„Kým boty, ktoré šíria vírusy a nevyžiadaný obsah, rozširovali antivakcinačné myšlienky, ruskí trollovia rozdúchavali spory,“ napísal pred rokom americký magazín American Journal of Public Health. V rozsiahlej štúdii sa venoval pôsobeniu ruských dezinformačných kampaní a zistil, že internetové kontá prepojené na Rusko šírili na sociálnych sieťach príspevky, ktorými rozdúchavali konflikt okolo povinného očkovania.
Nesnažili sa pritom zastať sa jednej strany. Živili debatu zo strany zástancov očkovania, ako aj zo strany antivakcinačnej lobby. Účelom bolo zosilniť spory v americkej verejnosti.
Je to iba jeden z príkladov, ako funguje propaganda v situácii, ktorú médiá a vojenskí analytici nazývajú hybridnou vojnou.
Ďalšími zbraňami v hybridnej vojne sú napríklad „zelení mužíčkovia“ na Ukrajine, financovanie nacionalistických hnutí v Európe a šírenie propagandy a hoaxov
vo všetkých západných krajinách. Ruská federácia priamo alebo nepriamo financuje šírenie informácií prostredníctvom médií ako Russia Today (RT) či Sputnik. Súkromná spoločnosť Internetová výskumná agentúra (Agentstvo internet-issledovanij) sa zase stará o šírenie diskusných príspevkov na sociálnych médiách a pod článkami.
Ak sa vám obrázok nezobrazuje správne, kliknite.
Francúzsko
Kandidatúru francúzskej nacionalistky a euroskeptičky Marine Le Penovej finančne podporila ruská banka pôžičkou 9,4 milióna eur. Banka, ktorá vystupovala pod názvom Prvá česko-ruská banka medzitým skrachovala. Washington Post upozornil, že Le Penovej strana pôžičku spláca Rusom podozrivým z prepojenia na zločinecké skupiny.
Veľká Británia
Britské úrady dodnes vyšetrujú ruské zasahovanie do kampane za brexit.
Švédsko
Švédsky inštitút medzinárodných vzťahov v roku 2017 informoval, že krajina je terčom širokej škály prostriedkov. Denník Guardian konkrétne spomínal aktivity agentúry Sputnik news, šírenie hoaxov a falošných správ na internete, ale aj falošných dokumentov na hlavičkových papieroch švédskych politikov.
Pobaltské štáty
Tri bývalé sovietske republiky Litva, Lotyšsko a Estónsko sú kľúčovým bojiskom ruskej informačnej vojny. Litva v máji vyhostila Marata Kasema, šéfredaktora tamojšej jazykovej mutácie Sputnika. Kasem sa tak odsťahoval do Lotyšska, kde má občianstvo. Pobaltské krajiny proti propagande bránia tamojšie organizácie, ktoré si hovoria elfovia – ako protiklad trollov, ktorí šíria dezinformácie.
V Estónsku sa však nachádza aj Centrum NATO pre kybernetickú obranu.
Nad Pobaltím, ale často aj v okolí Škandinávie a Britských ostrovov sa spojenecké lietadlá stretávajú s ruskými, ktoré sa približujú k vzdušnému priestoru európskych štátov, občas ho narušia. Bežné sú provokácie v podobe agresívnych manévrov.
Poľsko
Po ruskej invázii na Ukrajinu Varšava znervóznela a aktuálne žiada Washington o posilnenie americkej vojenskej prítomnosti v Poľsku. 4500 vojakov, ktorí už v Poľsku sú, by mala posilniť ďalšia tisícka. Podobne ako v iných európskych štátoch, aj tu proruské kontá šírili propagandu v prospech krajnej pravice, osobitne v čase eurovolebnej kampane.
Rakúsko
V máji otriasol Rakúskom škandál, ktorý spôsobil pád tamojšej vlády. Vynorilo sa video známe ako Ibiza Gate, na ktorom predseda strany slobodných Heinz Christian Strache rokoval so ženou, ktorá sa predstavila ako dcéra ruského oligarchu. Dodnes nie je jasné, či mala skutočné prepojenie na Rusko, no Strache bol ochotný sa dohodnúť s údajnou Ruskou na poskytnutí štátnych zákaziek výmenou za pozitívne mediálne pokrytie.
Taliansko
Začiatkom tohto roka talianski investigatívni novinári zistili, že ruskí podnikatelia sa pokúšali finančne podporiť euroskeptickú a nacionalistickú stranu Ligu, z ktorej pochádza aj tamojší minister vnútra Matteo Salvini.
Fínsko
V minulosti rezonoval prípad fínskej novinárky Jessikky Arovej, ktorá odkryla fungovanie proruských trollov, za čo čelila šikane a nátlaku. Ruský Sputnik svoju fínsku mutáciu zrušil pre neefektívnosť.
Kaliningrad
Ruská exkláva Kaliningrad je strategickým miestom. Rusko na nej v posledných rokoch intenzívne modernizuje svoje vojenské základne. CNN v októbri 2018 získala satelitné snímky, ktoré ukázali, že Rusko tam rekonštruuje letisko a bunkre schopné ukrývať jadrové zbrane.
Ukrajina
Na jar 2014 Ruská federácia napadla Ukrajinu a anektovala polostrov Krym. Pri operácii použila vojakov v neoznačených uniformách, ktorí vošli do dejín ako „zelení mužíčkovia“. V lete 2014 proruskí separatisti s pomocou ruských ozbrojených síl vyvolali ozbrojený konflikt na východe Ukrajiny, ktorý trvá dodnes. 17. júla 2014 separatisti omylom zostrelili civilné lietadlo Boeing 777 Malajských aerolínií, na ktoré vystrelili raketu Buk, ktorú im dodalo Rusko.