SME
Nedeľa, 7. marec, 2021 | Meniny má TomášKrížovkyKrížovky

Pravda víťazí, znelo v Prahe. Česi protestovali proti Babišovi (minúta po minúte)

Organizátori hlásili 120-tisíc ľudí.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Načítavam video...

Dianie na proteste v Prahe sme sledovali minútu po minúte:

20:45 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

20:45 Poslednými prejavmi sa končí demonštrácia. O týždeň pokračujú v regiónoch, 23. júna sa ľudia stretnú na Letnej. Organizátori dúfajú, že príde ešte viac ako dnešných odhadovaných 120-tisíc ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

20:40 Pražský protest sa dostal aj na titulku zajtrajšieho SME. Nejeden rečník spochybňuje, či si ich všimnú noviny MF DNES a Lidové noviny, ktoré Babiš vlastní. Pri predošlých protestoch sa na najviditeľnejšie miesta nedostávali.

20:34 Babiš sa v utorok večer vyjadril k demonštráciám. "Nie je to príjemné, ale akceptujem to," povedal pre web Novinky.cz.

"Oni demonštrujú na základe klamstiev, ktoré nie sú pravdivé, ale ja tých ľudí nepresvedčím," povedal premiér.

Sám protesty vraj nesleduje. "Je pekne, ľudia tam chodia na koncerty," povedal o protestoch. Hudba pritom tvorí len veľmi malú časť viac ako dvojhodinového programu na Václavskom námestí, dokopy zazneli tri piesne.

20:27 Trojan zhŕňa absurdnú situáciu, do ktorej sa Česko pod Babišom dostalo. "Rieši sa, či štát bude obhajovať premiéra, aby mohol porušovať pravidlá, alebo či bude obhajovať pravidlá, aby ich nemohol porušovať niekto," povedal Trojan.

Skryť Vypnúť reklamu

Na záver svojho prejavu vyzval Babiša na odstúpenie, lebo sa mu nepodarilo zbaviť politiku korupcie a klientelizmu. "Chybovať je ľudské, ale najlepšie urobíte, keď si to ako chlap priznáte," odkázal premiérovi.

20:25 Protest sa pomaly končí, na pódium prichádza herec Ivan Trojan. Buty je vraj jeho obľúbená kapela.

Na sebe má biele tričko s podpisom Václava Havla a srdcom, ktoré bolo symbolom českého exprezidenat.

20:21 Reklamy proti Babišovi, priamo nad Václavským námestím.

20:19 Na Václavskom námestí hrá Buty. Politickú pieseň nemajú, tak hrajú Nad stádem koní.

20:18 "Mali by sme dodržiavať pravidlá, aj keď sa nikto nepozerá," hovorí Jaroš svoje rady budúcim politikom, ktorí by chceli poraziť Babiša.

"Musíme hovoriť pravdu, aj keď sa nám to nehodí. Práve vtedy, keď sa nám to nehodí," pokračuje. Z Babiša sa podľa neho oplatí brať príklad len v jeho pracovitosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Nemá zmysel ho poraziť trikmi, "nedá sa prebabišovať Babiša", varuje Jaroš. Treba podľa neho podporovať občiansku spoločnosť, dobré veci vo svojich mestách, hovoriť s voličmi Andreja Babiša s rešpektom, ísť do politiky.

"Nemyslite si, že do politiky môžu ísť len debilovia, hajzli a neschopáci, lebo ak si to budeme myslieť, tak tam práve takí ľudia budú," vyzýva Jaroš a dodáva, že Babiš už po ďalších voľbách podľa neho nezostaví vládu.

20:08 Na pódiu sa vystriedali občianske aktivistky, ktoré vyzývali občanov, aby sa viac angažovali v politike a aby začali už na lokálnej úrovni. Tak sa napríklad podarilo zmeniť situáciu na českom magistráte.

Po nich prišiel publicista a marketér Martin Jaroš. "Babiš a jeho šlamastiky sú pozitívnou šancou, aby sme mohli robiť politiku, na ktorú môžeme byť hrdý. Na takú politickú katarziu vždy potrebujete poriadneho hajzla. My toho lumpa máme," povedal.

Skryť Vypnúť reklamu

"Ak nedokážeme zužitkovať tohto hajzla, tak ako národ nestojíme za nič," odkázal s tým, že český národ na to podľa neho má. Babiš je podľa neho najväčším ohrození českej demokracie za tridsať rokov, ale "som presvedčený, že my tento test zvládneme".

