HELSINKI, BRATISLAVA. Na prvý pohľad to vyzerá ako bežná učebňa, no na tabuli nie sú chemické vzorce ani matematické príklady. „Stali ste sa obeťou ruskej armády internetových trollov?“ píše sa v učebni vo výučbovom centre pre dospelých vo fínskom Espoo.
Vo Fínsku sú podobné otázky súčasťou dlhodobého boja vlády proti falošným informáciám, ktorý sa začal ešte v roku 2014.
Krajina spustila projekt na boj proti ruskej propagande krátko po tom, ako Rusko obsadilo časti Ukrajiny. Vo Fínsku vedeli, že sa veľmi ľahko môžu stať ďalšou krajinou na rade a keďže nie sú členským štátom NATO, nemôžu sa naisto spoľahnúť ani na západných spojencov.
Aj vďaka tomuto projektu sa o krajine hovorí, že boj proti ruskej propagande sa jej darí vyhrávať.
Bude to čoraz ťažšie

Študentom ukazujú, ako majú odhaliť falošné profily na twitteri – majú si všímať, či autor nepoužíva neosobné fotografie z verejných databáz, zvážiť počet príspevkov uverejnených denne, sledovať chyby v prekladoch alebo to, či autor o sebe prezrádza osobné veci.
Lekcia sa končí zmanipulovaným videom, na ktorom rozpráva počítačom upravený americký exprezident Barack Obama.
Má to slúžiť ako varovanie, že problémy s rozlišovaním pravdy od lží môžu byť v budúcnosti ešte komplikovanejšie, opisuje jeden z kurzov pred voľbami do Európskeho parlamentu americká televízia CNN.
Kurz vyučoval Jussi Toivonen, podľa ktorého je ťažko presne zmerať, ako veľmi je tento prístup úspešný, ale do Fínska už chodia ľudia z iných krajín, aby sa priučili.