KOLOMBO. Srílanské úrady identifikovali 42 cudzincov medzi 253 ľuďmi zabitými počas série samovražedných bombových útokov cez veľkonočné sviatky.
Informovala o tom v utorok agentúra AFP s odvolaním sa na predstaviteľov ministerstva zahraničných vecí.
Dvanásť cudzincovv je nezvestných
Ďalších 12 cudzincov je stále nezvestných a mohli by byť medzi neidentifikovanými telami v policajnej márnici v Kolombe.
Päť zranených cudzincov je stále v nemocnici po tom, ako 21. apríla došlo k výbuchom v kostoloch a hoteloch, ku ktorým sa prihlásila skupina Islamský štát.
Podľa vyhlásenia ministerstva zahraničných vecí bol najväčší počet spomedzi cudzích štátnych príslušníkov z Indie (11), Británie (6), Číny (4) a Dánska (3).
Saudská Arábia, Španielsko a Turecko stratili po dvoch svojich občanoch a USA, Holandsko, Portugalsko, Švajčiarsko, Japonsko a Bangladéš po jednom. Ďalších šesť osôb malo viac ako jedno občianstvo.
Mnohí turisti opustili po útokoch krajinu
Úrady predtým informovali, že medzi obeťami bolo 40 cudzincov, ale nespresnili ich štátnu príslušnosť. Do vlasti zatiaľ vrátili pozostatky 25 cudzincov.

Identifikácia obetí v luxusných hoteloch bola ťažká, keďže mnoho tiel bolo zmrzačených.
Srílanská vláda vyhlásila po bombových útokoch výnimočný stav a zakázala dve džihádistické skupiny obviňované zo zodpovednosti za explózie.
Mnohí turisti opustili po útokoch krajinu. Niektoré štáty varovali pred cestovaním na Srí Lanku a počet zahraničných návštevníkov sa prudko znížil.
Srílanské ministerstvo financií očakáva v tomto roku 30-percentný pokles turistickej návštevnosti, čo bude viesť k zníženiu tržieb o približne 1,5 miliardy dolárov (1,3 mld. eur).
Už neplatí zákaz pre sociálne siete
Srílanský prezident Maithripala Sirisena v utorok zrušil celonárodný zákaz používania sociálnych médií.
Vláda v stanovisku uviedla, že prezident znovu povolil sprístupnenie stránok Facebook, WhatsApp, YouTube a ďalších, ktoré vláda po krviprelievaní zablokovala. Dôvodom bolo, aby zabránila šíreniu dezinformácií.
Stanovisko zároveň vyzýva verejnosť, aby sociálne médiá využívala "zodpovedným spôsobom".

Oznámenie prišlo len deň po tom, čo líder teroristickej organizácie Islamský štát (IS) a najhľadanejší muž sveta Abú Bakr al-Bagdádí zverejnil prvé video po piatich rokoch. Ide o prvý obrazový záznam dokazujúci, že je nažive.
V aktuálnom videu al-Bagdádí potvrdil, že jeho organizácia stála za útokmi na kresťanské kostoly na Srí Lanke na Veľkonočnú nedeľu.
Útoky boli podľa neho odvetou za to, že "križiaci" pripravili Islamský štát o územie, ktoré donedávna ovládal.