"Som si istý, že od tohto dna menom Babiš odrazíme a postavíme silnejšie Česko, než by si on vedel kedykoľvek predstaviť," povedal Jaroš.

19:57 Podpora demonštrantom prichádza aj z Poslaneckej snemovne, kde prebieha zasadnutie. Marian Jurečka je poslancom za opozičných ľudovcov.

19:53 Na pódium prichádza pesničkár Ziggy Horváth. Pre Babiša pretextoval známu pieseň Colorado od Kabátu do slovenčiny.

"Z Bureša na Babiša zmením svoje meno..." začína sa refrén. Slovenčina znie na pódiu na Václavskom námestí už tretíkrát.

Skryť Vypnúť reklamu

19:49 Organizátori už vytvorili facebookovskú akciu k protestu na Letnej. Ľudia sa začínajú prihlasovať.

19:44 Stredom preplneného Václavského námestia pravidelne prechádzajú električky. Demonštráciu to nenarúša.

19:39 "Nemáme sa čoho báť, pravda je na našej strane a pravda vždy nakoniec zvíťazí," zakončil Šeliga svoj prejav.

Na pódiu ho striedajú organizátori protestov v regiónoch.

19:37 Na Václavské námestie prišiel aj Juraj Šeliga, ktorý donedávna organizoval protesty Za slušné Slovensko. S nadsázkou sa predstavil ako "Sorosove dieťa".

Pripomenul Babišove dnešné slová o Sorosovi a poznamenal, že rovnakú rétoriku na Slovensku používal aj expremiér Robert Fico.

"Ukázali ste, že sa nebojíte. Práve naopak, mal by sa báť Babiš," odkázal námestiu. "My zo Slovenska vidíme, že Andrej Babiš sa snaží ohrozovať demokraciu a destabilizovať Českú republiku. Hanbím sa za to, že Andrej Babiš je rodák zo Slovenska."

Skryť Vypnúť reklamu

"Tento boj nikto iný za nás nevybojuje. My všetci sme tí, na ktorých sme čakali," povedal Šeliga.

19:35 Protest proti Babišovi sa konajú už dva roky, niekedy na ne chodili len stovky ľudí, niekedy tisíce.

Takto sa začínala reportáž z protestu na jeseň v roku 2017, keď do parlamentných volieb, ktoré vyhral Babiš a jeho ANO, ostávali už len tri dni:

Prečítajte si tiež: Vždy to má zmysel. Boli sme na pražskom proteste proti Babišovi a Zemanovi Čítajte 

Nebáť sa, neklamať a nekradnúť. Na ľudí oproti Pražskému hradu dohliada socha Tomáša Garrigua Masaryka a zo steny vedľajšieho Salmovského paláca jeho životné motto. Pod ňou sa mladí organizátori pripravujú na ďalší protest.

„Dáme ľuďom prázdne kartóny, aby si napísali vlastný odkaz?“ pýta sa dvadsiatnička asi pol hodiny pred chystanou demonštráciou. „Nie, z majdanu máme skúsenosti, že potom sa začnú pýtať, čo tam majú napísať,“ odpovedá jej skúsenejšia kolegyňa.

Skryť Vypnúť reklamu

19:32 Som rád, že si odmietame na niektoré veci zvykať, začal svoj prejav Mádl. "Na kradnutie sa nemôžeme pozerať optikou Bieloruska alebo optikou západného štátu," pokračoval.

"Predstavte si, že by v Nemecku niekto zbohatol vďaka kontaktom z bývalého režimu, kúpil by médiá, stal by sa ministrom a premiérom, zničil by polia... Toto v Nemecku podľa mňa možné nie je," povedal a davu odkázal, že "uvidíme sa na Letnej".

19:27 Režisérka a dokumentaristka Helena Třeštíková pripomenula citát Václava Havla. Na to treba podľa nej myslieť, keď niekto zvažuje, či majú podobné protesty zmysel.

"Nádej nie je presvedčenie, že niečo dobre dopadne, ale istota, že má niečo zmysel bez ohľadu na to, ako to dopadne," povedal Havel.

Skryť Vypnúť reklamu

19:25 Za mikrofónom sa striedajú zástupcovia kultúrnej obce. Na Slovensku je z nich najznámejší herec a režisér Jiří Mádl.

