VLADIVOSTOK. Obnovenie šesťstranných rokovaní je najlepším spôsobom, ako sa dá vyriešiť napätie na Kórejskom polostrove. Po stretnutí so severokórejským diktátorom to povedal ruský prezident Vladimir Putin.
Rusko v poslednom roku strácalo vplyv na vývoj na rozdelenom polostrove. Kim Čong-un sa dvakrát stretol s americkým prezidentom Donaldom Trumpom, pravidelne rokoval s juhokórejským lídrom, no s Putinom sa až doteraz nestretol.
Zmenilo sa to vo štvrtok v ruskom Vladivostoku na Ďalekom východe, kam Kim docestoval vo svojom ozbrojenom vlaku.
Putin po stretnutí uviedol, že Severná Kórea je pripravená vzdať sa jadrových zbraní, potrebuje však spoľahlivé bezpečnostné záruky.
Mnohostranný bezpečnostný režim

Šesťstranné rokovania oboch kórejských republík, Spojených štátov, Číny, Ruska a Japonska sa konali na začiatku tisícročia, no trvalé výsledky nepriniesli. Otec súčasného severokórejského diktátora Kim Čong-il sľuboval, že ukončí jadrový program, no v testoch stále pokračoval.
Putin napriek tomu vo štvrtok tvrdil, že jadrové odzbrojenie je možné len prostredníctvom "mnohostranného bezpečnostného režimu". Naposledy sa takéto rokovania konali v roku 2008.
"Ak by Južná Kórea a Spojené štáty dokázali ponúknuť dostatočné bezpečnostné záruky pre Severnú Kóreu, šesťstranné rokovania by sa nemuseli konať. Nezdá sa však, že by mechanizmus bol dostatočný," povedal ruský líder.
Severná Kórea bez jadra
Putin po stretnutí s Kimom v areáli Ďalekovýchodnej federálnej univerzity na Ruskom ostrove pri Vladivostoku ďalej vyhlásil, že rovnako ako Spojené štáty si aj Rusko želá, aby sa Severná Kórea vzdala svojich jadrových zbraní.
Pchjongjang je podľa neho pripravený urobiť ďalšie kroky smerom k denuklearizácii, potrebuje však spomínané "seriózne" bezpečnostné záruky, informovala tlačová agentúra AP. Tieto záruky Putin podľa nej nekonkretizoval.
Putin bude informovať Trumpa
O samotných rokovaniach žiadny z lídrov novinárom nič zásadné neprezradil. Putin len potvrdil, že o nich chce informovať aj amerického prezidenta.

Podľa Putina nie sú v tejto súvislosti "žiadne tajomstvá" a samotný Kim ho povzbudzoval k tomu, aby vysvetlil Trumpovi osobitosti prístupu Pchjongjangu k spomínanej otázke, ak na to bude mať príležitosť.
Trump rokoval s Kimom o denuklearizácii Kórejského polostrova už na dvoch summitoch - v júni 2018 v Singapure a vo februári tohto roka vo Vietname.
Štvrtkový severokórejsko-ruský summit sa začal takmer dvojhodinovými rozhovormi Kima s Putinom medzi štyrmi očami, ktoré sa mali týkať aj bilaterálnych vzťahov medzi týmito susediacimi krajinami.
Po úvodných rozhovoroch, ktoré Kim zhodnotil ako "veľmi zmysluplné", nasledovalo rokovanie v širšom formáte - za účasti ďalších vysokopostavených predstaviteľov oboch krajín.
Vzťahy medzi Moskvou a Pchjongjangom prekvitali najmä počas studenej vojny. Sovietsky zväz stál pri zrode brutálneho severokórejského režimu, na jeho čelo dosadil dovtedy prakticky neznámeho Kim Ir-sena a desaťročia ho financoval.
Po páde Sovietskeho zväzu Rusko už nemalo dosť peňazí na to, aby režim udržiavalo pri živote, čo bolo jedným z dôvodov severokórejského hladomoru v 90. rokoch.
V posledných rokoch sa vzťahy zintenzívňujú, aj keď ani Moskva nezablokovala sankcie, ktoré na Severnú Kóreu uvalila Bezpečnostná rada OSN.