SME
Nedeľa, 15. december, 2019 | Meniny má Ivica

Výbuchy v kostoloch a hoteloch na Srí Lanke si vyžiadali viac ako dvesto obetí (minúta po minúte)

K výbuchom došlo na ôsmich miestach.

Zničený kostol svätého Šebastiána v meste Negombo.Zničený kostol svätého Šebastiána v meste Negombo.(Zdroj: TASR/AP)

Dianie po výbuchoch na Srí Lanke sme sledovali minútu po minúte:

16:25 Minútu po minúte sme ukončili. Prípadné ďalšie dianie na Srí Lanke budeme sledovať v bežnom spravodajstve na SME.sk.

16:06 Medzi obeťami útokov boli napokon až dvaja Číňania, potvrdili čínske štátne médiá. Išlo o dvoch bratrancov, ktorých identifikovala ich rodina.

15:35 Pápež František odsúdil "kruté násilie" nedeľných útokov.

Počas omše na vatikánskom Námestí svätého Petra predniesol tradičné posolstvo Urbi et Orbi (Mestu a svetu), v ktorom upozornil na konflikty na Blízkom východe, v Afrike aj Amerike, a vyzval politických lídrov, aby dali bokom svoje nezhody a namiesto toho spolupracovali na dosiahnutí mieru. Spomenul pritom Sýriu, Jemen, Líbyu, Južný Sudán, Venezuelu i Nikaraguu.

V špeciálnej výzve na záver vyjadril pápež poľutovanie nad nedeľnými útokmi na hotely a kostoly, ktoré sa uskutočnili práve v čase, keď sa veriaci zúčastňovali na veľkonočnej omši oslavujúcej Kristovo zmŕtvychvstanie.

Prečítajte si tiež: Sabinovčan podniká na Srí Lanke, po útokoch mal zablokovanú sociálnu sieť Čítajte 

15:10 Na Srí Lanke žije a podniká aj rodený Sabinovčan Roman Haluška, s manželkou Chirani vlastnia hotel na juhu krajiny, v meste Mirissa.

Roman v priebehu dňa obavy o seba i najbližších dementoval.

„Sme v poriadku a ďakujeme za správy,“ oznámil prostredníctvom facebooku krátko po trinástej hodine nášho času.

Prezradil tiež, že v krajine boli zablokované sociálne siete a zakrátko na to pridal aj informáciu o zákaze vychádzania.

14:55 "Boli sme v našej izbe na 25. poschodí, keď sme pocítili silné otrasy. Bežali sme dolu v obave, že je zemetrasenie," opísal pre stanicu NBC explóziu v reštaurácii na prvom poschodí päťhviezdičkového hotela Shangri-Li tridsaťročný Akšat Saraf z Indie.

"V posledných desiatich rokoch sme si už zvykli na mierový a pokojný život. Nikto už nemal strach. To, čo sa dnes stalo, je hrozné," komentoval najslávnejší srílanský hráč kriketu Rošan Mahánáma.

"Po toľkých rokoch sa to zasa začalo. Šialenci zabíjajú nevinných ľudí," uviedol s obavami zamestnanec jedného z hotelov Gamini Francis, podľa ktorého útoky poznamenajú cestovný ruch a mnoho ľudí príde o prácu.

14:48 Slovenské ministerstvo zahraničných vecí odporúča Slovákom, ktorí sú na Srí Lanke, zvýšiť opatrnosť a zároveň sa vyhýbať miestam s veľkou koncentráciou ľudí.

V súčasnosti podľa ministerstva tamojšie bezpečnostné zložky vykonávajú bezpečnostné operácie z dôvodu možnej ďalšej hrozby útokov.

V prípade potreby môžu občania Slovenska kontaktovať rezort na telefónnom čísle +421 2 5978 5978.

14:44 Ešte pred dvoma dňami bola na Srí Lanke aj úspešná slovenská lyžiarka Petra Vlhová. Prostredníctvom instagramu odkázala, že už sa nachádza na Slovensku a je v poriadku.

Loading

...

14:23 Medzi obeťami útokov je aj jeden občan Holandska a jeden Číňan. Ďalší štyria Číňania ležia v nemocnici v stabilizovanom stave.