19:15 Pohľad na Václavské námestie zospodu.

19:09 Na pódiu vystupuje slovenský rómsky hudobník Mário Biháry, ktorý hrával s legendárnou Zuzanou Navarovou.

"Som nevidiaci, ale nie som slepý," povedal na námestí a začal hrať na akordeóne Pravda víťazí od Tublatanky. Táto pieseň sa pred tridsiatimi rokmi hrávala na slovenských námestiach.

19:06 Babiš je podľa Ondráčku cynický predátor, ktorý pohŕda ľuďmi. "Eštebák!" skanduje dav tentokrát.

19:05 Ondráčka avizuje, že čoskoro príde výsledok auditu poľnohospodárskych dotácií a ten ukáže, že Česko bude musieť za Agrofert vrátiť ešte oveľa viac peňazí. Za všetkým je Babišov konflikt záujmov.

Skryť Vypnúť reklamu

"Je to zlodej," skanduje námestie a Ondráčka si svoj moment na pódiu užíva.

19:03 Ako druhý hosť prichádza na pódium David Ondráčka, riaditeľ Transparency International. "Ja som ten, ktorého Babiš so svojou ŠtB-áckou minulosťou dnes označuje za udavača," začal svoj prejav.

Práve on podal podnet na Komisiu, aby preverila poberanie dotácií Agrofertom. Výsledkom tohto podnetu je správa, ktorá sa na verejnosť dostala v piatok a hovorí, že peniaze pre Agrofert bude musieť Česko vrátiť.

Podľa Ondráčku vytvoril Babiš systém, v ktorom sa úradníci boja pracovať v prospech štátu.

18:54 Medzi požiadavkami Minář spomína tiež to, aby sa Andrej Babiš vzdal svojich médií a aby jeho firma Agrofert nedostávala dotácie z Európskej únie.

Skryť Vypnúť reklamu

Avizuje tiež ďalšie vlny protestov v regiónoch, ktoré sa budú odohrávať budúci utorok 11. júna. Protesty v asi dvesto mestách po celom Česku prebehli pred týždňom.

O dva týždne, v nedeľu 23. júna, sa plánujú stretnúť na Letnej, kde je ešte viac miesta ako na Václavskom námestí. Konať sa budú v nedeľu a už o 16:30, aby "mohla prísť celá republika", vyhlásil Minář.

"Prídeme, prídeme!" skanduje dav na Václavskom námestí.

Organizátori už raz zväčšovali priestor, prvé demonštrácie sa odohrávali ešte na Staromestskom námestí.

18:49 S úvodným slovom vystúpil predseda spolku Mikuláš Minář. Hovorí, že podľa záberov zhora to vyzerá, že ľudí na demonštrácii je približne dvakrát viac ako pred dvomi týždňami, teda približne 120-tisíc.

Skryť Vypnúť reklamu

"Občianska spoločnosť sa prebudila, nie je nám to jedno," vyhlásil Minář. Aj jeho slová začína naplnené námestie skandovať.

Zopakoval požiadavky protestov - výmenu ministerky spravodlivosti Marie Benešovej a premiéra Andreja Babiša. Žiada tiež odpolitizovanie systému štátnych zastupiteľstiev, aj ukončenie snahy o ovládnutie verejnoprávnych médií.

18:45 Máme dnes dva dôvody na symbolickú minútu ticha, hovorí na pódiu Roll.

Prečítajte si tiež: Krvavé námestie zmenilo Čínu. Dnes o tom nik nehovorí Čítajte 

Dnes je tridsať rokov od masakru na pekinskom Námestí nebeského pokoja, kam čínska vláda poslala tanky na prodemokratických demonštrantov. Obetí boli tisíce.

Pripomína sprísňovanie čínskeho režimu, prenasledovanie ľudí, posielanie ľudí do prevýchovných táborov. Vyzýva ľudí, aby hľadali spôsob, ako pomôcť režimu, a tlačili na vládu, aby nebola voči Číne servilná.

Skryť Vypnúť reklamu

Minútu ticha tiež venoval Jiřímu Stránskemu, ktorý nedávno zomrel. Stránsky bol skaut, spisovateľ, disident a dlhodobý bojovník proti totalite. V komunistických lágroch strávil desať rokov.

