KOLOMBO. Terajšiu vlnu protimoslimských útokov na Srí Lanke rozpútali zrejme skupiny extrémistických budhistov v reakcii na veľkonočné útoky islamistov, uviedli v stredu srílanskej úrady.
Počas nepokojov, ktoré začali v nedeľu, davy v mestách na severozápade tohto ostrovného štátu útočili na mešity, pálili výtlačky koránu a hádzali na obchody zápalné fľaše.
Zatkli 78 ľudí
V pondelok pri nich zomrel na severozápade krajiny jeden moslim. Polícia v súvislosti s nepokojmi zatkla 78 ľudí.

Medzi zadržanými sú aj tri Sinhálci, ktorí sa hlásia k budhizmu a boli kvôli podobným činom vyšetrovaní už vlani.
"Išlo o organizované útoky na domy a obchody moslimov," povedal na vládnej tlačovej konferencii o bezpečnostnej situácii minister plantážnického poľnohospodárstva Navin Dissanajake.
Útoky podľa neho viedli skupiny, ktoré vedie spomínaná trojica radikálnych budhistov.
Situáciu nemajú pod kontrolou
Minister verejnej správy dodal, že organizácia, ktorá stojí za útokmi, sleduje politický cieľ - chce podľa neho poškodiť reputáciu vlády a ukázať, že situáciu nezvláda.
Názov organizácie ale neuviedol. Úrady oznámili, že dnes nebolo žiadne násilie proti moslimom hlásené.
Armáda vyšetruje, či sa niektorí vojaci násilnostiam len neprizerali; polícia niečo také odmieta.
Policajné zdroje agentúre Reuters ale oznámili, že polícia nemala dosť mužov na to, aby situáciu dostala pod kontrolu.
Nepriateľské nálady
Srí Lanka je prevažne budhistická krajiny; moslimovia tvoria zhruba desať a kresťania okolo 7,5 percenta z 22 miliónov obyvateľov.
Nepriateľské nálady voči moslimom, ale aj proti kresťanom v posledných rokoch podnecujú budhistickí radikáli na čele s organizáciou sinhálskych nacionalistov Bodu Bala Sena (BBS), ktorej názov odborná literatúra a agentúry prekladajú ako budhistická polícia alebo budhistická brigáda.
Na Srí Lanke panuje napätá situácia od Veľkej noci, kedy samovražední atentátnici zaútočili na dva katolícke a jeden protestantský kostol a tri luxusné hotely.
K zodpovednosti sa prihlásila teroristická organizácia Islamský štát. Srílanske úrady vinia z masakry doteraz málo známu islamskú skupinu národnej Tauhíd džamáate (NTJ), na čele ktorej stál miestnej radikálny duchovný zahranie hasí.
Útoky islamistov si vyžiadali 251 mŕtvych.