BRATISLAVA. V polovici septembra 2016 sa lídri členských štátov Európskej únie stretli v Bratislave. Na neformálnom summite hovorili o tom, ako bude vyzerať Únia po odchode Veľkej Británie.
„Sme pripravení opraviť predchádzajúce chyby a pokračovať ďalej, nebude to biznis ako obyčajne, máme novú mapu,“ povedal na tlačovej konferencii po summite predseda Európskej rady Donald Tusk.

Vtedy sa začalo hovoriť o takzvanej bratislavskej agende. O tom, že Únia by mala lepšie komunikovať s občanmi, aby už žiadna krajina nechcela odísť ako Británia, že kontinent zainvestuje do spoločnej obrany, že sa už nezopakuje rok 2015 a vtedajšie problémy s nekontrolovanou migráciou.
Bratislavu potom po pol roku potvrdili Rímskou deklaráciou. Jej hlavným odkazom bolo, že Únie zostáva napriek rozdielom jednotná.
Summit bez Británie
Ubehli takmer tri roky a lídri sa na neformálnom stretnutí stretli znovu. Rovnako ako v roku 2016 zasadli v krajine, ktorá práve predsedá Únii, v tomto prípade v rumunskom Sibiu.
Podľa pôvodných predstáv šéfa Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera sa na tomto stretnutí malo hovoriť, čo ďalej po brexite. Pôvodne sa mal konať už 30. marca, deň po plánovanom britskom odchode. Potom summit posunuli na 9. máj, Deň Európy.
Aj keď Británia je naďalej členom Únie, na summit ju nepozvali. Premiérka Theresa Mayová nebola ani v Bratislave.