som dokonca jedol kozie bobky. Fakt, nekecám!“
A ako sa prezentujú osobnosti „chytené do siete“ u nás, na Slovensku?
POLITICI
Rudolf Schuster – www.prezident.sk
Hneď na úvod vás prezident pozve do svojho paláca – hoci vás zároveň upozorní aj na to, že nemôžete prísť, kedy sa vám chce.
Môžete tak urobiť raz do roka – v júni, na výročie jeho inaugurácie.
Okrem iného sa na pomerne neosobnej stránke dozviete, že Rudolf Schuster vo svojej kariére dostal dvadsaťtri ocenení.
Prvé bolo vraj až v roku 1988 – Rad práce, posledné zatiaľ v roku 2001 – Čestný doktorát Diplomatickej akadémie Ministerstva zahraničných vecí Ruskej federácie.
Jeho diskusné fórum je plné pozitívnych hodnotení, negatíva tam až na pár výnimiek nie sú žiadne, čo u nezainteresovaného čitateľa vyvoláva dojem možného (a možno aj prílišného) zasahovania do štruktúry príspevkov.
Branislav Orava – www.branislavorava.sk
Poslanec sa na vás od prvého kliknutia na jeho web usmieva v neobvyklom civilnom oblečení, ponúka aj fotografiu poslanca z majstrovstiev Slovenska vo varení a v jedení halušiek, kde tento Dzurindov cyklista drží premiérovi plný tanier rýdzo slovenskej stravy pred ústami.
Jeho stránka je ladená v žilinských – zelenožltých – farbách a ponúka dostatočný priestor na prejavenie svojho názoru všetkým diskutujúcim.
Zaujímavý je prvý príspevok s neobvyklou otázkou: Zožrala ovečka ružu – áno, alebo nie?
Jozef Prokeš – www.prokes.sk
Ide o stránku primátora – nie poslanca – Prokeša. Jej texty sú však pre surfujúcich „interneťákov“ pomerne nudné.
Obsahovo je webová stránka nedostatočná – na prelistovanie stačí jedna minúta.
Chýba aj Prokešov základný životopis, napriek tomu treba oceniť jeho snahu zaradiť sa k prvým lastovičkám slovenskej politiky na sieti.
Monika Beňová – www.monikabenova.sk
Jej web je spomedzi politických činiteľov najkvalitnejší.
Je doslova preplnený informáciami – vrátane článkov, rozhovorov a fotografií.
Beňová, pochopiteľne, zverejňuje kompletnú databázu svojej činnosti, nebráni sa však ani pohľadu do svojho súkromia. Na stránke tak nájdete aj videozáznam z oslavy jej narodenín, ale aj jej krstné meno a meno za slobodna, ktoré inak neboli nikde medializované – v Beňovej krstnom liste stojí Monika Eva Vallettová.
Na jednu z mnohých otázok, prečo sa dala úspešná podnikateľka na politiku, Monika Eva odpovedá: „Len tak.“
Marta Aibeková – www.aibekova.sk
V životopise poslankyne HZDS Marty Aibekovej na webe sa dozviete, že „mimoposlanecké aktivity neexistujú. Aj počas kultúrnych, športových a osobných aktivít ma oslovujú občania so svojimi problémami a názormi.“
Práve preto sa vraj rozhodla zriadiť si internetovú stránku.
Občanov vyzýva: „Pýtajte sa všetko, čo Vás trápi, hnevá a zaujíma.“ A hoci je tam nainštalovaná aj ikona pre diskusné fórum, nie sú na nej žiadne príspevky ani odpovede poslankyne.
Namiesto toho tam však nájdete jej zaujímavú fotogalériu i anglickú verziu jej životopisu.
UMELCI
skupina Elán – www.elan.sk
Úplne prvé na elánistickej strane zaujme efektné video z ich koncertu.
Druhou pozoruhodnosťou je čeština – je ňou písaná celá stránka.
