Oslo/Rím 27. januára (TASR) - Pamiatku obetí holokaustu pripomenuli si dnes vo viacerých štátoch Európy. Dátum 27. január 1945 sa do svetových dejín zapísal ako deň oslobodenia koncentračného tábora Osvienčim-Brzezinka sovietskou Červenou armádou.
Predseda nórskej vlády Kjell Magne Bondevik dnes oznámil, že 27. január sa od tohto roku stane v Nórsku Dňom holokaustu. V tento nový pamätný deň si bude nórska spoločnosť každoročne oficiálne pripomínať dôležitosť boja proti rasizmu a diskriminácii.
"Tento deň najlepšie symbolizuje význam fundamentálnych ľudských práv, ktoré hlásajú rovnosť všetkých ľudí," povedal nórsky premiér v prejave prednesenom na nábreží v Osle, z ktorého 26. novembra 1942 deportovali do nacistických koncentračných táborov 532 nórskych židov.
V Taliansku vyhlásili 27. január za pamätný deň holokaustu pred dvoma rokmi. Taliansky prezident Carlo Azeglio Ciampi pri tejto príležitosti povedal: "Nikdy nezabudneme na obete barbarstva 20. storočia, ale ani na tých, ktorí riskovali svoj život, aby zachránili židovských spoluobčanov".
Podľa talianskeho premiéra Silvia Berlusconiho je oslobodenie Osvienčimu 27. januára 1945 pre všetkých slobodných a demokraticky mysliacich ľudí "žiarivým okamihom po noci rasistických diktatúr". Tento deň označuje návrat k rešpektovaniu ľudských hodnôt.
Pri príležitosti pamätného dňa holokaustu otvorili v Taliansku niekoľko výstav. Verejnoprávna televízia RAI odvysiela v pondelok a utorok v hlavnom vysielacom čase dvojdielny dokument o obchodníkovi Giorgiovi Perlascovi, ktorý v rokoch 1943-45 v Budapešti zachránil 5000 židov.
K incidentu došlo dnes počas otvárania múzea v Risiera di San Sabba, kde sa nachádzal jediný koncentračný tábor v Taliansku. Členovia mestskej rady z postfašistickej Národnej aliancie (AN) boli slovne napádaní prítomnými z ľavej časti politického spektra. V Risiera di San Sabba zomrelo 2000-5000 ľudí.