VARŠAVA. Sochu kňaza podozrivého zo sexuálneho zneužívania detí odstránili z jedného z najvýznamnejších pútnických miest v poľskom meste Licheň.
Stalo sa tak krátko pred stretnutím poľských biskupov s vatikánskym vyšetrovateľom sexuálnych trestných činov arcibiskupom Charlesom Sciclunom.

Poľskí biskupi nedávno priznali stovky prípadov sexuálneho zneužívania detí zo strany kňazov v Poľsku. Tamojšiu katolícku cirkev kritizujú za krytie týchto prípadov.
Minulý mesiac zverejnený dokumentárny film odhalil svedectvá mužov a žien, ktorých ako deti zneužívali a znásilňovali kňazi.
Jedným zo spomenutých kňazov bol aj duchovný Eugeniusz Makulski, ktorého socha v Lichni zobrazuje, ako kľačí pred dnes už zosnulým svätým pápežom Jánom Pavlom II.
Miestni cirkevní predstavitelia v utorok informovali, že sochu upravia tak, že z nej odstránia Makulského.