KOLOMBO. Firmy a podniky v srílanskom hlavnom meste Kolombo odporučili svojim zamestnancom, aby sa vo štvrtok do 14.00 h zdržiavali vo vnútri.
Dôvodom je možná bezpečnostná hrozba a prebiehajúca pátracia operácia v metropole. Informovala o tom tlačová agentúra AP.
Zamestnancov varovali
John Keells Holdings, materská spoločnosť hotela Cinnamon Grand, jedného z miest zasiahnutých na Veľkonočnú nedeľu bombovými útokmi, poslala vo štvrtok zamestnancom e-mail o nespresnenej hrozbe.
Zatiaľ nie je jasné, kto alebo ktorý orgán konkrétne je pôvodcom varovania.
Séria nedeľných koordinovaných samovražedných bombových útokov na kostoly a hotely v Kolombe, jeho okolí i meste Battikalóa, si vyžiadala 359 ľudských životov a najmenej 500 zranených.
Zákaz používania dronov
Na Srí Lanke od štvrtka platí aj zákáz používania dronov a bezpilotných strojov.
Úrad civilného letectva oznámil, že drony zakázal "z dôvodu bezpečnostnej situácie v krajine". Militanti ich totiž už aj v minulosti používali na prepravu výbušnín.
Členovia Islamského štátu v Iraku na nich napríklad prevážali granáty alebo jednoduché nálože a pre iracké bezpečnostné sily nebolo jednoduché ich zostreliť.
Vláda priznala zlyhanie, zatkli ďalšie osoby
Srílanská vláda priznala "zlyhanie štátu" v otázke bezpečnosti po tom, čo vyšlo najavo, že tajné služby mali informácie o chystaných útokoch, ale nezaslali ich ďalej.
Prezident Maithripala Sirisena sľúbil reorganizáciu polície a bezpečnostnej zložiek a vyzval ministra obrany a šéfa národnej polície na rezignáciu.
Srílanská armáda uviedla, že zvýšila počet vojakov zapojených do pátrania a vyšetrovania útokov z 1300 na 6300.
Srílanská polícia vo štvrrtok oznámila, že cez noc zadržala ďalších 16 podozrivých. Podľa policajného vyhlásenia je jeden zo zadržaných spojený s "teroristickou organizáciou". Medzi zatknutými je aj sýrsky štátny príslušník.
Zadržaný bol tiež Egypťan a skupina Pakistancov, ktorí nemali platné víza.

Podľa srílanských úradov spáchalo atentáty deväť islamistov, ktorí boli pravdepodobne všetci domáceho pôvodu.
Úrady vinia z masakry doteraz málo známu islamskú skupinu národnej Tauhíd džamáate (NTJ), na čele ktorej stál radikálny miestnej duchovnej zahranie hasí.
Zatiaľ nie je jasné, či hasí zahynul pri explóziách ako jeden zo samovražedných atentátnikov, alebo je na úteku, napísal spravodajský server BBC News.
Jeden z páchateľov žil v Austrálii
Austrálsky premiér Scott Morrison vo štvrtok oznámil, že jeden zo samovražedných bombových útočníkov na Srí Lanke bol pred niekoľkými rokmi v Austrálii.
Podľa Morrisona bola táto osoba v Austrálii na študentské, ako aj absolventské a pracovné víza, pričom mal tiež víza pre manželku a dieťa. Táto osoba odišla z Austrálie začiatkom roka 2013.
Morrison novinárom povedal, že väzba tejto osoby na Austráliu sa spomína v súvislosti s prebiehajúcim vyšetrovaním a ďalej to už nebude komentovať.
Britský bezpečnostný predstaviteľ zasa potvrdil, že podľa presvedčenia úradov jeden z bombových útočníkov študoval v rokoch 2006 a 2007 v Spojenom kráľovstve.
Tento nemenovaný bezpečnostný predstaviteľ uviedol, že britské tajné služby nesledovali Abdula Lathifa Jameela Mohameda počas jeho pobytu v krajine. Jeho meno prvýkrát zverejnila televízna stanica Sky News.
Japonka zomrela pri raňajkách
Medzitým japonské ministerstvo zahraničných vecí potvrdilo, že pri bombových útokoch na Srí Lanke zahynul japonský občan a štyria ďalší občania utrpeli zranenia.
Telo osoby vo štvrtok nadránom vrátili do Japonska.

Predstavitelia na letisku Narita neďaleko Tokia sklonili hlavy, keď rakvu, zahalenú modrou celtou a s kyticou bielych kvetov na vrchu, vyložili z lietadla.
Japonské médiá identifikovali obeť ako 39-ročnú Kaori Takahašiovú. Podľa správ práve raňajkovala s rodinou v hoteli Šangri-La, keď nastal výbuch. Takahašiová zomrela a jej manžel a dcéra utrpeli zranenia.
Japonské ministerstvo nezverejnilo totožnosť mŕtvej obete ani zranených.
Väčšinu obetí tvoria Srílančania, ale o život prišlo aj vyše 30 cudzincov.