MADRID. Nedeľné parlamentné voľby v Španielsku vyhrala Španielska socialistická robotnícka strana (PSOE) premiéra Pedra Sáncheza, avšak nezískala dostatok hlasov na zabezpečenie väčšiny v parlamente.
Socialisti získali 28,7 percenta hlasov a 123 kresiel v 350-člennom Kongrese.
S ohľadom na zisky ostatných strán to pre premiéra Sáncheza znamená, že na zostavenie prípadnej ľavicovej koalície bude potrebovať viac ako jedného partnera.
Po prvý raz prenikol do parlamentu extrém
Na druhom mieste skončila konzervatívna Ľudová strana (PP) so 66 mandátmi, čo španielske médiá hodnotia ako historickú porážku.
Líder strany Pablo Casado na twitteri uviedol, že jeho zoskupenie bude v novom parlamente hlavnou opozičnou silou.

Do opozície sa chystá aj liberálna strana Ciudadanos, ktorá skončila tretia a bude mať 57 kresiel.
Sánchez by s ňou mohol zložiť väčšinovú vládu, ale predseda liberálov Albert Rivera, ktorý postavil kampaň na sľube odstaviť ľavicu od moci, možnú spoluprácu už skôr odmietol a aj teraz potvrdil, že strana pôjde do opozície.
Štvrtá priečka patrí protestnej ľavicovej strane Unidas Podemos, ktorá má 42 kresiel. Pokiaľ by Sánchez chcel zostaviť koalíciu s týmto ideovo najbližším partnerom, potreboval by podporu menších regionálnych strán.
Unidas Podemos už Sánchezovi ponúkla zahájenie koaličných rozhovorov.
Do parlamentu po prvý raz prenikla protiimigračná strana Vox, ktorá získala vo voľbách 24 mandátov.
Sánchez uprednostňuje ľavicovú koalíciu
Španielsky premiér Pedro Sánchez oznámil, že rozhovory o vytvorení koalície začne so stranami už čoskoro.
"Jedinou podmienkou je dodržiavanie ústavy a podpora sociálnej spravodlivosti," povedal premiér svojim priaznivcom v madridskom ústredí socialistov.
Sánchez tým podľa agentúry AP naznačil, že dá prednosť ľavicovej koalícii.
Zároveň varoval katalánskych separatistov, že akékoľvek povolebné spojenectvo musí existovať v rámci ústavy z roku 1979, podľa ktorej je Španielsko nedeliteľné.
Loading
...
Zvolili aj piatich zatknutých separatistov
Do parlamentu sa dostalo aj päť zatknutých katalánskych separatických vodcov, ktorí sú od jesene 2017 vo väzení kvôli obvineniam zo vzbury.
Bývalý podpredseda regionálnej katalánskej vlády Oriol Junqueras získal poslanecký mandát ako kandidát Republikánskej ľavice Katalánska (ERC).
Do dolnej komory parlamentu boli zvolení aj Jordi Sánchez, Jordi Turull a Josep Rull, ktorí kandidovali za stranu Spoločne pre Katalánsko expremiéra Carlesa Puigdemonta.
Ďalší obvinený bývalý minister zosadenej katalánskej vlády Raül Romeva sa dostal za tú istú stranu do hornej komory - Senátu.
Junqueras je hlavnou postavou procesu s dvanástimi katalánskymi separatistami, ktorý prebieha v Madride. Sú obvinení z toho, že v októbri 2017 zorganizovali referendum o nezávislosti, ktoré španielsky ústavný súd označil za nelegálne.
Vtedajší regionálny premiér Puigdemont, ktorý neskôr utiekol pred trestným stíhaním do zahraničia, po skončení referenda vyhlásil nezávislosť Katalánska od Španielska.
V prípade osúdenia za "rebéliu" a spreneveru verejných prostriedkov hrozí Junquerasovi 25 rokov väzenia. Ten považuje proces za politicky motivovaný.
Súd so separatistami sa začal tento rok vo februári.
Katalánski separatisti získali v parlamentných voľbách celkovo 22 z 350 kresiel.