Presný počet cudzincov, ktorí pri útokoch zahynuli, stále nie je známy. Prvé informácie hovorili o 35 cudzincoch, minister obrany rozprával o "približne tridsiatich". Slováci by medzi obeťami byť nemali.

14:18 Aj prezidentská kancelária potvrdila, že facebook, instagram a ďalšie sociálne siete na Srí Lanke zablokovali. Táto situácia potrvá až dovtedy, kým bezpečnostné zložky neuzatvoria vyšetrovanie útokov.

Rozhodnutie zablokovať sociálne siete vysvetľuje prezidentská kancelária šírením dezinformácií.

14:01 Počet obetí útokov stúpol na 207, ďalších 450 ľudí je zranených, uviedla srilanská polícia.

13:46 Podľa srílanskej vlády všetko nasvedčuje tomu, že všetky útoky boli koordinované a uskutočnila ich jedna skupina.

13:32 Minister obrany Ranil Wickremesinghe povedal, že polícia v súvislosti s útokmi zatkla sedem osôb.

Zároveň dodal, že o život prišlo najmenej 160 ľudí, z toho okolo tridsať bolo cudzincov. Predchádzajúce správy hovorili o 35 cudzincoch.

13:20 Podľa srílanského ministra financií Mangalu Samaraweeru boli útoky pokusom vrátiť krajinu späť do najtemnejších časov brutálnej občianskej vojny.

Samaraweera uviedol, že výbuchy sú diabolským pokusom opäť vyvolať v krajine náboženské napätie, práve v časoch, keď sa Srí Lanka zotavuje z dlhoročnej vojny, ktorá ju ničila takmer tridsať rokov.

13:14 Reportér BBC Azzam Ameen podľa Guardianu informoval, že v súvislosti s útokmi polícia zatkla prvých ľudí.

13:12 Úprimnú sústrasť pozostalým vyjadril aj slovenský premiér Peter Pellegrini a poprial veľkú duševnú silu všetkým, ktorých tragicky zasiahla správa o nedeľných výbuchoch.

"Som zdesený z tej obrovskej a koncentrovanej nenávisti, ktorá dokáže niekoho priviesť k takýmto ohavným činom. Strata každého ľudského života bolí, ale smrť toľkých ľudí len pre akési zvrátené presvedčenie sa vymyká ľudskému chápaniu," napísal premiér na sociálnej sieti.

13:07 Aj The Guardian už uvádza najmenej 150 obetí. S najväčšou pravdepodobnosťou ich však bude viac.

13:00 Ani ôsma explózia sa nezaobišla bez obetí na životoch. Podľa informácií reportéra agentúry Reuters prišli o život traja policajti.

12:58 Ľuďom, ktorí majú v čase zákazu vychádzania cestovať lietadlom, bude umožnené ísť na letisko za sprievodu bezpečnostných síl po tom, ako preukážu svoje lístky a pasy.

12:30 Hoci srílanská vláda podľa pôvodných informácií vyhlásila 12-hodinový zákaz vychádzania od 18:00 miestneho času (14:30 SELČ), policajný hovorca oznámil, že zákaz bude vyhlásený s okamžitou platnosťou.

12:28 Udalosti na Srí Lanke odsúdilo viacero ďalších európskych lídrov a rodinám obetí vyjadrili úprimnú sústrasť.

"Tragická Veľká noc na Srí Lanke. Moje myšlienky sú s rodinami obetí a s tými, ktorí bojujú o život," napísal na twitteri predseda Európskej rady Donald Tusk.

"Bolo veľmi smutné počuť o výbuchoch na Srí Lanke, ktoré stáli životy toľkých ľudí. Vyjadrujem úprimnú sústrasť rodinám obetí, ktorí sa prišli v pokoji pomodliť alebo len navštívili túto krajinu," dodal predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker.

12:20 Pápež František v závere svojej kázne na Veľkonočnú nedeľu navrhol modlitby za obete krutostí na Srí Lanke.

Prečítajte si tiež: Útoky na Srí Lanke: zabíjali najmä povstalci Čítajte 

12:08 Dnešné útoky na Srí Lanke neboli prvými, v minulosti zabíjali najmä povstalci.

