SME
Sobota, 29. február, 2020 | Meniny má

Pravda víťazí, znelo v Prahe. Česi protestovali proti Babišovi (minúta po minúte)

Organizátori hlásili 120-tisíc ľudí.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Načítavám video...
Článok pokračuje pod video reklamou

Dianie na proteste v Prahe sme sledovali minútu po minúte:

20:45 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

20:45 Poslednými prejavmi sa končí demonštrácia. O týždeň pokračujú v regiónoch, 23. júna sa ľudia stretnú na Letnej. Organizátori dúfajú, že príde ešte viac ako dnešných odhadovaných 120-tisíc ľudí.

20:40 Pražský protest sa dostal aj na titulku zajtrajšieho SME. Nejeden rečník spochybňuje, či si ich všimnú noviny MF DNES a Lidové noviny, ktoré Babiš vlastní. Pri predošlých protestoch sa na najviditeľnejšie miesta nedostávali.

20:34 Babiš sa v utorok večer vyjadril k demonštráciám. "Nie je to príjemné, ale akceptujem to," povedal pre web Novinky.cz.

"Oni demonštrujú na základe klamstiev, ktoré nie sú pravdivé, ale ja tých ľudí nepresvedčím," povedal premiér.

Sám protesty vraj nesleduje. "Je pekne, ľudia tam chodia na koncerty," povedal o protestoch. Hudba pritom tvorí len veľmi malú časť viac ako dvojhodinového programu na Václavskom námestí, dokopy zazneli tri piesne.

20:27 Trojan zhŕňa absurdnú situáciu, do ktorej sa Česko pod Babišom dostalo. "Rieši sa, či štát bude obhajovať premiéra, aby mohol porušovať pravidlá, alebo či bude obhajovať pravidlá, aby ich nemohol porušovať niekto," povedal Trojan.

Na záver svojho prejavu vyzval Babiša na odstúpenie, lebo sa mu nepodarilo zbaviť politiku korupcie a klientelizmu. "Chybovať je ľudské, ale najlepšie urobíte, keď si to ako chlap priznáte," odkázal premiérovi.

20:25 Protest sa pomaly končí, na pódium prichádza herec Ivan Trojan. Buty je vraj jeho obľúbená kapela.

Na sebe má biele tričko s podpisom Václava Havla a srdcom, ktoré bolo symbolom českého exprezidenat.

20:21 Reklamy proti Babišovi, priamo nad Václavským námestím.

20:19 Na Václavskom námestí hrá Buty. Politickú pieseň nemajú, tak hrajú Nad stádem koní.

20:18 "Mali by sme dodržiavať pravidlá, aj keď sa nikto nepozerá," hovorí Jaroš svoje rady budúcim politikom, ktorí by chceli poraziť Babiša.

"Musíme hovoriť pravdu, aj keď sa nám to nehodí. Práve vtedy, keď sa nám to nehodí," pokračuje. Z Babiša sa podľa neho oplatí brať príklad len v jeho pracovitosti.

Nemá zmysel ho poraziť trikmi, "nedá sa prebabišovať Babiša", varuje Jaroš. Treba podľa neho podporovať občiansku spoločnosť, dobré veci vo svojich mestách, hovoriť s voličmi Andreja Babiša s rešpektom, ísť do politiky.

"Nemyslite si, že do politiky môžu ísť len debilovia, hajzli a neschopáci, lebo ak si to budeme myslieť, tak tam práve takí ľudia budú," vyzýva Jaroš a dodáva, že Babiš už po ďalších voľbách podľa neho nezostaví vládu.

20:08 Na pódiu sa vystriedali občianske aktivistky, ktoré vyzývali občanov, aby sa viac angažovali v politike a aby začali už na lokálnej úrovni. Tak sa napríklad podarilo zmeniť situáciu na českom magistráte.

Po nich prišiel publicista a marketér Martin Jaroš. "Babiš a jeho šlamastiky sú pozitívnou šancou, aby sme mohli robiť politiku, na ktorú môžeme byť hrdý. Na takú politickú katarziu vždy potrebujete poriadneho hajzla. My toho lumpa máme," povedal.

