BERLÍN. Nemecký súd v meste Wuppertal uznal v pondelok sedem mužov, ktorí založili samozvanú "políciu šaríe", za vinných z porušenia predpisov pre nosenie uniforiem.
Hliadkovanie mužov v uliciach v roku 2014 vyvolalo pobúrenie v médiách aj medzi politikmi.
Informovala o tom nemecká tlačová agentúra DPA a následne agentúry AP a AFP.
Finančné tresty
Súd udelil islamským fundamentalistom, mužom vo veku 27 až 37 rokov, peňažné tresty od 300 do 1800 eur.
Nemecké zákony proti noseniu uniforiem mali pôvodne zabrániť neonacistickým zhromaždeniam a pochodom.
Skupina spomínaných mužov vychádzala do ulíc v západonemeckom meste Wuppertal, kde žije značná moslimská menšina, v septembri 2014.
Boli oblečení do výrazných oranžových viest s nápisom "polícia šaríe" a rozdávali letáky vyhlasujúce túto oblasť za "zónu pod vplyvom šaríe", v ktorej je na základe islamského práva šaría zakázaná konzumácia alkoholu, hudba a pornografia.
Muži pristupovali k mladým moslimom a upozorňovali ich aj na to, aby nenavštevovali kaviarne, stávkové kancelárie či verejné domy.
Polícia šaríe
Súd vo Wuppertale dodal, že konanie skupiny malo mať "zastrašujúci účinok a malo naznačovať militantnosť", teda bojovnosť. Muži napodobňovali políciu šaríe, aké existujú v niektorých krajinách Blízkeho východu a sú to násilné organizácie.
Súd uviedol, že členovia skupiny a ich pomocníci si boli vedomí militantného účinku, ktorí sa aj snažili dosiahnuť.
Muži boli ešte v roku 2016 oslobodení spod obvinenia, pretože sudcovia vtedy dospeli k záveru, že vesty nemožno označiť za uniformu a neboli zastrašujúce. Nemecký ústavný súd však vlani zvrátil tento oslobodzujúci verdikt. A bolo nariadené opakovanie súdneho procesu.
V čase hliadkovania "polície šaríe" mužov viedol jeden z najznámejších nemeckých fundamentalistických kazateľov Sven Lau, 38-ročný konvertita na islam.
Jeho samotného v roku 2017 odsúdili v inom prípade na päť rokov väzenia, keď ho uznali za vinného z "podpory teroristickej organizácie". Verboval totiž potenciálnych džihádistov, aby odcestovali do Sýrie.