KYJEV. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vymenoval za nového šéfa Štátnej hraničnej služby Ukrajiny (DPSU) Serhija Dejneka.
Informovala o tom v piatok agentúra UNIAN. Dekrét bol podľa nej podpísaný 13. júna.
Dejneko dosiaľ pracoval ako zástupca riaditeľa operačného odboru administratívy DPSU. V roku 2014 bol veliteľom jednotky DPSU v Luhanskej oblasti, kde čelil útokom proruských síl.
Dejneko vystriedal vo funkcii Petra Cyhykala, ktorého Zelenskyj odvolal 31. mája. Zelenskyj ďalším dekrétom prepustil Cyhykala z vojenskej služby do zálohy, a to s právom nosiť vojenskú uniformu.
Cyhykal stál na čele DPSU od júla 2017. Do funkcie ho vymenoval vtedajší prezident Petro Porošenko.
Trump pozval Zelenského do Washingtonu
Prezident USA Donald Trump pozval svojho ukrajinského partnera Volodymyra Zelenského do Washingtonu. Oznámil to ukrajinský veľvyslanec v Spojených štátoch Valerij Čalyj. Zatiaľ podľa neho nebolo "odhalené", kedy by sa táto návšteva mohla uskutočniť.
Čalyj hovoril o Trumpovej pozvánke počas svojho úvodného prejavu na summite Ukrajinsko-americkej pracovnej skupiny, ktorý organizovalo vo Washingtone Centrum pre americko-ukrajinské vzťahy.
Čalyj uviedol, že list Donalda Trumpa Zelenskému, v ktorom ho pozýva na návštevu do Washingtonu, je signálom podpory pre Ukrajinu, jej územnú celistvosť a cestu k euroatlantickej integrácii.