"Ak nedokážeme zužitkovať tohto hajzla, tak ako národ nestojíme za nič," odkázal s tým, že český národ na to podľa neho má. Babiš je podľa neho najväčším ohrození českej demokracie za tridsať rokov, ale "som presvedčený, že my tento test zvládneme".

"Som si istý, že od tohto dna menom Babiš odrazíme a postavíme silnejšie Česko, než by si on vedel kedykoľvek predstaviť," povedal Jaroš.

19:57 Podpora demonštrantom prichádza aj z Poslaneckej snemovne, kde prebieha zasadnutie. Marian Jurečka je poslancom za opozičných ľudovcov.

19:53 Na pódium prichádza pesničkár Ziggy Horváth. Pre Babiša pretextoval známu pieseň Colorado od Kabátu do slovenčiny.

"Z Bureša na Babiša zmením svoje meno..." začína sa refrén. Slovenčina znie na pódiu na Václavskom námestí už tretíkrát.

19:49 Organizátori už vytvorili facebookovskú akciu k protestu na Letnej. Ľudia sa začínajú prihlasovať.

19:44 Stredom preplneného Václavského námestia pravidelne prechádzajú električky. Demonštráciu to nenarúša.

19:39 "Nemáme sa čoho báť, pravda je na našej strane a pravda vždy nakoniec zvíťazí," zakončil Šeliga svoj prejav.

Na pódiu ho striedajú organizátori protestov v regiónoch.

19:37 Na Václavské námestie prišiel aj Juraj Šeliga, ktorý donedávna organizoval protesty Za slušné Slovensko. S nadsázkou sa predstavil ako "Sorosove dieťa".

Pripomenul Babišove dnešné slová o Sorosovi a poznamenal, že rovnakú rétoriku na Slovensku používal aj expremiér Robert Fico.

"Ukázali ste, že sa nebojíte. Práve naopak, mal by sa báť Babiš," odkázal námestiu. "My zo Slovenska vidíme, že Andrej Babiš sa snaží ohrozovať demokraciu a destabilizovať Českú republiku. Hanbím sa za to, že Andrej Babiš je rodák zo Slovenska."

"Tento boj nikto iný za nás nevybojuje. My všetci sme tí, na ktorých sme čakali," povedal Šeliga.

19:35 Protest proti Babišovi sa konajú už dva roky, niekedy na ne chodili len stovky ľudí, niekedy tisíce.

Takto sa začínala reportáž z protestu na jeseň v roku 2017, keď do parlamentných volieb, ktoré vyhral Babiš a jeho ANO, ostávali už len tri dni:

Prečítajte si tiež: Vždy to má zmysel. Boli sme na pražskom proteste proti Babišovi a Zemanovi Čítajte 

Nebáť sa, neklamať a nekradnúť. Na ľudí oproti Pražskému hradu dohliada socha Tomáša Garrigua Masaryka a zo steny vedľajšieho Salmovského paláca jeho životné motto. Pod ňou sa mladí organizátori pripravujú na ďalší protest.

„Dáme ľuďom prázdne kartóny, aby si napísali vlastný odkaz?“ pýta sa dvadsiatnička asi pol hodiny pred chystanou demonštráciou. „Nie, z majdanu máme skúsenosti, že potom sa začnú pýtať, čo tam majú napísať,“ odpovedá jej skúsenejšia kolegyňa.

19:32 Som rád, že si odmietame na niektoré veci zvykať, začal svoj prejav Mádl. "Na kradnutie sa nemôžeme pozerať optikou Bieloruska alebo optikou západného štátu," pokračoval.

"Predstavte si, že by v Nemecku niekto zbohatol vďaka kontaktom z bývalého režimu, kúpil by médiá, stal by sa ministrom a premiérom, zničil by polia... Toto v Nemecku podľa mňa možné nie je," povedal a davu odkázal, že "uvidíme sa na Letnej".

19:27 Režisérka a dokumentaristka Helena Třeštíková pripomenula citát Václava Havla. Na to treba podľa nej myslieť, keď niekto zvažuje, či majú podobné protesty zmysel.

"Nádej nie je presvedčenie, že niečo dobre dopadne, ale istota, že má niečo zmysel bez ohľadu na to, ako to dopadne," povedal Havel.

19:25 Za mikrofónom sa striedajú zástupcovia kultúrnej obce. Na Slovensku je z nich najznámejší herec a režisér Jiří Mádl.

