LONDÝN. Každý človek skonzumuje v priemere päť gramov plastu týždenne, čo je približne ekvivalent štandardnej kreditnej karty.
Odhaľuje to v stredu zverejnená štúdia expertov z austrálskej Univerzity v Newcastli, ktorú si objednal Svetový fond na ochranu prírody (WWF) a o ktorej výsledkoch informuje agentúra DPA.
Najväčším zdrojom je voda
Celosvetovo najväčším zdrojom plastov, ktoré ľudia požijú, je pitná voda, a to z vodovodu aj balená. Vysokú úroveň obsahu plastov vykazujú aj potraviny ako soľ, mäkkýše či pivo.
Štúdia pospájala údaje z viac ako 50 prác o konzumácii mikroplastov, čo sú častice, ktoré majú priemer do päť milimetrov.
Ľudia podľa jej odhadov skonzumujú v priemere približne 2000 kúskov mikroplastov týždenne, respektíve vyše 250 gramov ročne.
Rozdiely v regiónoch
Štúdia tiež odhalila veľké regionálne rozdiely. Vo vode v Spojených štátoch a Indii sa napríklad našlo približne dvojnásobne viac plastových častíc než vo vode v Európe či Indonézii.

"Povedomie o mikroplastoch a ich vplyve na životné prostredie narastá, pričom táto štúdia pomohla vôbec po prvý raz poskytnúť presný výpočet ich konzumácie," uviedol jeden z vedúcich univerzitnej štúdie Thava Palanisami.
Generálny riaditeľ WWF Marco Lambertini uviedol, že odhalenia štúdie by mali byť "budíčkom" pre vlády na celom svete.
"Plasty nielen znečisťujú naše oceány i vodné zdroje a zabíjajú podmorský život, ale sú aj v každom z nás, pred ich konzumáciou nemôžeme uniknúť," uviedol.
"Na riešenie tejto krízy sú naliehavé a nevyhnuté opatrenia na celosvetovej úrovni," dodal.