NEW YORK. Americký učiteľ Marc Lamparello, ktorý chcel minulý týždeň vojsť do katedrály svätého Patrika na newyorkskom Manhattane s dvoma nádobami s benzínom, tekutým podpaľovačom a plynovými zapaľovačmi, mal rezerváciu v hoteli vzdialený len 20 minút od Vatikánu.
S odvolaním sa na newyorskú prokuratúru o tom v stredu informovala agentúra AP.
Plány v Ríme
Polícia už skôr uviedla, že si Marc Lamparello na deň po plánovanom čine rezervoval let do Ríma.
Štátny zástupca David Stuart počas krátkeho súdneho vypočutia v stredu uviedol, že Lamparello "plánoval zapáliť katedrálu svätého Patrika", keď bol minulý týždeň zadržaný. Podľa všetkého tento čin "dlhší čas plánoval".
Zadržaný muž je teraz v nemocnici, sudca nariadil, aby podstúpil psychiatrické vyšetrenie.
Incident v New Yorku sa odohral len dva dni potom, čo rozsiahly požiar spôsobil veľké škody v parížskej katedrále Notre-Dame.
Ak Lamparella usvedčia z pokusu o podpaľačstvo a všeobecného ohrozenia z nedbanlivosti, hrozí mu podľa prokuratúry až 15 rokov väzenia.
Muža zatkli
Zástupcovia newyorskej polície už skôr informovali, že 37-ročný muž pri katedrále zastavil s minidodávkou, prešiel sa okolo a potom sa pred ôsmou hodinou večer miestneho času vrátil k autu. Vybral z neho kanistre s benzínom a podpaľovač.
Keď vošiel do katedrály, zastavil ho člen ostrahy, spýtal sa ho, kam ide a informoval ho, že s takými vecami do kostola nesmie vstúpiť.
V tom okamihu sa trochu benzínu vylialo na podlahu. Člen ostrahy zavolal policajtov z protiteroristického oddelenia, ktorí boli vonku. Tí muža zadržali a vypočuli.
"Tvrdil, že katedrálou prechádzal, aby sa dostal na Madison Avenue, pretože v aute už nemal benzín," povedal John Miller z newyorskej polície.
"Prezreli sme si vozidlo a ukázalo sa, že benzín v aute bol," dodal. Potom policajti muža zatkli.