Ešte pred mesiacom ho volali na námestie, ale pre podlomené zdravie odmietol. "Poznali ma ako buriča, teraz musíte byť buriči vy," odkázal organizátorom Stránsky. "Už nie je na čo čakať, treba nazývať ľudí tým, čím sú. Teda Babiša Burešom."

Začína sa minúta ticha.

18:38 Začína sa oficiálny program. Na úvod hovorí zástupca organizátorov Benjamin Roll zo združenia Milión chvíľok pre demokraciu. Tvrdí, že na Václavské námestie prišli ľudia z viac ako 1500 českých obcí.

"Zodpovednosť za spoločnosť máme všetci, každý z nás," hovorí Roll. "Preto držme spolu! Vždy spolu!"

Skryť Vypnúť reklamu

Slová vždy spolu s ním skanduje dav na Václavskom námestí.

18:36 V zákulisí za pódiom sa pred začiatkom demonštrácie zhromažďujú umelci, píše web Idnes.cz. Prítomný sú herec a režisér Jiří Mádl, herci Ivan Trojan a Iva Pazderková. Nechýba ani riaditeľ Transparency International David Ondráčka.

18:31 Už sme tu, ozýva sa Václavským námestím. Protest sa pomaly začína. O počte účastníkov je zatiaľ predčasné hovoriť.

18:29 Pozíciu najväčšej demonštrácie v histórii samostatného Česka si v súčasnosti drží protest z roku 2012, keď sa na Václavskom námestí zišlo asi 120-tisíc ľudí, podľa polície asi 60-tisíc, píše Idnes.cz.

Protest vtedy organizovali odborári a cieľom bolo zastavenie reforiem vlády Petra Nečasa. Ľudia tiež požadovali demisiu vlády a predčasné voľby. Tie prišli až o rok a pol neskôr, keď Nečas padol po zásahu polície na úrade vlády.

Skryť Vypnúť reklamu

18:27 Pred týždňom sa protesty presunuli do asi dvesto českých miest. Dnes sa vracajú do centra Prahy a s nimi prichádzajú aj ľudia z regiónov.

18:24 O protestoch píše aj britský denník Guardian . Pripomína, že námestie má pre Česko symbolický význam, lebo práve tu sa odohrávali najväčšie protesty v roku 1989.

Popisuje aj Babišove problémy s Európskou komisiou a pochybnosti okolia zákonnosti pridelených dotácií. "Utorňajšie protesty budú klincom do Babišovej rakvy," predpovedá pre Guardian šéf českej odnože Transparency International David Ondráčka.

"Tlak verejnosti a túto správu Európskej únie nemôže prežiť. Vie, že európsky a český rozpočet už pre neho nebudú slúžiť ako bankomat, kde si môže vybrať peniaze, kedykoľvek chce. Nevzdá sa ľahko, ale so stúpajúcim hnevom verejnosti, s krokmi opozície a s tlakom inštitúcií sa dosiahne, že už nebude premiérom," tvrdí aktivista.

Skryť Vypnúť reklamu

18:00 Protest sa začína už o pol hodiny.

17:55 K situácii sa dnes v dolnej snemovni parlamentu vyjadril premiér Andrej Babiš. Správu Európskej komisie, podľa ktorej by mal jeho Agrofert vrátiť európske dotácie, lebo na nich v skutočnosti zarába premiér s konfliktom záujmov, označil za útok na celú Česku republiku.

Prečítajte si tiež: Sorosovou kartou hrá aj Babiš. V správe vidí útok Bruselu na Česko Čítajte 

A mimovládke Transparency International, ktorá podala na Komisiu podnet na prešetrenie Babišovych prepojení na Agrofert, pripomenul Georgea Sorosa.

„Komu ona vlastne slúži? Oni dostali takmer pätnásť miliónov od ministerstva vnútra, štrnásť miliónov od ministerstva zahraničia, Európska komisia im dala 9,2 milióna. Open Society Fund im dal deväť miliónov. To je nejaký pán Soros,“ povedal v snemovni Babiš.

PRAHA, BRATISLAVA. V českom hlavnom meste sa chystá najväčší protest od Nežnej revolúcie.

Prečítajte si tiež: Išla proti ľuďom, ktorí nahlasovali korupciu. Má Benešová zachrániť Babiša? Čítajte 

Na Václavskom námestí v Prahe očakávajú asi 100-tisíc ľudí, ktorí protestujú proti Andrejovi Babišovi a jeho vláde.

