MOSKVA, BRATISLAVA. Podporuje stereotypy o Rusoch, nevyzdvihuje ľudí, ktorí zachránili svet pred katastrofou.
Kým Černobyľ sa už na webe IMDB stal najlepšie hodnoteným seriálom v histórii databázy, v Rusku v ňom mnohí vidia nástroj západnej propagandy.
„Pokiaľ ide o propagandu, seriál je bezchybný,“ napísal Alexander Koc, komentátor najčítanejších ruských novín Komsomoľská Pravda. A vyčíta mu viacero nepresností.
Plný bezcitných pracovníkov

Koc napríklad argumentuje, že v meste Pripiať neboli presklené balkóny, pád vrtuľníka sa nestal krátko po výbuchu, ale až o pár mesiacov neskôr, a autori seriálu tiež nedostatočne vykreslili lásku medzi Vasilijom a Ľudmilou Ignatenkovcami.
„Černobyľ je o bezcitných pracovníkoch KGB, ušľachtilých vedcoch, zajatých národoch alebo kariéristoch politbyra, ktorí zachraňujú svoju vlastnú kožu na úkor zotročených ľudí," píše Koc.
Seriál podporil podľa neho stereotypy voči Rusom a zameral sa na politiku namiesto zdôraznenia heroizmu Rusov, ktorí zachránili svet pred katastrofou.
Rusko preto vytvorí o tragédii v Černobyľe seriál tiež, dodáva.
K seriálu sa vyjadril aj Stanislav Natanzon, moderátor televízie Rossija 24, slovami: „Jediné veci, ktoré v seriáli chýbali, sú medvede a akordeóny!“
Pozrie si to aj Gorbačov

Pozrieť si televízny seriál má v pláne aj Michail Gorbačov, posledný šéf Sovietskeho zväzu, ktorý bol pri moci aj počas tragédie.
V rozhovore v ruskom rádiu Govorit Moskva na otázku, či päťdielny seriál už videl, reagoval: „Nie, nevidel som to, ale určite sa vynasnažím si to pozrieť.“
Seriál je o jednej z najtragickejších jadrových nešťastí v histórii. Na Gorbačova sa upriamila zahraničná kritika najmä preto, že po výbuchu reaktora ihneď nekonal.
Obvinili ho tiež, že sa snažil zatajiť rozsah katastrofy a nevydal žiadne vyhlásenie. V seriáli hral Michaila Gorbačova švédsky herec David Dencik.