CAMPIONE D'ITALIA. V Campione d'Italia sa už nehrá: Talianska enkláva s rozlohou jedného kilometra štvorcového na brehoch švajčiarskeho jazera Lugano sa ponorila do tmy po tom, čo zbankrotovalo ich kasíno, kedysi najväčšie v Európe, ktoré bolo ich hlavným zdrojom príjmov.
Píše o tom agentúra AFP.
Už si nezahráte
„SOS – Campione is dead“ stojí na transparente oproti gigantickému mestskému kasínu, ktoré sídli v modernistickej budove s desiatimi podlažiami.
„Rien ne va plus“ (žiadne ďalšie stávky) je napísané na ďalších transparentoch visiacich na stane odborov, ktoré zastupujú asi 500 prepustených zamestnancov kasína.
Francesco Padula tu pracoval viac ako 35 rokov. Krach je dôsledkom zlého riadenia, ktoré viedlo k poklesu príjmov, zatiaľ čo počet zamestnancov zostával príliš vysoký, hovorí.
Súd v talianskom mesto Como vlani v júli nariadil uzatvorenie impozantnej hernej sály, pretože kasíno neplnilo svoje finančné záväzky voči úradom v meste Campione, ktoré je súčasťou provincie Como. Rozhodnutie však zrušil milánsky súd a nariadil znovuotvorenie prípadu.
Začiatkom apríla talianska vláda vyslala do Campione experta, ktorý mal zistiť, či sa kasíno dá zachrániť.
Jeho budúcnosť je však neistá, pretože dnes nemôžu do hry vstúpiť súkromní investori. „Bolo by treba zmeniť zákon,“ hovorí odborár Vincenzo Falanga.
Stovky herných automatov sú ponorené do tmy a čakajú na svoje vzkriesenie. Rovnako ako 1961 obyvateľov enklávy.
Daňový raj
V roku 1777 bohatý obchodník a pozemkový vlastník Totone daroval mesto Campione, ktoré bolo za vlády diktátora Benita Mussoliniho premenované na Campione d'Italia, kláštoru svätého Ambróza v Miláne. V Roku 1797 bolo Campione pripojené k Taliansku.
Postavenie tejto talianskej enklávy skrytej na juhu Švajčiarska 23 kilometrov od Talianska je unikátne.
Jej obyvatelia platia dane Taliansku, ale takmer všetko ostatné je švajčiarske: životné náklady, mena, poznávacie značky, záchranná služba, telefóny a dokonca aj odvoz odpadu.
Enkláva je daňovým rajom: obyvatelia neplatia daň z priadnej hodnoty a sú im znížené dane z dôvodu vysokých životných nákladov.
Campione má tiež ďalšiu výsadu, spolu s Benátkami, San Remom a Saint Vincentom v Údolí Aosty vlastní jedno zo štyroch v Taliansku povolených kasín.
Dlhujú tisíce
Prvú herňu otvorili v roku 1917, a to na dva roky a za účelom špionáže, pripomína miestny turistický sprievodca.
V roku 1933 ju znova otvorili na základe dekrétu, ktorý doteraz platí a podľa ktorého musia príjmy z kasína pokryť jeho náklady. Za druhej svetovej vojny bolo kasíno zatvorené, ale potom desiatky rokov zaisťovalo prosperitu enklávy Campione.
„Ten, kto mal šťastie, že sa tu narodil, mal možnosť nájsť si prácu. Po štúdiu a vojenskej službe sa tu stretávali všetci bývalí spolužiaci,“ povedal Fiorenzo Dorigo, ktorý v kasíne pracoval 21 rokov.
Dnes dlhy kasína a celého mestečka dosahujú niekoľko desiatok tisíc eur. V dôsledku bezútešnej situácie sa ani nenašli žiadni záujemcovia o kandidatúru v obecných voľbách, ktoré sa tu mali konať zároveň s voľbami do europarlamentu a ktoré napokon zrušili.
„Campione je talianske, Taliansko ho nesmie opustiť a musí vyskúšať všetky možnosti,“ hovorí Falanga. Investície do turistiky, do nových technológií, výhodné dane pre firmy... nápady, ako zachrániť kasíno, sa len roja.
Od roku 2020 enkláva vstúpi do colného priestoru Európskej únie. Túto zmenu si praje Rím.
Obyvatelia sa obávajú, že nové colné predpisy povedú k prerušeniu služieb, ktoré doteraz zaisťovalo Švajčiarsko. Bernské úrady potvrdili, že o nových pravidlách s Talianskom rokujú.
Campione je malé územie, ale má veľké problémy, konštatuje komisár vyslaný na miesto Rímom Giorgio Zanzi.