BUDAPEŠŤ, BRATISLAVA. Keď v apríli 2017 maďarský prezident János Áder podpísal nový zákon o vysokých školách, pred budovu maďarského parlamentu to vyhnalo takmer 70-tisíc ľudí.
Zákon totiž obmedzoval aj akademické slobody a fungovanie Stredoeurópskej univerzity (CEU), ktorú v Budapešti kedysi založil finančník George Soros. Od budúceho školského roka tak CEU časť aktivít presunie do Viedne.
Vo februári tohto roka zase na námestia vyšli vedci a mávali na protest vedeckými knihami. Začiatkom júna sa protestujúci opäť vrátili. Vláda Viktora Orbána chce totiž zreformovať Maďarskú akadémiu vied (MTA).
Mnohí vedci to vnímajú ako obmedzenie svojej slobody. Vláda zase tvrdí, že veda má zastupovať národné záujmy a viac zarábať.
Vládni nominanti

Minulý rok zverejnil provládny časopis Figyelő na svojich stránkach článok s titulkom „Imigrácia, práva homosexuálov a genderové štúdiá – takéto témy zamestnávajú výskumníkov akadémie“. Súčasťou článku bol aj zoznam vedcov, ktorí sa v MTA týmto témam venujú.
Časopis vtedy vyzval vládu, aby sa na tieto „ideologicky poháňané výskumy“ bližšie pozrela.
„O práci mojich kolegov tiež napísali, že ich vedecké úspechy sú slabé. No už od roku 2012 tu prebieha dlhodobá politická kampaň proti ‚liberálnym‘ filozofom,“ povedal pre SME výskumník Inštitútu politických vied MTA Zoltán Gábor Szücs.
Akademici sa teraz obávajú, že aj toto je dôvodom, prečo chce vláda Viktora Orbána úplne zmeniť štruktúru akadémie.