CANBERRA. Odľahlé austrálske súostrovie v Indickom oceáne je podľa odhadov zamorené 414 miliónmi kusov plastového odpadu.
Znečistenie Kokosových ostrovov predstavuje 238 ton plastového odpadu, uvádza sa v novej štúdii, zverejnenej vo štvrtok vo vedeckom časopise Scientific Reports.
Slamky, fľaše či vrchnáky
Súostrovie je austrálskym externým územím a nachádza sa približne 3000 kilometrov od severozápadného pobrežia Austrálie.
Podľa sčítania z roku 2016 majú ostrovy iba 550 obyvateľov, uvádza tlačová agentúra DPA.

"Znečistenie plastovým odpadom je dnes v našich oceánoch všadeprítomné a odľahlé ostrovy sú ideálnym miestom na získanie objektívneho obrazu o množstve plastov, ktoré cirkulujú po planéte," uviedla vedúca výskumného tímu Jennifer Laversová z Tasmánskej univerzity (UTAS).
Výskumníci zistili, že tamojší odpad zväčša tvoria predmety jednorazovej spotreby ako vrchnáky od fliaš, slamky na pitie, ako aj veľké množstvo topánok a plážových šľapiek.
Konzervatívny odhad 238 ton bol odvodený zo vzoriek zachytených v hĺbke iba desať centimetrov, upozorňujú vedci.
Laversová v roku 2017 zistila, že najvyššiu hustotu plastových odpadkov na svete má odľahlý neobývaný ostrov Henderson v južnej časti Tichého oceánu.
Celkový objem plastového odpadu na Kokosových ostrovoch však prevyšuje 17 ton, respektíve 38 miliónov kusov plastových odpadkov na ostrove Henderson.
Produkcia plastov sa zvyšuje
Spoluautorka štúdie Annett Fingerová z Victorijskej univerzity (VU) doplnila, že globálna produkcia plastov sa stále zvyšuje.
"Len v roku 2010 sa dostalo do oceánov odhadom 12,7 milióna ton plastového odpadu. Zhruba 40 percent plastov sa dostáva do prírodného prostredia v tom istom roku, ako sú vyrobené," uviedla.
Celkovo sa vo svetovom oceáne nachádza 5,25 bilióna kusov plastových odpadkov, tvrdí Fingerová.
"Jediným schodným riešením je zníženie produkcie a spotreby plastov a zároveň zlepšenie narábania s týmto odpadom. Len tak dosiahneme, aby sa tento materiál nedostával do našich oceánov," upozornila Fingerová.
Štúdia prichádza v čase, keď zákonodarcovia Európskej únie v marci schválili zákaz jednorazových plastových výrobkov, ktorý vstúpi do platnosti v roku 2021.