TOKIO, BRATISLAVA. Ešte keď sa Japonsko spamätávalo z porážky v druhej svetovej vojne, cisárska rodina bola vnímaná ako božstvo.
Aj podľa japonskej legendy bol prvý japonský cisár Jimmu Tennó priamym potomkom bohyne Slnka, ktorá stála pri vzniku sveta.
Jeho 125. nasledovník, cisár Akihito, však v povojnových rokoch toto vnímanie rozbil. Zostúpil medzi obyčajných ľudí - ukazoval sa na verejnosti s manželkou, hoci citové vzťahy vládcu dovtedy pred ľudí nepatrili.
V utorok obľúbený cisár končí – ako prvý po vyše dvesto rokoch z trónu abdikuje a prenechá ho svojmu synovi.
Kvôli cisárskej rodine sa však v jednej z najmodernejších krajín menili mnohokrát zákony. Napríklad aj vtedy, keď hrozilo, že sa na trón dostane žena.
Maratón pred palácom
V súčasnosti 85-ročný cisár Akihito ešte pred dvoma rokmi oznámil, že čoskoro nemusí mať dosť síl na vykonávanie svojej funkcie.

V utorok podvečer tak odovzdá dekréty do rúk premiéra a parlamentu a na rituáli v cisárskom paláci oznámi svojim cisárskym predkom, že abdikuje.
V stredu si jeho 59-ročný syn Naruhito prevezme okrem funkcie aj korunovačné klenoty vrátane posvätného meča a šperkov.
V Japonsku sa tým končí éra "dosahovania mieru" a začne sa nová éra "krásnej harmónie".
Naruhito sa tak stáva ďalšou hlavou najstaršej stále existujúcej cisárskej dynastie na svete, ktorá je pri moci už 2679 rokov.