BRATISLAVA. Sudánski vojenskí lídri oznámili, že rušia všetky dohody s hlavnou opozičnou koalíciou a zvolali voľby, ktoré by sa mali uskutočniť do deviatich mesiacov.
Oznámenie prišlo po násilnom zásahu vojakov proti demonštrantom v hlavnom meste Chartúm, ktoré si vyžiadalo najmenej 35 mŕtvych a stovky zranených.
Armáda odmieta rokovať
Prechodná vojenská rada, ktorá v krajine prevzala moc po zvrhnutí dlhoročného prezidenta Umara al-Bašíra, a predstavitelia prodemokratického protestného hnutia sa po prevrate dohodli na trojročnom prechodnom období pred nastolením civilnej vlády aj štruktúre novej administratívy.

Šéf vojenskej rady Abdel-Fattah Burhan však vo vyhlásení, ktoré vysielala štátna televízia, uviedol, že sa rozhodli "prestať s rokovaniami s Alianciou za slobodu a zmenu a zrušiť všetko dohodnuté".
Spomínané voľby by sa mali podľa neho konať pod "regionálnym a medzinárodným dohľadom".
Už pred Burhanovým vyhlásením lídri prodemokratického hnutia oznámili, že prerušujú všetok kontakt s vojenskou radou a vyzvali na generálny štrajk.
Demonštranti kempovali pred veliteľstvom
Desaťtisíce demonštrantov kempovali od 6. apríla pred armádnym veliteľstvom v Chartúme, epicentrom sudánskeho povstania, ktoré viedlo k zvrhnutiu al-Bašíra.
Sľúbili zostať v uliciach, pretože podľa nich zmena nebola dostatočná. V pondelok sudánske bezpečnostné sily na tábor demonštrantov zaútočili.
Obkľúčili ho, počuť bolo streľbu z automatických zbraní a výbuchy, z oblasti stúpal dym, informovali svedkovia a samotní protestujúci.
Vojaci podpaľovali stany demonštrantov a zatýkali ľudí, ktorí sa snažili z miesta utiecť. Blokovali tiež cesty k miestu protestov a civilistom nedovolili vyjsť do ulíc.
Podľa aktivistov zatkli stovky ľudí. Vojenská rada vo vyhlásení uviedla, že zásah bol zameraný na "problémových ľudí a drobných kriminálnikov" a vyjadrila ľútosť nad eskaláciou udalostí.
Zákrok odsúdilo viacero členov medzinárodnej komunity. Organizácia Spojených národov či Africká únia vyzvali na vyšetrovanie udalostí a potrestanie vinníkov.