HELSINKI. Rada Európy prijala v piatok na zasadnutí v Helsinkách deklaráciu, ktorá Rusku umožní opäť hlasovať na pôde tejto inštitúcie. Informovala o to agentúra AP.
Moskve odňali hlasovacie a niektoré ďalšie práva v Parlamentnom zhromaždení Rady Európy po anexii ukrajinského Krymu v apríli 2014.
Rusko hrozilo odchodom
Rusko, ktoré je členom Rady Európy od roku 1996, v reakcii na to oznámilo pozastavenia vyplácania členských príspevkov do Rady Európy. Moskva sa zároveň vyhrážala tým, že z Rady Európy celkom odíde.
Takýto krok by mohol znamenať, že bežní Rusi celkom prídu o prístup k Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP) - unikátneho mechanizmu ochrany ľudských práv, ktorý funguje práve v rámci Rady Európy, píše AP.
Rovnaké práva pre všetkých členov
Ministri zahraničných vecí zo 47 členských krajín Rady Európy však prijali v piatok na 129. zasadnutí Výboru ministrov Rady Európy v Helsinkách drvivou väčšinou hlasov deklaráciu, v súlade s ktorou by všetci členovia mali "byť oprávnení" zúčastňovať sa rovnakým spôsobom na činnosti dvoch hlavných orgánov Rady Európy, a to Výboru ministrov a Parlamentného zhromaždenia Rady Európy.
Rusko bude teraz musieť najskôr v Rade Európy akreditovať svoju delegáciu, kým bude môcť začať hlasovať o uzneseniach Rady Európy.
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov deklaráciu privítal a potvrdil záväzky Ruska voči Rade Európy, vrátane opätovného vyplácania príspevkov.
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov uviedol, že Rusko je ochotné spolupracovať s Radou Európy len v prípade, že bude mať "rovnaké slovo" pri všetkých jej rozhodovacích mechanizmoch.
Ukrajina naopak prijatú deklaráciu odsúdila. "Toto nie je diplomacia, toto je kapitulácia," povedal pre agentúru AFP zástupca Ukrajiny v Rade Európy Dmytro Kuleba.
"Chceme, aby Rusko ostalo v Rade Európy, ale chceme, aby splnilo svoje povinnosti a záväzky vyplývajúce z rozhodnutí prijatých v reakcii na ruskú agresiu voči Ukrajine," dodal.