19:15 Pohľad na Václavské námestie zospodu.

19:09 Na pódiu vystupuje slovenský rómsky hudobník Mário Biháry, ktorý hrával s legendárnou Zuzanou Navarovou.

"Som nevidiaci, ale nie som slepý," povedal na námestí a začal hrať na akordeóne Pravda víťazí od Tublatanky. Táto pieseň sa pred tridsiatimi rokmi hrávala na slovenských námestiach.

19:06 Babiš je podľa Ondráčku cynický predátor, ktorý pohŕda ľuďmi. "Eštebák!" skanduje dav tentokrát.

19:05 Ondráčka avizuje, že čoskoro príde výsledok auditu poľnohospodárskych dotácií a ten ukáže, že Česko bude musieť za Agrofert vrátiť ešte oveľa viac peňazí. Za všetkým je Babišov konflikt záujmov.

"Je to zlodej," skanduje námestie a Ondráčka si svoj moment na pódiu užíva.

19:03 Ako druhý hosť prichádza na pódium David Ondráčka, riaditeľ Transparency International. "Ja som ten, ktorého Babiš so svojou ŠtB-áckou minulosťou dnes označuje za udavača," začal svoj prejav.

Práve on podal podnet na Komisiu, aby preverila poberanie dotácií Agrofertom. Výsledkom tohto podnetu je správa, ktorá sa na verejnosť dostala v piatok a hovorí, že peniaze pre Agrofert bude musieť Česko vrátiť.

Podľa Ondráčku vytvoril Babiš systém, v ktorom sa úradníci boja pracovať v prospech štátu.

18:54 Medzi požiadavkami Minář spomína tiež to, aby sa Andrej Babiš vzdal svojich médií a aby jeho firma Agrofert nedostávala dotácie z Európskej únie.

Avizuje tiež ďalšie vlny protestov v regiónoch, ktoré sa budú odohrávať budúci utorok 11. júna. Protesty v asi dvesto mestách po celom Česku prebehli pred týždňom.

O dva týždne, v nedeľu 23. júna, sa plánujú stretnúť na Letnej, kde je ešte viac miesta ako na Václavskom námestí. Konať sa budú v nedeľu a už o 16:30, aby "mohla prísť celá republika", vyhlásil Minář.

"Prídeme, prídeme!" skanduje dav na Václavskom námestí.

Organizátori už raz zväčšovali priestor, prvé demonštrácie sa odohrávali ešte na Staromestskom námestí.

18:49 S úvodným slovom vystúpil predseda spolku Mikuláš Minář. Hovorí, že podľa záberov zhora to vyzerá, že ľudí na demonštrácii je približne dvakrát viac ako pred dvomi týždňami, teda približne 120-tisíc.

"Občianska spoločnosť sa prebudila, nie je nám to jedno," vyhlásil Minář. Aj jeho slová začína naplnené námestie skandovať.

Zopakoval požiadavky protestov - výmenu ministerky spravodlivosti Marie Benešovej a premiéra Andreja Babiša. Žiada tiež odpolitizovanie systému štátnych zastupiteľstiev, aj ukončenie snahy o ovládnutie verejnoprávnych médií.

18:45 Máme dnes dva dôvody na symbolickú minútu ticha, hovorí na pódiu Roll.

Prečítajte si tiež: Krvavé námestie zmenilo Čínu. Dnes o tom nik nehovorí Čítajte 

Dnes je tridsať rokov od masakru na pekinskom Námestí nebeského pokoja, kam čínska vláda poslala tanky na prodemokratických demonštrantov. Obetí boli tisíce.

Pripomína sprísňovanie čínskeho režimu, prenasledovanie ľudí, posielanie ľudí do prevýchovných táborov. Vyzýva ľudí, aby hľadali spôsob, ako pomôcť režimu, a tlačili na vládu, aby nebola voči Číne servilná.

Minútu ticha tiež venoval Jiřímu Stránskemu, ktorý nedávno zomrel. Stránsky bol skaut, spisovateľ, disident a dlhodobý bojovník proti totalite. V komunistických lágroch strávil desať rokov.