Vybrali sme šesť najväčších útokov v tejto krajine za posledných tridsať rokov.

12:04 Informácie o obetiach sa rôznia.

Guardian píše o 138 mŕtvych a stovkách zranených. AFP hovorí o 156 obetiach, niektoré zdroje uvádzajú číslo 180.

11:46 Viaceré zdroje sa zhodujú, že útoky boli dobre koordinovanou akciou zameranou na menšinovú komunitu kresťanov v časoch najväčších kresťanských sviatkov. Srílanské médiá pritom uvádzajú, že polícia dostala už pred desiatimi dňami informácie o hroziacich útokoch na kresťanské ciele.

11:41 Vyšetrovatelia identifikovali útočníkov.

Útoky boli dielom náboženských extrémistov, povedal na tlačovej konferencii minister obrany Ruwan Wijewardene.

Posledné dva útoky mali spôsobiť útočníci, ktorí unikali z pôvodného miesta činu.

11:37 Vláda na Srí Lanke vyhlásila od šiestej večer do šiestej rána zákaz vychádzania. Vláda tiež obmedzila prístup na sociálne siete, informuje agentúra Reuters.

11:30 Zo Srí Lanky hlásia ďalší, dnes v poradí už ôsmy výbuch.

11:21 Útoky na Srí Lanke odsúdili aj britská premiérka Theresa Mayová či líder labouristov Jeremy Corbyn.

"Vyjadrujem sústrasť všetkým, ktorí boli zasiahnutí týmito strašnými činmi. Musíme držať spolu, aby sme zabezpečili, že nikto nebude mať strach praktizovať svoju vieru," napísala na twitteri Mayová.

"Som zhrozený útokmi na Srí Lanke, na Veľkonočnú nedeľu, v najdôležitejší sviatok v kresťanskom kalendári. Stojím pri obetiach, ich rodinách, obyvateľoch Srí Lanky a kresťanoch celého sveta. Musíme poraziť túto nenávisť jednotou, láskou a rešpektom," doplnil Corbyn.

11:05 Kým pri prvých útokoch sa stali terčom tri luxusné hotely, tentoraz ide skôr o menší penzión v blízkosti zoologickej záhrady.

11:00 Útoky na Srí Lanke pokračujú. V hlavnom meste Colombo hlásia ďalší, už v poradí siedmy výbuch.

Podľa agentúry AFP prišli o život dvaja ľudia.

COLOMBO, BRATISLAVA. Vo viacerých kostoloch a hoteloch na Srí Lanke došlo v nedeľu k výbuchom. Podľa agentúry AFP, ktorá sa odvoláva na vyhlásenie srílanskej polície, si vyžiadali najmenej 180 obetí.

Ďalších viac ako 400 ľudí utrpelo zranenia.

Tri kostoly a tri hotely

Terčom útokov, ktoré sa odohrali prakticky súčasne v priebehu pol hodiny, sa stali tri katolícke kostoly a tri luxusné hotely.

Prvé zábery z jedného z kostolov odhaľovali rozsah skazy. Množstvo trosiek ležalo na podlahe a kostolných laviciach a preživší sa snažia pomáhať tým, ktorí zostali na zemi. Priestor je zahalený prachom.

Podľa AFP sa medzi obeťami nachádza aj 35 cudzincov.

Slovenské ministerstvo zahraničných vecí zatiaľ nemá informácie, že by medzi obeťami alebo zranenými boli občania Slovenska.

"Po dnešnej sérii výbuchov na Srí Lanke sa pracovníci nášho zastupiteľského úradu v Dillí spojili s našim Honorárnym konzulom ako aj s tamojšími úradmi a preverujú, či sa medzi obeťami a zranenými nachádzajú občania SR. Žiadna z doteraz získaných informácií takúto skutočnosť nepotvrdila," odpísal SME hovorca ministerstva Boris Gandel.

Medzi cudzincami, ktorí pri výbuchoch zahynuli, sú občania USA,
Británie a Holandska, uviedol pre AFP srílanský policajný zdroj.