Protest podnietila správa Európskej komisie, podľa ktorej je český premiér v konflikte záujmov. Ako premiér má stále profitovať z Agrofertu a zároveň má dosah na rozhodovanie o dotáciách. Od Česka teraz Únia žiada späť štyri milióny eur.

Babiš opakuje, že Česká republika nebude vracať ani korunu.

„Audit považujem za útok na Českú republiku, za útok na záujmy Českej republiky. Za destabilizáciu Českej republiky,“ vyhlásil v utorok na pôde snemovne.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ostrov Saona pri Dominikánskej republike je pravý karibský raj
 2. Nové číslo Historickej revue
 3. Porsche sa rozrastá o nový shooting brake Taycan Cross Turismo
 4. Oplatí sa teraz kupovať byt alebo je lepšie si počkať?
 5. Petra Vlhová venuje svoju prilbu do súťaže pre Plamienok
 6. Korona zlacňuje elektroniku. Tento týždeň je až o 50 % lacnejšia
 7. Skutočná vanilka a čokoláda. Čo robí potraviny kvalitnými?
 8. Denník SME spolu s knihou Rozhovory o ľudskom tele
 9. AGEL spustil testovanie expresnými PCR testami
 10. Telo v karanténe, jar a domácnosť, rozhovor s Denisou Dvončovou
 1. Svieže jarné ceny v PLANEO Elektro sú aj v marci extra výhodné
 2. Ako môžete zastaviť dýchavičnosť pri covide a po jeho prekonaní?
 3. Ostrov Saona pri Dominikánskej republike je pravý karibský raj
 4. Porsche sa rozrastá o nový shooting brake Taycan Cross Turismo
 5. Nové číslo Historickej revue
 6. Veolia dostala exkluzívne do správy projekt SKY PARK
 7. AS EUBA vyhlasuje protest proti novele zákona o VŠ
 8. Firmy sa spojili s učiteľmi, rozhodli sa pomôcť chudobným žiakom
 9. Počas pandémie vzrástli obavy z právnych sporov
 10. Oplatí sa teraz kupovať byt alebo je lepšie si počkať?
 1. Oplatí sa teraz kupovať byt alebo je lepšie si počkať? 23 710
 2. Korona zlacňuje elektroniku. Tento týždeň je až o 50 % lacnejšia 13 474
 3. Skutočná vanilka a čokoláda. Čo robí potraviny kvalitnými? 11 923
 4. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme 11 319
 5. Telo v karanténe, jar a domácnosť, rozhovor s Denisou Dvončovou 10 804
 6. Ostrov Saona pri Dominikánskej republike je pravý karibský raj 10 684
 7. AGEL spustil testovanie expresnými PCR testami 9 386
 8. Denník SME spolu s knihou Rozhovory o ľudskom tele 7 384
 9. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID 7 163
 10. Nové číslo Historickej revue 6 956
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Česká republika

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Petra Vlhová vyhrala obrovský slalom v Jasnej.

Petra Vlhová v cieli plakala.

1 h

Focus zisťoval záujem o vakcíny.

3 h
Mikroskopický obraz koronavírusu SARS-CoV-2 vystupujúceho z bunky.

PCR testy na Slovensku odhalili takmer 323-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 7 836 obetí. Platia sprísnené opatrenia.

10 h
AUTORSKÁ STRANA PETRY PROCHÁZKOVEJ

Ruský Fritzl je po sedemnástich rokoch voľný

A chce predať svoj príbeh. Ich príbeh.

2. mar

Neprehliadnite tiež

Nikolas Löbel

Nikolas Löbel sa ospravedlnil a o post sa v septembrových voľbách nebude uchádzať.

5m
Zdravotníci v ochranných odevoch pracujú na Jednotke intenzívnej starostlivosti.

Ide o prvú štúdiu tohto druhu na svete týkajúcu sa koronavírusu.

21m
Nigel Farage.

Nigel Farage v novembri 2018 založil Stranu brexitu, aby tak zvýšil nátlak na vládu.

45m
Líder senátu Chuck Schumer po schválení pomoci pre ekonomiku

Balík v objeme 1,9 miliardy dolárov má "zmierniť utrpenie národa".

59m