Ešte pred mesiacom ho volali na námestie, ale pre podlomené zdravie odmietol. "Poznali ma ako buriča, teraz musíte byť buriči vy," odkázal organizátorom Stránsky. "Už nie je na čo čakať, treba nazývať ľudí tým, čím sú. Teda Babiša Burešom."

Začína sa minúta ticha.

18:38 Začína sa oficiálny program. Na úvod hovorí zástupca organizátorov Benjamin Roll zo združenia Milión chvíľok pre demokraciu. Tvrdí, že na Václavské námestie prišli ľudia z viac ako 1500 českých obcí.

"Zodpovednosť za spoločnosť máme všetci, každý z nás," hovorí Roll. "Preto držme spolu! Vždy spolu!"

Slová vždy spolu s ním skanduje dav na Václavskom námestí.

18:36 V zákulisí za pódiom sa pred začiatkom demonštrácie zhromažďujú umelci, píše web Idnes.cz. Prítomný sú herec a režisér Jiří Mádl, herci Ivan Trojan a Iva Pazderková. Nechýba ani riaditeľ Transparency International David Ondráčka.

18:31 Už sme tu, ozýva sa Václavským námestím. Protest sa pomaly začína. O počte účastníkov je zatiaľ predčasné hovoriť.

18:29 Pozíciu najväčšej demonštrácie v histórii samostatného Česka si v súčasnosti drží protest z roku 2012, keď sa na Václavskom námestí zišlo asi 120-tisíc ľudí, podľa polície asi 60-tisíc, píše Idnes.cz.

Protest vtedy organizovali odborári a cieľom bolo zastavenie reforiem vlády Petra Nečasa. Ľudia tiež požadovali demisiu vlády a predčasné voľby. Tie prišli až o rok a pol neskôr, keď Nečas padol po zásahu polície na úrade vlády.

18:27 Pred týždňom sa protesty presunuli do asi dvesto českých miest. Dnes sa vracajú do centra Prahy a s nimi prichádzajú aj ľudia z regiónov.

18:24 O protestoch píše aj britský denník Guardian. Pripomína, že námestie má pre Česko symbolický význam, lebo práve tu sa odohrávali najväčšie protesty v roku 1989.

Popisuje aj Babišove problémy s Európskou komisiou a pochybnosti okolia zákonnosti pridelených dotácií. "Utorňajšie protesty budú klincom do Babišovej rakvy," predpovedá pre Guardian šéf českej odnože Transparency International David Ondráčka.

"Tlak verejnosti a túto správu Európskej únie nemôže prežiť. Vie, že európsky a český rozpočet už pre neho nebudú slúžiť ako bankomat, kde si môže vybrať peniaze, kedykoľvek chce. Nevzdá sa ľahko, ale so stúpajúcim hnevom verejnosti, s krokmi opozície a s tlakom inštitúcií sa dosiahne, že už nebude premiérom," tvrdí aktivista.

18:00 Protest sa začína už o pol hodiny.

17:55 K situácii sa dnes v dolnej snemovni parlamentu vyjadril premiér Andrej Babiš. Správu Európskej komisie, podľa ktorej by mal jeho Agrofert vrátiť európske dotácie, lebo na nich v skutočnosti zarába premiér s konfliktom záujmov, označil za útok na celú Česku republiku.

Prečítajte si tiež: Sorosovou kartou hrá aj Babiš. V správe vidí útok Bruselu na Česko Čítajte 

A mimovládke Transparency International, ktorá podala na Komisiu podnet na prešetrenie Babišovych prepojení na Agrofert, pripomenul Georgea Sorosa.

„Komu ona vlastne slúži? Oni dostali takmer pätnásť miliónov od ministerstva vnútra, štrnásť miliónov od ministerstva zahraničia, Európska komisia im dala 9,2 milióna. Open Society Fund im dal deväť miliónov. To je nejaký pán Soros,“ povedal v snemovni Babiš.

PRAHA, BRATISLAVA. V českom hlavnom meste sa chystá najväčší protest od Nežnej revolúcie.

Prečítajte si tiež: Išla proti ľuďom, ktorí nahlasovali korupciu. Má Benešová zachrániť Babiša? Čítajte 

Na Václavskom námestí v Prahe očakávajú asi 100-tisíc ľudí, ktorí protestujú proti Andrejovi Babišovi a jeho vláde.