Slávili veľkonočnú nedeľu

Nemenovaný príslušník srílanskej polície pre AFP potvrdil, že najmenej 45 ľudí zahynulo v metropole Colombo.

Najmenej 67 ľudí zomrelo po útoku na kostol v meste Negombo, ktoré leží asi 35 kilometrov severne od Colomba. Väčšina obyvateľov Negomba sa hlási ku katolíckej viere. Ďalších 25 mŕtvych si vyžiadal aj útok na kostol v meste Batticaloa na východe Srí Lanky.

Podľa agentúry AFP boli v čase výbuchu v kostoloch ľudia, ktorí sa zhromaždili na veľkonočnej omši.

„Asi hodinu po útoku boli cesty v Colombe pokojné a ľudia sa tiež chovali pokojne. Všetci sú však vystrašení, že sa bude opakovať situácia spred viac ako 10 rokov počas občianskej vojny, keď boli bombové útoky na každodennom poriadku," opísala pre SME situáciu v Colombe Slovenka Jana Bačová.

"Veľa reštaurácií, salónov a obchodov zavrelo zo strachu pred ďalšími útokmi svoje prevádzky, a to hlavne v blízkosti kostolov, “ dodala.

Príčina explózií zatiaľ nie je známa.

Minimálne z dvoch výbuchov v kostoloch podozrievajú samovraždených atentátnikov, k útoku sa však zatiaľ nikto neprihlásil.

Bezpečnostné opatrenia na Srí Lanke

Srílanský prezident Maithripala Sirisena vyzval verejnosť, aby zachovala pokoj. Bezpečnostným zložkám vydal príkaz útoky vyšetriť a potrestať vinníkov.

Premiér zvolal bezpečnostnú radu, polícia na príkaz generálneho policajného inšpektora zastavila vydávanie priepustiek pre personál.

Minister školstva oznámil, že v pondelok a utorok zostanú školy zatvorené.

Žiadne násilie šialených teroristov ospravedlňované náboženstvom nesmie zmeniť náš zápas o svet plný mieru a porozumenia. Nech sa udeje v ktorejkoľvek časti sveta.

Andrej Kiska, slovenský prezident

Arcibiskup z Colomba, kardinál Randžit vyzval občanov, aby nepodliehali panike. Kondoloval rodinám obetí a vyzval občanov, aby darovali krv pre ranených. Obrátil sa tiež na lekárov s výzvou, aby sa všetci dostavili do práce, hoci je sviatok.

Úrady tiež ohlásili mimoriadne opatrenia v doprave. Na medzinárodnom letisku v Colombe platia mimoriadne bezpečnostné opatrenia, pasažieri sa musia dostaviť už štyri hodiny pred odletom.

Správa železnice oznámila, že do vlakov nebudú pustení ľudia s veľkou batožinou. Na staniciach vykonávajú personál a policajti prehliadky.

Reagoval aj Kiska

Na útok reagoval aj slovenský prezident Andrej Kiska. Na svojom facebooku uviedol, že útok počas najväčšieho kresťanského sviatku je prejavom nenávisti nielen proti nevinným kresťanom, ale proti celému ľudstvu.

"Žiadne násilie šialených teroristov ospravedlňované náboženstvom nesmie zmeniť náš zápas o svet plný mieru a porozumenia. Nech sa udeje v ktorejkoľvek časti sveta," napísal Kiska.

Ako dodal, na Srí Lanke bol dvakrát a stretol množstvo usmiatych a milých ľudí.

"Jedna rodina ma dokonca pozvala k sebe a strávil som u nich na dedine zopár nocí," opísal svoju osobnú skúsenosť.

Kresťania na Srí Lanke čelia diskriminácii

Na Srí Lanke žije 22 miliónov ľudí a 70 percent z nich sú budhisti. Viac ako 12 percent občanov sú hinduisti, necelých 10 percent moslimovia a 7,6 percenta kresťania.

Národný evanjelický zväz vlani zaregistroval 86 incidentov a diskriminačných prejavov proti kresťanom, tento rok ďalších 26.

