FALLS CHURCH. Aj keď jej americký prezident Barack Obama krátko pred svojím koncom v úrade v roku 2017 znížil trest, Chelsea Manningová sa pred dvoma mesiacmi znovu ocitla za mrežami.
Po 62 dňoch ju prepustili, ale problémov so zákonom sa bývalá vojačka, ktorá posunula WikiLeaks utajované informácie americkej armády, stále nezbavila. Prepustili ju len preto, že vypršal mandát poroty, pred ktorou mala pôvodne vypovedať.

Už 16. mája by sa Manningová, ktorá bola v minulosti mužom, mala znovu postaviť pred novú porotu a vypovedať v súvislosti s činnosťou zakladateľa WikiLeaks Juliana Assangea.
Manningovú opäť prepustili
Manningová bola vo väzení sedem rokov. Jej marcové zatknutie nariadil sudca, keď odmietla pred veľkou federálnou porotou vypovedať o WikiLeaks.
Proti Manningovej v tejto súvislosti vzniesli obvinenia z pohŕdania súdnou inštitúciou. Manningová tvrdí, že všetko, čo vie, povedala už pri svojom procese, v ktorom ju v roku 2013 odsúdili za špionáž na pôvodných 35 rokov.
Manningovej právni zástupcovia tvrdia, že opäť odmietne vypovedať, takže by ju opäť mohli vziať do väzby.
Podľa vlastných slov výpoveď zásadne odmieta, pretože by to bolo v rozpore s jej vnútorným presvedčením.
Chelsea Manningová bola pôvodne mužom menom Bradley Manning a slúžila v americkej armáde, zmenou pohlavia prešla počas pobytu za mrežami.
V roku 2010 posunula WikiLeaks viac ako 700-tisíc tajných dokumentov, ku ktorým sa dostala počas svojho nasadenia v Iraku.
Ohrozené životy
V dokumentoch boli tajné informácie z vojen v Afganistane či v Iraku spolu s americkými diplomatickými depešami.
WikiLeaks najprv pracovali s médiami na tom, aby zverejnením neohrozili amerických informátorov, no WikiLeaks v roku 2011 zverejnili všetky dokumenty bez vymazania citlivých údajov.

Preto Manningovej aj Assangeovi kritici vyčítajú, že ohrozili mnoho ľudských životov.
Do väzenia sa nedávno vrátil aj Assange, ktorého chcú vo Švédsku súdiť za znásilnenie, o jeho vydanie už požiadali aj Američania. Na rozhodnutie čaká v britskej väznici, kde ho zadržiavajú za to, že porušil podmienky prepustenia na kauciu.
Sedem rokov sa totiž pred vydaním na stíhanie do Švédska schovával v sídle ekvádorskej ambasády v Londýne.