Štrasburg/Brusel 10. mája (TASR) Holandská europoslankyňa Sophia inďt Veldová požiadala dnes predsedu výboru Európskeho parlamentu pre občianske slobody v Štrasburgu, aby sa výbor usiloval o získanie stanoviska právnych expertov k pripravovanej slovenskej zmluve s Vatikánom o práve uplatňovať výhradu svedomia.
Vedenie výboru vzalo jej návrh na vedomie, ale zatiaľ sa ním nezaoberalo. Inďt Veldová chce nechať právnych expertov vyjasniť, aký je právny štatút zmluvy SR s Vatikánom, či tento dokument nie je v rozpore s právom EÚ a teda záväzkami Slovenska ako člena únie.
Europoslankyňa očakáva, že výbor EP pre občianske slobody rozhodne o jej návrhu na svojom budúcom zasadnutí koncom mája alebo krátko pred ním. "Očakávam, že toto rozhodnutie bude pozitívne, pretože vidím istú podporu pre tento návrh, aspoň medzi liberálmi a stredoľavými stranami," povedala pre TASR Sophia inďt Veldová.
Na samotnom rokovaní výboru sa pýtala komisára pre spravodlivosť a vnútro Franca Frattiniho, ako mieni riešiť prípadný rozpor dvojstranných zmlúv členských štátov s právom únie, pričom Slovensko menovite nespomenula. Uviedla len, že momentálne sa diskutuje o pripravovanom konkordáte jednej krajiny s Vatikánom.
Frattini jej odpovedal, že každá členská krajina má právo uzatvárať bilaterálne zmluvy, tie však musia byť v súlade s právom EÚ.
Inďt Veldová je jednou z 52 signatárov protestného listu europoslancov premiérovi Mikulášovi Dzurindovi. Najmä liberálni a socialistickí europoslanci v ňom tvrdia, že pripravovaná zmluva s Vatikánom je zrejme v rozpore s právom EÚ, je diskriminačná, a vyzývajú Slovensko, aby prehodnotilo plán podpísať ju.
Ak bude záver expertov, že tento konkordát s Vatikánom je čiste národná otázka, že nebude nadradený národnému právu, že nebude v konflikte s európskym právom, potom je na Slovensku, aby takúto zmluvu uzavrelo. Treba to však vyjasniť," povedala TASR ešte pred rokovaním výboru inďt Veldová.
Slovenská členka výboru EP pre občianske slobody Edit Bauer nepovažuje iniciatívu za najšťastnejšiu, ale je podľa nej úplne legitímna. Ak sú pochybnosti, každý poslanec má právo žiadať vyjasnenia, povedala TASR. Podľa nej netreba túto iniciatívu dramatizovať, ale o pripravovanej zmluve s Vatikánom by sa malo diskutovať najmä doma.
Aj ja som presvedčená, že záväzky členských štátov by nemali byť v rozpore s právom únie, a keď sa to vyjasní, tak to môže len pomôcť, dodala Bauer.
(spravodajca TASR Robert Sermek) ed