KOLOMBO. Na 310 sa zvýšil počet obetí na životoch, ktoré si vyžiadali nedeľné bombové útoky na Srí Lanke.
Informoval o tom v utorok ráno hovorca srílanskej polície s tým, že utŕženým zraneniam v noci na utorok podľahlo viacero osôb. Zranených podľa jeho slov naďalej zostáva približne 500 ľudí.
Hovorca, ktorého citovala agentúra AFP, dodal, že polícia dosiaľ zadržala v súvislosti s útokmi 40 osôb.
Medzi nimi má byť aj vodič dodávky, ktorú údajne použili samovražední bomboví útočníci a tiež majiteľ domu, v ktorom viacerí z útočníkov bývali, informuje agentúra AP.
Zomrelo 45 detí
Pri útokoch zahynulo celkovo 45 detí zahynulo a ďalšie desiatky utrpeli zranenia. V utorok o tom informoval Detský fond OSN (UNICEF) so sídlom vo švajčiarskej Ženeve.
Najmladšie z 13 detí, ktoré zomreli v meste Battikalóa, malo 18 mesiacov, uviedol hovorca UNICEF Christophe Boulierac. V meste Negombo, pri výbuchu v Kostole sv. Šebastiána, zahynulo 27 detí.
Okrem nich úrady potvrdili aj smrť piatich detí zo zahraničia, napísala tlačová agentúra DPA.
"Žiadne dieťa by nemalo zažiť takúto srdcervúcu situáciu a žiaden rodič by nemal navždy stratiť dieťa za takýchto hrozných okolností," povedal Boulierac a dodal, že pri útokoch prišlo tiež mnoho detí o rodičov.
Vlajky sú spustené na pol žrde
Na Srí Lanke sa v utorok ráno začal troma minútami ticha za obete útokov deň štátneho smútku, ktorý ešte v pondelok vyhlásil prezident Maithrípála Siriséna.
Srílanské vlajky sú v krajine spustené na pol žrde a v mnohých mestách visia aj čierne zástavy.
Na Srí Lanke zároveň začal od polnoci platiť výnimočný stav. Vláda ho zaviedla ako mimoriadne opatrenie v reakcii na útoky.

Polícii a zložkám ozbrojených síl - armáde, námorníctvu a letectvu - má pomôcť zaistiť verejnú bezpečnosť. Umožňuje im totiž zatýkať podozrivé osoby a vyšetrovať ich bez povolenia súdu.
Nedeľné výbuchy sa na Srí Lanke odohrali v troch luxusných hoteloch (v meste Kolombo a blízkom okolí) a troch katolíckych kostoloch v metropole a v mestách Negombo a Batticaloa. Bomby explodovali aj na dvoch ďalších miestach v Kolombe.
Okrem spomínaných útokov sa ďalší samovražedný útočník odpálil počas razie v dome, v ktorom sa nachádzali podozriví, pri čom zahynuli traja policajti.
Medzi obeťami na životoch je podľa srílanských úradov aj prinajmenšom 30 cudzincov.
O varovaní nevedel premiér a ministri
Hovorca srílanskej vlády ešte v pondelok informoval, že útoky spáchala miestna islamistická skupina známa pod názvom Národný Tavhíd Džamát (NTJ).
Stanica BBC s odvolaním sa na nemenované zdroje uviedla, že útoky vykonala s pomocou medzinárodnej organizácie.

Po útokoch vyšlo najavo, že srílanské policajné zložky dostali od nemenovanej tajnej služby v zahraničí pred desiatimi dňami varovanie, že sunnitské hnutie NTJ by mohlo pripravovať útoky na kostoly a ambasádu Indie v Kolombe.
Srílanské vedenie sa po týchto správach dostalo pod ostrú kritiku. Tamojšia vláda v reakcii uviedla, že o zmienenom varovaní nevedel premiér Ranil Vikramasinghe a ani žiaden z ministrov, informuje BBC.