![]() |
Vrtuľník Mi-24. Ilustračná snímka. Foto: TASR |
Prvý pilot 39-ročný major Imrich Gonda, druhý pilot 37-ročný major Vladimír Rišian a 24-ročný palubný technik rotmajster Mikuláš Ragáň boli príslušníkmi leteckej základne v Prešove, informoval dnes TASR hovorca ministerstva obrany Milan Vanga. Vrtuľník po dopade do neobývaného priestoru explodoval.
Helikoptéra vzlietla o 21.00 h z letiska Prešov bez nedostatkov. V čase 21.21 h radarový riadiaci lietania zaregistroval stratu radarového kontaktu s vrtuľníkom, ktorý nereagoval ani na nadviazanie rádiového spojenia. Počas letu posádka nehlásila riešenie havarijného stavu ani zvláštneho prípadu za letu.
O 21.24 h posádka vrtuľníka nereagovala na opätovný pokus spojenia s orgánmi riadenia ani s druhou osádkou vrtuľníka Mi-24, ktorý plnil úlohu v letiskovom priestore Prešov.
O 21.25 h stály vedúci riadenia lietania vyhlásil signál ZÁCHRANA. Následne bola aktivovaná pozemná pátracia záchranná služba (PPZS) leteckej základne Prešov, ktorá zasiahla na mieste nehody o 22.50 h spolu s jednotkou hasičského záchranného zboru, zdravotníckou službou a políciou.
O nešťastí bol okamžite informovaný minister obrany SR Juraj Liška. Na Generálnom štábe Ozbrojených síl SR bola zriadená komisia na vyšetrenie leteckého nešťastia, ktorej predsedom je brigádny generál Jaroslav Vývlek. Náčelník GŠ OS SR genpor. Ľubomír Bulík prerušil svoju účasť na zasadnutí Vojenskej rady NATO v Bruseli a vracia sa na Slovensko.
Tlačová beseda veliteľa vzdušných síl genmjr. Jozefa Dunaja sa uskutoční dnes o 10.00 h na Ministerstve obrany SR.
![]() |
Veliteľ vzdušných síl Jozef Dunaj. 11. mája 2005 v Bratislave. Foto: TASR |
Bratislava 11. mája (TASR) - Príčinou utorkovej havárie vojenského vrtuľníku Mi-24D pri Sabinove zjavne nebola technická porucha, uviedol dnes veliteľ vzdušných síl Jozef Dunaj. Vrtuľník po dopade do neobývaného priestoru explodoval. Vrtuľník bol podľa Dunaja v dobrom stave a mal za sebou zhruba polovicu svojej životnosti. Na vrtuľníkoch Mi-24D sa pritom od roku 2002 pravidelne uskutočňujú generálne kontroly.
Vyšetrovania príčin havárie sa ujala špeciálna komisia zložená zo zástupcov Generálneho štábu SR, Vojenského leteckého skúšobného ústavu v Košiciach a Vojenskej nemocnice v Košiciach, ktorej predsedom je brigádny generál Jaroslav Vývlek. Komisia bude priebežne prizývať k vyšetrovaniu ďalších odborníkov.
Na celom Slovensku boli pozastavené akékoľvek lety vojenských i civilných vrtuľníkov, okrem pátracej a záchrannej služby. Pri havárii zahynuli traja členovia posádky. Podľa Dunajových slov pred novinármi bola posádka na cvičnej leteckej misii a plnila si bežné letové povinnosti.
Prokurátor Vojenskej obvodnej prokuratúry (VOP) v Prešove nariadil vyšetrovanie leteckého nešťastia, pri ktorom na palube vojenského vrtuľníka v utorok 10. mája večer zahynuli traja muži. Prípadom sa zaoberá okresný policajný vyšetrovateľ v Prešove.
Prokurátor dnes pre TASR ďalej uviedol, že vyšetrovanie sa vedie vo veci, a to pre spáchanie trestného činu všeobecného ohrozenia.
V súčasnosti pokračuje obhliadka miesta nešťastia neďaleko obytnej časti Sabinova. Prokurátor bol v danej lokalite približne tri hodiny po tragédii a dozeral na konanie príslušných orgánov a príslušníkov leteckej základne, medzi ktorých obete nehody patrili.
Minister obrany Juraj Liška a náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl (OS) SR Ľubomír Bulík zaslali sústrastné telegramy rodinám tragicky zosnulých príslušníkov OS SR, ktorí v utorok zahynuli pri páde vrtuľníka pri Sabinove.