COLOMBO, BRATISLAVA. Dnes je to turistický raj, niekoľko rokov dozadu sa však Srí Lanka zmietala v občianskej vojne a teroristické útoky sa diali takmer pravidelne.

Teroristické útoky na tri kostoly počas veľkonočných omší a na tri luxusné hotely si v nedeľu vyžiadali viac ako 150 obetí. Tajné služby pritom mali podľa agentúry AFP informácie o chystanom útoku islamistov na kostoly.
Vláda to však podľa BBC popiera a netuší, kto stojí za útokmi.
V minulosti sa pritom útoky sústredili skôr na infraštruktúru či budhistické chrámy a len výnimočne útočili islamisti.
Ostrovný štát bol 25 rokov v občianskej vojne – proti srílanskej vláde povstala militantná organizácia Tigre oslobodenia tamilského Ílamu (LTTE).
Tamilské tigre sa od roku 1983 snažili vytvoriť na východe a severe ostrova samostatný tamilský štát. Konflikt pritom skončil až v roku 2009, napätie medzi väčšinovými sinhalcami a tamilmi trvá dodnes.
Viaceré, aj keď menšie útoky, majú na svedomí aj Front ľudového oslobodenia (JVP). Komunistické hnutie začalo na ostrove v roku 1971 a v rokoch 1987 až 1989 dve ozbrojené protivládne povstania. V tomto období viackrát zaútočili napríklad aj na budhistické chrámy.
Ktoré boli najväčšie teroristické útoky v krajine za posledných tridsať rokov?
1. Útoky na moslimov
V rokoch 1990 a 1992 došlo k dvom najväčším masakrom na ostrove. Tamilské tigre dvakrát zaútočili na moslimské dediny. Moslimovia pritom na Srí Lanke tvoria asi len 9 percent populácie.
V roku 1990 kádre LTTE zabili 147 ľudí v mešite v meste Kattankudy. O dva roky neskôr vyše dvestočlenná skupina povstalcov vyvraždila v dedine Palliyagodella 172 civilistov.
Etnické čistky moslimov a sinhalcov prebiehali roky, LTTE ich chceli úplne vyhnať zo svojho územia.