PEKING. Čínske úrady sprísnili v utorok bezpečnostné opatrenia v centre Pekingu v súvislosti s 30. výročím potlačenia prodemokratických protestov na tamojšom Námestí nebeského pokoja (Tchien-an-men). Informovala o tom agentúra AP.
V okolí námestia bolo v utorok od rána uzavretých viacero ulíc a zvýšený počet kontrolných stanovíšť. Uniformovaní policajti preverovali totožnosť všetkých turistov aj miestnych obyvateľov, ktorí vychádzali zo stanice metra v blízkosti Tchien-an-men.
Zahraničných novinárov na námestie buď vôbec nevpustili, alebo im zakázali fotografovať. Úrady ich podľa agentúry AFP varovali, že v prípade vykonávania "nezákonných" aktivít im nemusia predĺžiť víza.
Na námestí ráno bez mimoriadnych udalostí prebehlo zvyčajné vztyčovanie čínskej vlajky. Policajti dohliadali na to, aby sa v jeho okolí na dlhšie nezastavovali nijaké autá ani autobusy.

Čínske úrady už pred blížiacim sa výročím zadržali viacero aktivistov a disidentov, zatiaľ čo populárne internetové stránky, umožňujúce vysielanie videozáberov v priamom prenose, vypli z dôvodu údajnej technickej údržby. Po zadaní názvu Tchien-an-men na čínskej mikroblogovacej sieti Weibo sa zobrazovalo logo osláv 70. výročia založenia komunistickej strany Číny, píše AFP.
Demonštrácie za dodržiavanie základných ľudských sa konali na Tchien-an-men od 15. apríla do 4. júna 1989. Ich potlačenie armádou si podľa odhadov vyžiadalo 1000 - 10-tisíc obetí na životoch. Čína oficiálne priznáva len zhruba tri stovky obetí.
Vládnuca čínska komunistická strana podľa AFP potláča akúkoľvek diskusiu o udalostiach z roku 1989. Spomienkové podujatia sa v utorok v rámci Číny konajú len v Hongkongu a Macau, ktoré si ako bývalé európske kolónie stále udržiavajú určitú mieru autonómie. Zhromaždenia na pamiatku obetí z Tchien-an-men sa majú konať aj na Taiwane, vo Washingtone či Paríži.