Štrasburg/Brusel 10. mája (TASR) V nasledujúcich piatich rokoch sa nové členské štáty EÚ, vrátane Slovenska, stanú plnou súčasťou schengenského priestoru a z ich hraníc s terajšími členmi zmiznú kontroly. Malo by sa tak stať na jeseň 2007.
Tento cieľ je súčasťou päťročného plánu Európskej komisie v oblasti slobody, spravodlivosti a bezpečnosti, ktorý dnes v Európskom parlamente v Štrasburgu predstavil komisár pre túto oblasť Franco Frattini.
Plán vychádza z tzv. Haagskeho programu, ktorý schválil vlaňajší novembrový summit EÚ. Komisia sa chce počas piatich rokov zamerať na desať priorít, vrátane boja proti terorizmu, kontroly migrácie, vízovej a azylovej politiky, ochrany súkromia, boja proti organizovanému zločinu a justičnej spolupráce.
V dnešnom svete žiadny členský štát nemôže odpovedať na ohrozenie bezpečnosti osamotene. Nové možnosti pre úspech ponúka európska spolupráca, povedal Frattini.
Plán podľa neho predpokladá konkrétne opatrenia na posilnenie bezpečnosti občanov, boj s terorizmom, posilnenie vonkajších hraníc únie, boj proti pašovaniu drog, obchodovaniu s ľuďmi a organizovanému zločinu.
Zároveň posilňuje opatrenia na ochranu základných práv, zlepšenie justičnej spolupráce a prístupu k spravodlivosti v celej únii, dodal komisár.
V oblasti kontroly migrácie plán predpokladá do piatich rokov vytvorenie spoločnej imigračnej politiky. V rovnakom termíne by mala mať EÚ spoločné pravidlá pre azylovú procedúru a jednotný štatút utečencov. Predpokladá sa tiež lepšia spolupráca a výmena skúseností pri integrácii legálnych utečencov.
V oblasti hraničnej politiky bude najhmatateľnejším výsledkom zrušenie vnútorných hraníc desiatich nových krajín, ktoré vstúpili v roku 2004. Sloboda pohybu sa tým stane realitou pre všetkých občanov únie, uviedla EK.
V boji proti terorizmu ostáva strategickým cieľom zníženie prístupu teroristov k finančným a ekonomickým zdrojom. Kľúčovým prvkom pre účinný boj so zločincami je efektívna výmena informácií medzi členskými štátmi, ale zaručená musí byť ochrana osobných dát, zdôrazňuje komisia.
Ďalšími prioritami plánu sú lepší boj proti korupcii, lepšie vynucovanie a prenášanie rozsudkov a právnych rozhodnutí medzi členskými štátmi, solidarita a spoločné zdieľanie zodpovednosti za oblasť slobody, spravodlivosti a bezpečnosti.
(spravodajca TASR Robert Sermek) ed