ALMA-ATA. Kazašská polícia zverejnila novú bilanciu počtu osôb zadržaných počas protestov, ktoré sa konali pred nedávnymi prezidentskými voľbami a po nich.
Ako v utorok informoval kazašský minister vnútra Erlan Turgumbajev, zadržaných bolo približne 4000 osôb, pričom takmer 700 z nich bolo odsúdených na niekoľkodňové tresty väzenia.
V Kazachstane zadržali demonštrantov
Ako uviedla agentúra AP, medzi zadržanými bolo aj najmenej deväť novinárov. Polícia však podľa AP tvrdí, že novinári v čase zadržania nemali pri sebe novinárske preukazy.
Jedným z nich bol aj Piotr Trocenko, ktorý pracuje pre kazašskú redakciu rozhlasovej stanice Slobodná Európa (RFE/RL).
Trocenko uviedol, že zasahujúci policajti mu ani nedovolili, aby sa legitimoval, zadržali ho, predviedli na policajnú stanicu, kde sa podrobil výsluchu. Ten sa týkal najmä jeho politických názorov.
Následne ho bez vysvetlenia prepustili. Na druhý deň sa počas ďalšej demonštrácie opäť dostal do konfrontácie s policajtmi, ktorí sa mu vyhrážali fyzickým násilím, ak neopustí námestie, kde sa konalo zhromaždenie opozície.
Protesty nepovolili
Protesty sa odohrali v deň hlasovania - 9. júna -, ako aj v nasledujúcich dňoch. Ich hlavným dejiskom bolo bývalé hlavné mesto Alma-Ata a nová metropola krajiny - Nursultan.
Podľa agentúry AFP išlo o najväčšie protesty v Kazachstane za posledné tri roky. Polícia ich účastníkov rozohnala s použitím sily. Úrady spočiatku informovali o asi tisíc zadržaných.
Ministerstvo vnútra označilo protestné zhromaždenia za nepovolené a zorganizované "radikálnymi skupinami".
Demonštranti protestovali proti spôsobu, akým sa odohrala výmena na poste prezidenta republiky: dlhoročný prezident Nursultan Nazarbajev na jar odstúpil, pričom jeho úradu sa dočasne ujal jeho chránenec, predseda hornej komory parlamentu Kasym-Žomart Tokajev, ktorý potom začiatkom júna vyhral predčasné prezidentské voľby.
Minister informácií Dauren Abajev - jeden z mála vládnych úradníkov, ktorí sa k demonštráciám vyjadrili - vyhlásil, že protivládne protesty ukazujú, že občania nie sú ľahostajní k výsledkom volieb. Veľký počet zadržaných obhajoval tvrdením, že demonštranti boli hromadne zatýkaní, aby sa voľby "mohli konať v pokojnej atmosfére".