ROVANIEMI. Členovia Arktickej rady po dvojdňovom zasadnutí vo Fínsku nepredložili v utorok spoločnú záverečnú deklaráciu.
Dôvodom bolo podľa delegátov to, že Spojené štáty v jej znení odmietli spomenúť klimatickú zmenu, informovala agentúra AFP.
Dôležité kroky
Arktická rada nezverejnila záverečnú deklaráciu po prvý raz od roku 1996, keď zasadala prvýkrát.
Predseda Arktickej rady, fínsky minister zahraničných vecí Timo Soini, ohlásil zmenu v agende s tým, že namiesto spoločnej deklarácie budú dve vyhlásenia, pričom neposkytol žiadne vysvetlenie.
Prvé vyhlásenie podpísali všetci ôsmi ministri vrátane šéfa americkej diplomacie Mikea Pompea.
V jednostranovom dokumente sa nehovorí o klimatickej zmene, ministri sa však zaviazali k "zachovávaniu mieru, stability a konštruktívnej spolupráci v Arktíde", uviedla agentúra DPA.
Druhým dokumentom bolo desaťstranové vyhlásenie predsedu rady Tima Soiniho. "Väčšina z nás považuje klimatickú zmenu za hlavnú výzvu, ktorej Arktída čelí, a uznávame naliehavú potrebu podniknúť kroky na jej zmiernenie," napísal Soini.
Hovoril o aktivite Ruska a Číny
Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo vo svojom prejave na ministerskom stretnutí Arktickej rady vo fínskom Rovaniemi uznal roztápanie sa ľadu v arktických oblastiach, nepoužil však slovné spojenie klimatická zmena.
V skutočnosti sa jeho prejav sústredil na varovanie pred narastajúcou aktivitou Ruska a Číny v Arktíde.
"Pokračujúce stenčovanie sa morského ľadu otvára nové námorné cesty a nové možnosti pre trh a lodiam potenciálne skracuje čas na preplávanie medzi Áziou a Západom o 20 dní. Arktické námorné cesty sa môžu stať Suezom a Panamským prieplavom 21. storočia," uviedol Pompeo vo svojom prejave.

Arktická rada však nevydá spoločnú deklaráciu, pretože Spojené štáty nesúhlasili s textom, ktorý by zmieňoval klimatickú zmenu, uviedol v utorok fínsky minister zahraničných vecí Timo Soini.
Namiesto toho vydajú iba vyhlásenie ministrov a Fínska, ktoré momentálne rade predsedá.
V súvislosti s klimatickou zmenou a zámerom odstúpiť od parížskej klimatickej dohody Spojené štáty argumentujú znižovaním svojich emisií oxidu uhličitého (CO2).
Podľa štatistík, ktoré prezentoval Pompeo, emisie CO2 týkajúce sa energií poklesli v Spojených štátoch medzi rokmi 2005 až 2017 o 14 percent, zatiaľ čo globálne tieto emisie vzrástli o viac ako 20 percent.
V roku 2016 boli podľa ministra americké emisie uhlíka v Spojených štátoch 16 percent pod úrovňou z roka 2013 a do roku 2025 by mali klesnúť na takmer polovicu.
Arktická rada
Arktická rada je medzivládne fórum, ktoré podporuje spoluprácu, koordináciu a interakciu medzi arktickými štátmi, domorodými arktickými komunitami a inými obyvateľmi arktických oblastí. Zameriava sa najmä na otázky udržateľného rozvoja a ochrany životného prostredia v Arktíde. Členmi Arktickej rady sú Kanada, Dánsko, Fínsko, Island, Nórsko, Rusko, Švédsko a Spojené štáty.