SME

Švajčiari podporili prísnejšie pravidlá v oblasti vlastníctva zbraní

Návrh novely smernice predložila Európska komisia v reakcii na teroristické útoky v Paríži.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

ŽENEVA. Švajčiarski voliči podporili v dvoch nedeľňajších referendách okrem prísnejších pravidiel v oblasti vlastníctva zbraní aj zrušenie daňových úľav pre medzinárodné korporácie so sídlom vo Švajčiarsku. Zároveň podporili zvýšenie finančných príspevkov odvádzaných do dôchodku.

Prečítajte si tiež: Švajčiari rozhodujú v referendách o zbraniach a zrušení úľav pre korporácie Čítajte 

S odvolaním sa na konečné výsledky oboch referend o tom informovala agentúra AFP.

Podľa konečných výsledkov súhlasilo 63,7 percenta voličov s prijatím smernice o držbe strelných zbraní, ktorú Európska únia schválila v apríli 2017.

SkryťVypnúť reklamu

V prípade odmietnutia smernice hrozilo Švajčiarsku zhoršenie vzťahov s EÚ. Krajina síce nie je členským štátom Únie, patrí však do schengenskej zóny.

Reakcia na teroristické útoky

Návrh novely smernice predložila Európska komisia v roku 2016, aby zjednotila pravidlá znefunkčnenia, sledovania a označovania strelných zbraní v reakcii na teroristické útoky v Paríži.

Opatrenia sa týkajú napríklad pravidelnej odbornej prípravy na používanie strelných zbraní, osobitných výnimiek pre držbu niektorých poloautomatických zbraní a sériového číslovania hlavných častí niektorých zbraní, aby sa dali vysledovať.

Táto referendová otázka však vyvolala vášeň v alpskej krajine s hrdou tradíciou vlastníctva zbraní a športovej streľby, kde si muži po skončení povinnej vojenskej služby môžu vziať domov svoje služobné zbrane.

SkryťVypnúť reklamu

Oponenti návrhu tvrdia, že takéto opatrenia terorizmus nezastavia. Podľa nich ide o tvrdý zásah voči zákonným majiteľom zbraní - a vnímajú to ako diktát z Bruselu.

OECD sa Švajčiarsku vyhrážala

V druhom referende podporilo 66,4 percenta švajčiarskych voličov zrušenie daňových úľav pre medzinárodné korporácie so sídlom vo Švajčiarsku a rozhodlo tiež, že nedostatočne financovaný dôchodkový systém by mal dostávať vyššie príspevky od zamestnancov, spoločností a štátu.

Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) sa Švajčiarsku v súvislosti s doterajšou daňovou legislatívou vyhrážala, že ho dá na zoznam krajín, ktoré doteraz neuplatňujú najvyššie štandardy pre dane z príjmu právnických osôb.

V súlade s novým legislatívnym návrhom, ktorí odobrili voliči v nedeľňajšom referende, by daňové odvody mali byť vo Švajčiarsku rovnaké pre domáce i zahraničné firmy, v celkovom meradle by však mali klesnúť.

SkryťVypnúť reklamu

Proti návrhu sa stavali ľavicové strany, vláda však referendum spojila s hlasovaním o vyšších odvodoch do dôchodku, aby tak získala aj ich podporu, píše agentúra DPA.

Nielen o zbraniach, daniach a odvodoch

Švajčiarski voliči v nedeľu nehlasovali vo všetkých častiach len o zbraniach, daniach a odvodoch do dôchodku.

V Bazileji napríklad odmietli aj plán miestnej ZOO na stavbu obrovského akvária, a v kantóne Schwyz zahlasovali tiež za väčšiu transparentnosť vo financovaní miestnych politických strán.

Švajčiarsko

Ilustračná snímka.

Návrh vyvolal ostrú kritiku podnikateľských lídrov.


TASR
Demonštrácia nebola povolená.

Protest v metropole Švajčiarska prerástol do násilia.


TASR 8
Aktivisti z flotily Global Sumud počas tlačovej besedy v Štokholme.

Vydali svedectvá o spánkovej deprivácii a ďalšom týraní.


TASR 8
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Je rozhodnuté. Ceny FéliX brali džemy, hoteliéri aj technológie pre TikTok
  2. Rýchla právna pomoc šetrí čas, nervy aj peniaze
  3. Hudba, ktorá rozžiari váš event: Stavte na Abba show
  4. Slovenská značka získala Obal roka 2025
  5. Ak máte ťažkosti s trávením, aj toto môže byť príčina
  6. Prečo sa Kallo opäť rozhodol pre franšízu Kinekusu
  7. Výnimočný víkend v Košiciach: Biela noc priniesla umenie aj chuť
  8. Kliešť môže prekvapiť kedykoľvek, ochorenie hrozí celoročne
  1. Rýchla právna pomoc šetrí čas, nervy aj peniaze
  2. Slovenská značka získala Obal roka 2025
  3. Hudba, ktorá rozžiari váš event: Stavte na Abba show
  4. Neuhádol ani jedno číslo a predsa vyhral 100 000 eur
  5. Ak máte ťažkosti s trávením, aj toto môže byť príčina
  6. Prečo sa Kallo opäť rozhodol pre franšízu Kinekusu
  7. Pranie a sušenie, ktoré ladí s vaším domovom
  8. Výnimočný víkend v Košiciach: Biela noc priniesla umenie aj chuť
  1. Bratislava sa rozlietala. Karibik aj Ázia sú ešte dostupnejšie 10 188
  2. Je rozhodnuté. Ceny FéliX brali džemy, hoteliéri aj technológie 10 144
  3. Ak máte ťažkosti s trávením, aj toto môže byť príčina 6 422
  4. Rekreačným poukazom viete zaplatiť aj kúpele pre starých rodičov 3 520
  5. Kliešť môže prekvapiť kedykoľvek, ochorenie hrozí celoročne 3 504
  6. Nivy Tower je medzi top 10 kancelárskymi budovami sveta 2 647
  7. Prečo sa Kallo opäť rozhodol pre franšízu Kinekusu 2 301
  8. Sladké bez kompromisov: Ako Schär mení svet bezlepkových dobrôt 2 094
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Maďarský premiér Viktor Orbán.

Politik zastupuje nemeckú stranu Zelených.


TASR
Dym stúpa po výbuchu granátu v pohraničnej oblasti počas stretov medzi pakistanskými a afganskými silami.

Najnovšie zrážky medzi Kábulom a Islamabadom vypukli počas víkendu.


TASR 2
Ilustračná snímka.

Návrh vyvolal ostrú kritiku podnikateľských lídrov.


TASR
Ministerstvo dočasne pozastavuje prepravu zvierat do tretích krajín.

Rokovania sú zablokované a budúcnosť zákona je neistá.


SITA
SkryťZatvoriť reklamu