Za rok a pol existencie serveru sa naň prihlásilo viac než milión internetových „šialencov“.
Stránka je pravidelne aktualizovaná, s množstvom faktov a najnovších informácií vrátane autentických zážitkov z koncertov po Amerike a Austrálii.
Jana Kirschner – www.janakirschner.com
Zlatá slávica Jana Kirchner dala prednosť medzinárodnej koncovke com.
Už na prvý pohľad je jasné, že na tejto stránke si dal niekto záležať – škoda však, že skôr graficky ako obsahovo. Kamkoľvek kliknete, bude sa na vás usmievať Kirschnerová v zelenom svetríku. Nechýba jej životopis, diskografia alebo texty pesničiek. Napriek tomu je stránka skôr neosobná – chýbajú Kirschnerovej citácie, názory, ktoré supluje len životopis, diskografia, texty piesní a päť fotografií.
Nemožno sa s ňou pre neexistenciu mailovej pošty ani „osobne“ pozhovárať – len ak si ju chcú objednať na živé vystúpenie.
Tvorcom speváčkinej stránky je u nás študujúci občan Juhoslávie Pavel Surový. Ako nás informoval, koncovka sk bola už obsadená, preto treba po mene vyťukať koncovku com.
Priemerná návštevnosť stránky je dvesto kliknutí denne.
Tvorca Kirschnerovej stránky tiež SME povedal, že už v blízkej budúcnosti sa stránka úspešnej speváčky zmení, aktualizuje a zatraktívni.
„Pribudnú celé pesničky vo formáte MP3, a to z prvých troch albumov, Jana predstaví svoju kapelu, každý člen bude mať na webe svoje miesto, pribudne sútaž o ceny, rozhovor v audio– a textovej verzii, všetky videoklipy, viac fotografií. Prekvapením bude minihra, po ktorej úspešnom ukončení sa vám zobrazí tajná stránka, ktorá bude obsahovat unikátne, nezverejnené fotografie z reklamnej kampane speváčky pre jeden nápoj. Pribudnú aj menej známe informácie pre verejnosť.“
Richard Müller – www.muller.sk
Stránka kontroverzného, dnes už ustáleného skvelého šansoniéra je ladená v komornej, čiernej farbe. Jednou z informácií tam je aj jeho výška – dvesto centimetrov, a váha – sto kilogramov.
Svoj názor na jeho tvorbu i osobu majú na webe možnosť prezentovať nielen priaznivci Müllera, ale aj jeho kritici.
Inak ponúka web štandartné informácie, prepisy rozhovorov z médií, texty z nového albumu a ukážkové MP3.
Tvorcom toho všetkého je Radovan Reisel, ktorý SME povedal, že Müller si poštu od svojich fanúšikov čítal pravidelne dovtedy, kým mu nevykradli dom a nezobrali aj počítač.
A aký má podľa Reisela spevák k internetu vzťah?
„Celkovo priaznivý, aj keď so samotnou obsluhou PC je to niekedy problém. :) Ako hovorí on sám – Všetci hovoria, že mám dobrú stránku, ale sám som na nej v živote nebol. Čo však nie je celkom pravda.“
Miroslav Žbirka – www.zbirka.sk
Hneď po tom, ako vyťukáte písmená www.zbirka.sk, prepne vás to automaticky na koncovku cz. Napriek tomu je stránka v slovenčine, pravidelne aktualizovaná o nové informácie.
Zaujímavosťou je množstvo čiernobielych fotografií, napríklad opaľovanie sa Žbirku s Marikou Gombitovou na lodi.
Formou elektronickej pošty sme získali informácie priamo od Žbirkovej manželky Katky: „Mekyho stránky tvorí jeho fanúšik z Ostravy, ktorý je zároveň polovičný Slovák. Pôvodná adresa bola iba s koncovkou cz práve preto, že boli vytvorené v Čechách. Z dôvodu, aby sa k nim lepšie dostali slovenskí fanúšikovia, fungujú obe adresy s presmerovaním na pôvodnú stránku.“
Milan Markovič – internet.sk/markovic
Stránka Milana Markoviča je skutočne mimoriadne vydarená. Dozviete sa z nej všetko, čo by ste sa spýtali, keby ste dostali tú možnosť hovoriť s humoristom osobne.