Protest podnietila správa Európskej komisie, podľa ktorej je český premiér v konflikte záujmov. Ako premiér má stále profitovať z Agrofertu a zároveň má dosah na rozhodovanie o dotáciách. Od Česka teraz Únia žiada späť štyri milióny eur.

Babiš opakuje, že Česká republika nebude vracať ani korunu.

„Audit považujem za útok na Českú republiku, za útok na záujmy Českej republiky. Za destabilizáciu Českej republiky,“ vyhlásil v utorok na pôde snemovne.

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Turecký kúpeľ hammam: Očista tela tradičným spôsobom
 2. Limitovaná ponuka Mercedes-Benz s najmodernejšími technológiami
 3. Rolls Royce medzi motorkami prichádza do Bratislavy
 4. Angličtina nielen pre maturantov
 5. Fixný výnos teraz až do 8 % ročne
 6. Začať investovať v mobile môžete konečne aj na Slovensku
 7. Nestarnú, ale dozrievajú
 8. Denník SME s odznakom Nie v našej krajine
 9. Objavte najkrajšie zastávky na ceste po temperamentnej Andalúzii
 10. Slovensko potrebuje dezinFicovať
 1. Jarné upratovanie s KOSITom
 2. Obdarujte vašich blízkych s darčekovými kartami VIVO! Bratislava
 3. Oslávte 25. výročie Revalidu a vyhrajte zájazd do Švajčiarska
 4. Cesta na sever Talianska je nateraz riziková, zvážte ju
 5. Turecký kúpeľ hammam: Očista tela tradičným spôsobom
 6. Modrá je dobrá. Článok IBA pre ženy
 7. Vieme prví: značky prinesú do Ženevy množstvo noviniek
 8. Rolls Royce medzi motorkami prichádza do Bratislavy
 9. Limitovaná ponuka Mercedes-Benz s najmodernejšími technológiami
 10. Môže ťa štúdium baviť?
 1. SME.sk môžete teraz čítať 30 dní úplne zadarmo 13 832
 2. Objavte najkrajšie zastávky na ceste po temperamentnej Andalúzii 10 625
 3. Denník SME s odznakom Nie v našej krajine 9 828
 4. Slovensko potrebuje dezinFicovať 8 104
 5. Angličtina nielen pre maturantov 7 425
 6. Turecký kúpeľ hammam: Očista tela tradičným spôsobom 7 386
 7. Ktorá farba je tá tvoja? 7 096
 8. Strávte Veľkú noc inak. Cestujte za dobrodružstvom 6 252
 9. Rolls Royce medzi motorkami prichádza do Bratislavy 6 201
 10. Viete aké je študentské mesto na Slovensku? 5 308

Téma: Česká republika

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Hlavné správy zo Sme.sk

Kto v skutočnosti volí populistov a extrémistov, prečo to tak je a čo sa s tým dá robiť

Príklady z regiónov ukazujú, ako sa dá riešiť problém vylúčení.

Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Vieme, čo nechceme. To je dobrý začiatok

Urobme rozhodnutie, za ktoré sa nám poďakujú generácie.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME
Parlamentné voľby 2020

Ako voliť vo voľbách a čo pripravujeme na SME.sk? (otázky a odpovede)

Volebné spravodajstvo s výsledkami.

Prípravy na voľby 2020 vrcholia.
KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Aspoň druhú ligu

Dnes je dovolené voliť aj srdcom.

Peter Schutz

Neprehliadnite tiež

Moslimskí veriaci krúžia okolo Kaaby, čiernej svätyne v tvare kocky počas veľkej tradičnej moslimskej púte hadždž pri príležitosti sviatku obetovania s názvom íd al-adhá v Mekke.

Odporcovia Polanského narušili udeľovanie filmových cien César

Polícia na rozohnanie zhromaždených použila slzotvorný plyn.

Aktivisti protestovali v piatok pred kultúrnym centrom v Paríži, kde sa odovzdávajú ceny César.
Donald Trump.

Súd pozastavil jeden z pilierov Trumpovej migračnej politiky

Desaťtisíce žiadateľov o azyl museli čakať v Mexiku.

Migranti čakajú v rade na jedlo v tábore v mexickom Matamorose 30. augusta 2019.