PEKING. Komunikačná aplikácia Telegram sa v stredu počas masívneho protestu v Hongkongu stala terčom kybernetického útoku z Číny. Útok spomalil pripojenie, používateľské dáta ale neskompromitoval.
Výkonný riaditeľ Telegramu Pavel Durov na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter informoval, že väčšina útočníkov mala IP adresy z Číny.
"Historicky, všetky útoky štátnych aktérov, ktoré sme zažili, sa stali v rovnakom čase ako protesty v Hongkongu. Tento prípad nie je výnimkou," povedal Durov.
Kyberútok z Číny
Útok podľa Telegramu spôsobil odmietnutie služieb, keď servery dostali mnoho zbytočných žiadostí, ktoré ich blokovali od spracovania tých legitímnych.

Telegram umožňuje šifrované vymieňanie správ. Aktivisti v Hongkongu aj v pevninskej Číne ho často používajú na organizovanie protestov v nádeji, že im šifrovanie umožní uniknúť vládnemu dohľadu nad aplikáciami čínskych sociálnych sietí, ako je napríklad WeChat.
Používatelia WeChatu napríklad tento týždeň hlásili, že sa im nezobrazovali fotografie z protestov.
Telegram, ktorý poskytuje viac súkromia a nezávislosti, je v pevninskej Číne zakázaný, ale používatelia sa k nemu môžu dostať pomocou softvéru, ktorý obchádza firewal.
Ten okrem iného blokuje napríklad Facebook či webstránku denníka The New York Times.
Demonštrácie v Hongkongu ochromili parlament
Hongkonský parlament zostal vo štvrtok zatvorený po tom, čo o ďalší deň odložili hlasovanie o kontroverznom zákone o extradícii, ktorý by povolil vydávanie osôb podozrivých zo spáchania trestného činu do krajín, s ktorými Hongkong nemá uzavretú dohodu, vrátane Číny. Informovala o tom agentúra DPA.
Návrh zákona vyvolal v Hongkongu odpor širokého spektra skupín i následné masové protesty, ktoré v stredu prerástli do násilností.
Tisíce ľudí sa zhromaždili pred parlamentom a snažili sa zabrániť jeho zasadnutiu, na ktorom sa malo rozhodovať o predmetnom zákone.
Protestujúci hádzali do príslušníkov poriadkovej polície rôzne predmety ako napríklad fľaše či tehly.
Polícia odpovedala použitím slzotvorného plynu a obuškov. Podľa informácií záchranárov sa v zrážkach medzi políciou a demonštrantmi zranilo 79 ľudí.
Prodemokratická organizácia Občiansky front pre ľudské práva (CHRF) - neoficiálny organizátor protestov - v stredu večer oznámila, že protesty budú trvať, až kým vláda sporný zákon nestiahne.
Na nedeľu avizovali ďalšiu demonštráciu a na pondelok zase štrajk, čím chcú zatlačiť na vládu.
Čína protesty kritizuje
Európska únia vo štvrtok zverejnila stanovisko, v ktorom vyzýva Hongkong, aby rešpektoval práva protestujúcich. EÚ takisto vyhlásila, že zdieľa obavy občanov Hongkongu v súvislosti s navrhovaným zákonom o extradícii a s tým, čo by jeho prijatie pre budúcnosť vlády mesta znamenalo.
Peking, naopak, označil masové protesty v Hongkongu za "výtržnosti" a dodal, že podporuje postoj tamojšej vlády, ktorá sa s touto situáciou vyrovnáva v súlade so zákonmi.
"To, čo sa udialo vo štvrti Admiralty (nachádzajúcej sa v blízkosti vládnych budov), nebolo umierneným zhromaždením, ale išlo o nepokoje," uviedol hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Keng Šuang.
Návrh kontroverzného zákona podľa kritikov narúša občianske slobody na autonómnom území Hongkongu.