Texty sú písané v prvej osobe, takže nik nemôže pochybovať o ich autorstve.
Nechýba množstvo unikátnych fotografií, stránka má aj anglickú verziu a je pravidelne aktualizovaná.
Tí, čo sa chcú vrátiť trebárs aj o desať rokov späť – k rozhlasovým Pyramídam Markoviča s Breinerom, budú takisto uspokojení.
Stránka je prehľadná a zábavná. Markovič začal pracovať s internetom roky dozadu, ako jeden z prvých na Slovensku, keď bol tu ešte v plienkach.
A ako si spomína na začiatky s počítačom?
„Nepatrím medzi priekopníkov, no komputerovému zázraku striedavo vládnem a podlieham už dvanásť či trinásť rokov. Bol to dnes už vari aj pomaly zabudnutý Sinclair ZX Spectrum, ktorý ako prvý z tých zázračných prístrojov vnikol do môjho súkromia.“
Pavol Habera – www.habera.sk
Haberova stránka ponúka maximálne množstvo informácií, nechýba vynikajúca biografia, diskografia, rozhovory, texty piesní, akordy a množstvo fotografií.
Okrem iného sa môžete dozvedieť to, čo vie málokto – že spevák bol v roku 1985 členom skupiny Burčiak, aj to, čo vedia všetci – že nerád hovorí o súkromí.
Možno aj preto bola stránka naposledy upravovaná v máji – odvtedy má Habera novinku len jednu – že sa môže popýšiť krásnou priateľkou, supermodelkou českého pôvodu Danielou Peštovou.
Stránku navštívlo od roku 1998 viac ako dvadsaťšesťtisíc „interneťákov“.
ŠPORTOVCI
Michal Martikán – www.martikan.sk
Na homepage olympijského víťaza z Atlanty v roku 1996 nájdete klasický profil, fotografie a najlepšie videá z Martikánových víťazných jázd – a to je asi tak všetko.
Karol Kučera – www.kajo.sk
Jeden z našich najlepších tenistov posledných rokov Kučera má tiež svoju webovú stránku, žiaľ, s málo informáciami.
Tou najatraktívnejšou je, že sa nedávno oženil, najaktuálnejšie sú jeho januárové športové výsledky.
Ak však hľadáte najčerstvejšie výkony nášho najlepšieho tenistu, kúpte si radšej každý pondelok denník SME.
Szilárd Németh – www.szili.sk
Na stránke futbalistu, pôsobiaceho v anglickom klube Middlesbrough, sa dozviete, že jeho najobľúbenejším alkoholickým nápojom je vinný strek so Spritom a že eho ženským idolom je Sharone Stoneovou.
Že od klubu dostal automobil značky Rover a že jeho rýchlostný rekord je 210 kilometrov za hodinu.
A že si môžete prostredníctvom tejto stránky objednať Némethov „anglický“ dres.
Peter Bondra – peterbondra.net/bonzai.html
Ak chcete vedieť, ako sa Bondra dostal do NHL a zaradil sa k najlepším hokejistom na svete, ste tu správne – jedinou podmienkou je ovládanie anglického jazyka.
Nájdete tu kompletné informácie o „Bonzai“, čo je prezývka hokejistu – to, koľko zarába, štatistiky, názory, rozhovory, fotografie.
Dozviete sa aj to, že medzi jeho záľuby patrí rybolov z vlastnej lode, že považuje svoju manželku Ľubu za vynikajúcu kuchárku a že jeho „prácou je dávať góly“.
FOTO – INTERNET, TASR, ČTK a ĽUBOŠ PILC