LONDÝN. Vedenie vplyvného výboru britských konzervatívnych poslancov v stredu nezmenilo stranícke pravidlá a neumožnilo hneď hlasovať o vyslovení nedôvery premiérke Therese Mayovej.
Tá podľa informácií britských médií navzdory odporu členov vlastného kabinetu v stredu rezignovať neplánuje a chce pokračovať vo štvrtom pokuse predsadiť svoj brexitový plán.
Mayovú podržal výbor
Predsedníctvo tzv. Výboru 1922 nevypočulo výzvy niektorých poslancov Konzervatívnej strany a nakoniec ani nehlasovalo o zmene pravidiel týkajúcich sa vyslovenia nedôvery lídrovi Konzervatívnej strany.
Predseda Graham Brady sa má v piatok s premiérkou stretnúť a hovoriť o jej budúcnosti.
"Premiérka sa zapojí do kampane pred voľbami do europarlamentu a v piatok sa stretne so sirom Grahamom. Samozrejme, budú hovoriť o zaujímavých veciach," povedal po skončení zasadnutia Výboru 1922 konzervatívny poslanec Steve Baker.
Zmeny v dohode
Mayová v utorok na tlačovej konferencii a v stredu v rámci hodiny otázok a odpovedí v parlamente predstavila desať bodov, ktoré označila za dôležité návrhy na zmeny v dohode o odchode Británie z EÚ.

Poslancom chce napríklad umožniť hlasovať o colnej únii s EÚ, ako aj o referende o brexitovej zmluve či tzv. írskej poistke.
Opozičná Labouristická strana však ani po rokovaniach s konzervatívcami podľa svojho predsedu Jeremyho Corbyna "novú" dohodu v parlamente nepodporí.
Mayovej pozmenená dohoda sa navyše nepáči ani viacerým konzervatívnym poslancom a hlasovať za ňu nebudú ani poslanci Demokratickej unionistickej strany (DUP), ktorí v Dolnej snemovni podporujú menšinovú konzervatívnu vládu.
Poslanci Dolnej snemovne britského parlamentu tento rok už trikrát odmietli dohodu o brexite, ktorú s EÚ vyrokovala Mayová, pričom neskôr zároveň schválili zákon, podľa ktorého Británia nesmie opustiť Úniu bez dohody.
Lídri Európskej únie a Británie sa na aprílovom mimoriadnom summite v Bruseli dohodli, že Spojené kráľovstvo môže odložiť brexit do 31. októbra. Pôvodne mali Briti Úniu opustiť 29. marca.