WASHINGTON. Americký prezident Donald Trump prijal v piatok v Bielom dome predsedu slovenskej vlády Petra Pellegriniho.

Trump a Pellegrini rokovali medzi štyrmi očami približne 15 minút. Hlavnými témami rozhovoru boli vývoj nezamestnanosti, ekonomická situácia,
ale aj nákup amerických stíhačiek F-16.
"Príbeh Slovenska je dnes úspešný. Rád by som sa za to poďakoval aj vám. A rád by som vám aj zagratuloval k vašej historickej nezamestnanosti," povedal Pellegrini počas prijatia v Oválnej pracovni s tým, že ak sa darí Amerike, darí sa aj Slovensku.
Pellegrini ocenil, že Trump je v otázkach spoločnej obrany priamy. Informoval ho, že Slovensko svoje sľuby plní. Záväzok investovať dve percentá HDP do obrany dosiahneme v roku 2022, dva roky pred tým, ako sme si sami stanovili.
"Modernizujeme našu armádu, kupujeme vaše stíhačky," povedal Trumpovi. To ocenil aj americký prezident.
O čom USA a Slovensko rokovali
Po stretnutí medzi štyrmi očami nasledovalo rokovanie o veľkých témach v širšom formáte, na ktorom sa zúčastnili aj minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák a zahraničnopolitický poradca premiéra Peter Kmec.
Na americkej strane boli prítomný napríklad minister zahraničných vecí Mike Pompeo, šéf kancelárie Bieleho domu a riaditeľ Úradu pre riadenie a rozpočet Mick Mulvaney, poradca prezidenta pre národnú bezpečnosť John Bolton či veľvyslanec USA na Slovensku Adam Sterling.

Pellegrini ocenil, že americká delegácia bola zložená z vysokých predstaviteľov, čo podľa neho dosvedčuje, že nešlo len o zdvorilostnú návštevu.
Spolu hovorili o obranných projektoch a členstve v NATO. O navrhovanej dohode o obrannej spolupráci nehovorili - ani medzi štyrmi očami, ani v rámci plenárneho zasadnutia. Debatovali aj o migrácii.
Podľa ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka, ktorý premiéra na ceste sprevádzal, sa Američania zaujímali aj o hodnotenie Slovenska, pokiaľ ide o Ukrajinu
Podstatnú časť rozhovoru venovali aj ekonomickým témam. Hoci obchodná výmena rastie, nepríjemnou otázkou ostáva téma ciel a taríf na autá.
"Pevne verím, že sme aspoň malou časťou mohli našimi argumentami rozhodnutia americkej administratívy ovplyvniť," povedal premiér na margo ciel na autá. Tvrdí, že Trump vyzeral prekvapený, keď mu hovoril o tom, aký by to mohlo mať dopad.
Trump premýšľa nad zavedením ciel, tvrdí, že Európska únia sa k nim nespráva férovo.
Loading
...
Podľa Lajčáka to bola úspešná návšteva
"Rokovanie bolo príjemné. Necítil som sa ako nejaký premiér, ktorý sa tam prišiel pokloniť," opísal svoje pocity Pellegrini.
Priznal, že pred rokovaním mal rešpekt. "Aj ja som len človek a išiel som sa stretnúť s najmocnejším mužom planéty. Ale tá nervozita sa vzhľadom na otvorenú a priateľskú atmosféru rýchlo rozplynula," pokračoval šéf slovenskej exekutívy.
Je presvedčený, že aj slovenská delegácia zanechala príjemný pocit.
Na otázku, či to bola úspešná návšteva, odpovedal aj šéf slovenskej diplomacie. "Absolútne úspešná. Ja som šťastný," dodal Lajčák.
"Protokolárne išlo všetko podľa plánu, pôsobilo to prirodzene a nemal som pocit, že by som sa niekde násilne musel pobaviť," pokračoval v opise stretnutia premiér.
Loading
...
Pred Pellegrinim bol v USA aj Babiš
Návšteva premiéra Pellegriniho prebehla na pozvanie amerického prezidenta aj pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie a 15. výročia vstupu Slovenska do NATO.
Z oblasti strednej Európy tento rok už absolvovali návštevu Bieleho domu rakúsky kancelár Sebastian Kurz a český premiér Andrej Babiš.
Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo bol na Slovensku vo februári.
Výberová chronológia návštev slovenských politikov v Bielom dome:
6. - 14. apríla 2003 - Prezident Rudolf Schuster bol na návšteve Kanady a USA, ktorá 9. apríla vyvrcholila rozhovorom s prezidentom USA Georgeom W. Bushom v Oválnej pracovni Bieleho domu. Na stretnutí Bush vysoko ocenil podporu Slovenska pre spojencov v otázke Iraku.
17. - 24. apríla 2005 - Oficiálnu návštevu USA absolvoval predseda Národnej rady Pavol Hrušovský s manželkou. Navštívil Biely dom, kde sa stretol s viacerými senátormi, námestníkom ministerky zahraničných vecí USA pre politické záležitosti Nicholasom Burnsom i vodcom republikánskej väčšiny v Senáte Billom Fristom.
12. - 14. marca 2006 - Na oficiálnej návšteve Spojených štátov bol premiér Mikuláš Dzurinda. Návšteva sa uskutočnila na pozvanie amerického prezidenta Georgea W. Busha. Premiéra sprevádzali zastupujúci predseda Národnej rady Béla Bugár a minister zahraničných vecí Eduard Kukan.
Pracovný program návštevy premiéra Dzurindu sa začal 13. marca 2006 stretnutím s americkým prezidentom Georgeom W. Bushom v Oválnej pracovni Bieleho domu. Obsahom rokovaní bolo hodnotenie a rozvoj bilaterálnych vzťahov, ako aj otázka vízového režimu pre slovenských občanov zo strany USA.
7. - 11. októbra 2008 - Na pozvanie prezidenta USA Georgea W. Busha absolvoval oficiálnu návštevu USA prezident Ivan Gašparovič s manželkou. Hlavu štátu sprevádzali minister vnútra Robert Kaliňák, šéf diplomacie Ján Kubiš a minister kultúry Marek Maďarič. Počas pobytu sa najvyšší predstaviteľ SR stretol 9. októbra na hodinovom rokovaní so šéfom americkej exekutívy v Bielom dome.
21. novembra 2013 - Najvyšší americký predstaviteľ Barack Obama a viceprezident Joe Biden prijali v Bielom dome predsedu slovenskej vlády Roberta Fica. Spolu s ním sa na rokovaní zúčastnil aj minister vnútra Robert Kaliňák a šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák.