CHARTÚM. Sudánska armáda, ktorá prevzala v krajine moc po zosadení dlhoročného prezidenta Umara Bašíra, priznala, že bezpečnostné sily sa dopustili pochybení počas minulotýždňového zásahu s cieľom rozohnať okupačný protest pred armádnou centrálou v hlavnom meste Chartúm.
Tlačová agentúra AP to uviedla v piatok s odvolaním sa na vyhlásenie hovorcu vládnucej vojenskej rady Šamsaddína Kabášího.
Hovorca ešte vo štvrtok neskoro večer na tlačovej konferencii uviedol, že v danej záležitosti prebieha vyšetrovanie a viacero armádnych dôstojníkov bolo vzatých do väzby pre podozrenie z "odchýlenia sa" od zásahového plánu stanoveného veliteľmi.
Hoci nespresnil, čo konkrétne bezpečnostné sily porušili, ich konanie označil za "bolestné a poburujúce".
Zrážky medzi bezpečnostnými silami a obyvateľmi demonštrujúcimi za demokraciu si vyžiadali minulý týždeň v Chartúme a iných častiach Sudánu podľa údajov protestného hnutia vyše 100 obetí na životoch a niekoľko stoviek zranených.
"Cítime ľútosť za to, čo sa stalo," povedal Kabáší. "Nebudeme prejavovať žiadnu zhovievavosť a vyvodíme zodpovednosť voči komukoľvek, bez ohľadu na jeho postavenie, ak sa preukáže, že sa dopustil priestupkov," ubezpečil.