BELFAST. V severoírskom Belfaste sa v stredu konal pohreb miestnej novinárky Lyry McKeeovej, ktorú zastrelili minulý týždeň počas nepokojov v meste Londonderry.
Smútočného obradu v zaplnenej katedrále svätej Anny sa zúčastnili britská premiérka Theresa Mayová, írsky premiér Leo Varadkar aj ďalší politici.
Búrala bariéry
K zodpovednosti za vraždu dvadsaťdeväťročnej ženy sa v utorok prihlásila radikálna republikánska organizácie Nová IRA.
"Lyra bola človekom, ktorý búral bariéry a prekračoval hranice - to bolo typické pre jej život a to je jej odkaz aj po smrti," uviedol v úvodnom prejave dekan katedrály anglikánskej cirkvi Stephen Forde, ktorý obrad viedol spoločne s katolíckym kňazom.

Keď pred katedrálu prišlo auto s rakvou, prizerajúci sa dav tlieskal, píšu britské médiá.
Veľa priateľov novinárky na sebe malo tričká alebo šály s motívom čarodejníka Harryho Pottera, lebo McKeeová bola vášnivou potterovskou fanúšičkou.
Niektorí smútoční hostia sa do chrámu nezmestili a museli zostať vonku.
"Smrť Lyry zjednotila ľudí z rôznych prostredí," uviedol katolícky kňaz Martin Magill, ktorý slúžil pohrebnú omšu.
Tých, ktorí stoja za jej vraždou zároveň vyzval na to, aby sa zriekli násilia. "Žiadam vás, aby ste počúvali väčšinu ľudí na našom milovanom írskom ostrove, ktorí vás vyzývajú, aby ste prestali," povedal ďalej v homílii.
Smrť novinárky tiež označil za zlomový bod, ktorá musí Severnému Írsku priniesť zmenu, približuje agentúra AP. Za kázeň si v belfastskej Katedrále Svätej Anny vyslúžil spontánny potlesk.
Sledovala nepokoje v Londonderry
Dlhoročný kamarát zosnulej Stephen Lusty vo svojom príhovore povedal, že po McKeeovej zostane mnoho prázdnych miest - ako v novinárskom svete, tak vo všetkých komunitách, ktorých bola súčasťou, a v jej rodine.

Lusty podľa portálu Sky News tiež uviedol, že McKeeová chcela budúci mesiac požiadať v New Yorku o ruku svoju priateľku.
McKeeová bola zastrelená minulý týždeň vo štvrtok, keď pred polnocou sledovala nepokoje v Londonderry, severoírskom meste, ktoré leží pri hranici s Írskou republikou a v minulosti sa stalo miestom krvavých stretov medzi prevažne protestantskými unionistami a prevažne katolíckymi republikánmi.
K zodpovednosti za vraždu novinárky sa prihlásila radikálna republikánska organizácie Nová IRA. Ženu podľa nej zabil jej "dobrovoľník". Strelec zatiaľ nebol zadržaný.