Niektoré skupiny kresťanov podľa minuloročnej správy amerického ministerstva zahraničných vecí uvádzajú, že čelia úradnému tlaku ukončiť aktivity v kostoloch a že niektoré úrady sa na zhromaždenia kresťanov pozerajú ako na "nepovolené zhromaždenia".

Táto správa amerického úradu tiež uvádza, že sa budhisti na Srí Lanke niekoľkokrát pokúsili uzavrieť modlitebne kresťanov aj moslimov.

Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Lámete si hlavu nad vianočným darčekom?
 2. Kam na výlet so svojimi známymi
 3. First moment Turecko: Využite zľavy na špičkové hotely
 4. Vianočné trhy vďaka inovácii pomáhajú rodinám v ohrození
 5. Triedený odpad nekončí na jednej kope. Vysvetľujeme to už roky
 6. Výnos 5,5 % alebo 15 % p.a.?
 7. Horskí záchranári sa vás vždy opýtajú túto otázku. Viete akú?
 8. Nový cestovný poriadok ŽSR z vášho regiónu v denníku SME
 9. Aj po tridsiatke stále hýria. Čo bráni mladým vyrásť?
 10. Nákup darčekov môže byť tento týždeň výhodnejší
 1. Sólymos: Najťažšie bolo prísť za ľuďmi, ktorých odpojili od vody
 2. Lámete si hlavu nad vianočným darčekom?
 3. First moment Turecko: Využite zľavy na špičkové hotely
 4. Kam na výlet so svojimi známymi
 5. Slovenské Vianoce kedysi a dnes
 6. Chlebodarca zmenil život siedmim rodinám
 7. Vianočné trhy vďaka inovácii pomáhajú rodinám v ohrození
 8. Výnos 5,5 % alebo 15 % p.a.?
 9. Triedený odpad nekončí na jednej kope. Vysvetľujeme to už roky
 10. Slovenská sporiteľňa pomôže svojim klientom zo zničenej bytovky
 1. Horskí záchranári sa vás vždy opýtajú túto otázku. Viete akú? 36 229
 2. Aj po tridsiatke stále hýria. Čo bráni mladým vyrásť? 33 386
 3. Triedený odpad nekončí na jednej kope. Vysvetľujeme to už roky 26 644
 4. Ceny bytov rekordne rastú. Niektorých sa to však netýka 15 910
 5. Nový cestovný poriadok ŽSR z vášho regiónu v denníku SME 13 715
 6. Kam na výlet so svojimi známymi 12 174
 7. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40% z ceny 10 498
 8. First moment Turecko: Využite zľavy na špičkové hotely 10 326
 9. SME.sk dosiahlo v novembri rekordný počet predplatiteľov 9 507
 10. Vlastné auto alebo lízing? Porovnali sme ich výhodnosť 9 444

Téma: Srí Lanka


Článok je zaradený aj do ďalších tém Útoky na Srí Lanke

Hlavné správy zo Sme.sk

V Prešporku popravili 16. júla 1671 muža, ktorý tvrdil, že vidí pád pápežského štátu aj Habsburgovcov.

Frusciante sa po desiatich rokoch vracia k Red Hot Chili Peppers

Kapelu opúšťa gitarista Josh Klinghoffer.

Skupina RHCP.

Celý čas strácala. V cieli však bola Vlhová o dve stotiny skôr

Slovenka má desiate víťazstvo vo Svetovom pohári.

Petra Vlhová.
Cynická obluda

Päť rokov Ficovho sebavedomia

Ubehlo 5 rokov odvtedy, čo Fico prišiel po prvýkrát s myšlienkou, že by už nebol predsedom vlády. Zdala sa mu absurdná.

Neprehliadnite tiež

Erdogan pohrozil USA uzavretím dvoch vojenských základní

Washington varoval Ankaru pred sankciami v súvislosti s nákupom ruských zbraní.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Gretu skritizovali za výrok o politikoch, pomýlila sa pri preklade

Aktivistka odmieta, že by vyzývala k páchaniu násilia.

Greta Thunbergová.

USA zrejme po 30 rokoch vyhostili dvoch čínskych diplomatov

Diplomati sa vstúpili bez povolenia na základňu v Norfolku.

Námorná základňa v Norfolku.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.