PCHONGJANG, BRATISLAVA. Februárová cesta do Vietnamu nepatrí medzi svetlé momenty pôsobenia severokórejského diktátora Kim Čong-una. Do Hanoja išiel v obrnenom a luxusnom vlaku 65 hodín, rovnakým spôsobom sa aj vracal.

V čase, keď sa v jeho krajine znovu začali míňať potraviny, dúfal, že od amerického prezidenta Donalda Trumpa dostane prísľub výrazného zmiernenia sankcií, ktoré by pomohlo prežiť jeho režimu. Rokovania sa však skončili predčasne a bez dohody.
Okamžite po neúspechu rokovaní sa začali objavovať satelitné zábery, ktoré naznačovali, že režim oživuje svoj program budovania a testovania nových zbraní. Štvrtok svet videl prvé výsledky týchto procesov, ktorými chce Severná Kórea ukázať, že sa nenechá zatlačiť do kúta.
Zatiaľ prísľub neporušil
Severokórejský režim oznámil, že otestoval „taktickú riadenú zbraň“ a že pri testoch bol osobne aj diktátor Kim. Udalosť má podľa neho „závažný význam“, napísala štátna agentúra KCNA.
Nateraz nejde o porušenie prísľubov, ktoré dal Kim Trumpovi na dvoch summitoch v Singapure a Hanoji. Kim sa totiž zaviazal, že krajina už nebude vykonávať jadrové testy ani testy medzikontinentálnych striel.
Oboje ukončila na jeseň 2017, keď režim uviedol, že si už overil spoľahlivosť svojich systémov, ktorými by vedel zasiahnuť aj územie Spojených štátov. Ďalšie testy už vraj aj tak nie sú nutné.
Vo štvrtok však testoval len taktické zbrane, teda také, ktoré sa používajú priamo na bojisku a majú oveľa kratší dosah. „Zrejme išlo o delostrelectvo alebo raketomety,“cituje CNN juhokórejský vládny zdroj.