BUDAPEŠŤ. Turistická loď Hableány v stredu večer akurát preplávala okolo budovy maďarského parlamentu a popod Margitin most v centre Budapešti. Za most sa však už nedostala - narazila do nej väčšia výletná loď a stiahla ju pod vodou.
Jedno z najhorších lodných nešťastí na Dunaji si vyžiadalo najmenej sedem obetí, ďalších 21 ľudí bolo aj deň po katastrofe nezvestných. Prevažne juhokórejskí turisti pravdepodobne nemali šancu - loď sa potopila za sedem sekúnd.
Hľadanie nezvestných pokračuje, do Maďarska vyslali špeciálny tím aj z Južnej Kórey.
Maďarská polícia už začala aj kriminálne vyšetrovanie - nie je totiž jasné, prečo kapitán väčšej lode plavidlo Hableány nevidel.
Obete hľadajú už aj v Srbsku
Hotelová loď Viking Sigyn, ktorú vlastní švajčiarska spoločnosť, pravidelne pláva medzi nemeckým Passau, cez Bratislavu až do Budapešti. Loď podľa videa tesne pred mostom nabrala menšiu výletnú loď a prevrátila ju.
Tragédia v Budapešti
- Ide o jedno z najhorších nešťastí svojho druhu mimo mora v Európe za posledné desaťročia.
Záchranári vytiahli niekoľko ľudí z rieky až pri Petöfiho moste, ktorý je od budovy parlamentu vzdialený zhruba tri kilometre.
Obete vytiahli pri sedem kilometrov vzdialenom ostrove Csepel aj pri moste diaľničného obchvatu M0, ktorý je vzdialený až 16 kilometrov. Záchranári už spolupracujú aj s tímom v susednom Srbsku, kam by rozvodnený Dunaj mohol telá odplaviť.
"Ako hovorca záchranárov nemám sklony hovoriť, že neexistuje nádej, takže by som radšej povedal, že existuje minimálna šanca nájsť ďalších ľudí, ktorí prežili," povedal Pál Győrfi v maďarskej televízii.
Na palube boli zrejme aj deti.
Vrak chcú vytiahnuť
Plavba po Dunaji patrí medzi najobľúbenejšie aktivity v Budapešti. Ľudia na sociálnych sieťach už kritizujú úrady, že počet lodí na rieke nekontrolujú a Dunaj je čoraz preplnenejší.
K stredajšej nehode zrejme prispelo aj upršané počasie a rozvodnená rieka. Silný prúd mohol podľa doktora Gábora Zachera spôsobiť ľuďom ďalšie zranenia, takisto ako množstvo objektov vo vode.
Rýchle potopenie lode muselo spôsobiť medzi juhokórejskými turistami paniku. "Bežný človek sa na takúto paniku nedokáže pripraviť," povedal Zacher pre New York Times.
Aj keby sa turisti nezranili, po približne 20 minútach vo vode by bolo ich telo podchladené.
Záchranárom sa podarilo do nemocnice previezť sedem turistov, ktorí nešťastie prežili. Nemali na sebe záchranné vesty, podľa polície to nie je na výletných plavbách zvykom.
Záchranné vesty na lodi boli
Na palube lode podľa ministra riadiaceho úrad maďarskej vlády Gergelya Gulyása záchranné vesty boli, nachádzali sa pod sedadlami.
Na otázku, či kabinet plánuje sprísniť pravidlá vyhliadkových plavieb, prípadne všeobecné pravidlá plavby po Dunaji, Gulyás povedal, že v súčasnej situácii nie je dôvod prinášať akékoľvek rozhodnutia na politickej úrovni.
"V prípade, že z výsledkov vyšetrovania tragickej nehody vyplynú odborné návrhy na posilnenie bezpečnosti plavby, tak samozrejme budeme otvorení pristúpiť k zmenám súčasných pravidiel," dodal.
Polícia už vypočúva aj ukrajinského kapitána švajčiarskej lode. Kapitáni oboch plavidiel boli podľa polície skúsení profesionáli dlhodobo zamestnaní v spoločnostiach, pre ktoré pracovali.
Vrak potopenej lode našli vo štvrtok ráno pri Margitinom moste, plánujú ho aj vytiahnuť.
Juhokórejský prezident Mun Če-in prisľúbil rodinám turistov pomoc, niektorí už mieria do Budapešti.
