SME
Piatok, 22. január, 2021 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky

Na obnovu zničenej Notre-Dame prisľúbili stovky miliónov (minúta po minúte)

Konštrukcia chrámu požiaru odolala.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Načítavam video...

Dianie po požiari katedrály Notre-Dame v Paríži sme sledovali minútu po minúte:

16:30 Minútu po minúte sme ukončili. Ďalšie dianie po požiari katedrály Notre-Dame budeme sledovať v bežnom spravodajstve na SME.sk.

16:16 Už pred pondelkom bola katedrála "v krehkom stave". Reportér televízie France 24 Nick Rushworth sa pozrel na priebeh rekonštrukcie v čase pred požiarom.

Skryť Vypnúť reklamu
Načítavam video...

16:00 K výzve Ružomberčanov na pomoc Notre-Dame sa pripojili ďalšie dve slovenské pamiatky zaradené do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Ide o drevený artikulárny evanjelický kostol v Leštinách a rímskokatolícky kostol Všetkých svätých v Tvrdošíne.

15:51 Vzdať poctu hasičom, ktorí celú noc bojovali za záchranu katedrály, prišiel v utorok aj hudobník Gautier Capucon.

15:26 Rodina Bettencourtovcov, ktorá vlastní slávnu značku L'Oreál, prisľúbila 200 miliónov eur na rekonštrukciu katedrály.

Celková vyzbieraná suma sa prehupla už cez hranicu 600 miliónov eur.

15:21 Slovensko v súvislosti s požiarom počká, ako sa celej veci zhostí samotné Francúzsko, a tam, kde budeme môcť pomôcť, pomôžeme. Uviedol to premiér Pellegrini s tým, že by sa nerád zapájal do pretekov v tom, ktorá krajina pomôže viac alebo menej.

Skryť Vypnúť reklamu

"Nerád by som dnes robil nejaké lacné gestá a ohlasoval, že pošleme takú alebo onakú sumu," vyhlásil premiér s tým, že Slovensko pomôže, ak si to bude Francúzsko želať. "Nebudem teraz z toho robiť reklamu a robiť nejakú lacnú kampaň," povedal.

"Férovosť prístupu nabáda k zdržanlivosti, aby sme dokonca možno neurazili protistranu, že tým prejavujeme nedôveru, že sú schopní sami sa o ten problém postarať. Predsa len ide o svetovú veľmoc, ktorá sa asi s takýmito problémami vyrovnať vie," dodal Pellegrini.

15:15 Jedným z artefaktov, ktoré sa podarilo zachrániť, je tŕňová koruna, ktorú niesol údajne na hlave počas ukrižovania Ježiš Kristus.

V Notre-Dame bola vystavená od roku 1239.

15:12 O 18:50 sa rozozvučia zvony na kostoloch po celom Francúzsku. Práve v tomto čase včera vypukol požiar v katedrále.

Skryť Vypnúť reklamu

15:05 Julien Le Bras, šéf spoločnosti, ktorá inštalovala lešenie v katedrále, povedal, že v minulosti pracoval na rekonštrukcii viacerých historických budov vo Francúzsku, vrátane múzea Louvre.

Nikto z pracovníkov spoločnosti podľa neho nebol na mieste v čase, keď vypukol požiar. "Všetky pravidlá bezpečnosti a protipožiarnej ochrany boli dodržané," dodal Le Bras.

14:58 Pápež František dúfa, že všetci ľudia spoja svoje sily na to, aby katedrálu obnovili.

"Dúfam, že katedrála Notre-Dame sa raz možno vďaka rekonštrukčným prácam a mobilizácii všetkých opäť stane klenotom v srdci tohto mesta," uviedol František vo vyhlásení, ktoré zverejnil Vatikán.

Pápež má neskôr cez deň o požiari telefonicky hovoriť aj s prezidentom Macronom. V tejto veci s Macronom už telefonovali americký prezident Donald Trump, nemecká kancelárka Angela Merkelová či generálny tajomník OSN António Guterres.

Skryť Vypnúť reklamu

14:31 V konštrukcii spustošenej katedrály identifikovali určité "nedostatky". Celkovo však požiaru odolala. Informoval o tom štátny tajomník ministerstva vnútra Laurent Nuňez.

"Určité oslabenia sa zistili najmä v klenbe a v štíte severnej lode chrámu, ktoré treba zabezpečiť," uviedol pred novinárom po prehliadke miesta požiaru.

14:25 Šéfarchitekt katedrály v Kolíne nad Rýnom tvrdí, že bude trvať desaťročia, kým sa podarí opraviť všetky škody spôsobené požiarom.

Prečítajte si tiež: Zastaralý protipožiarny systém a výbuch prachu. Prečo zhorela Notre Dame? Čítajte 

Katedrála v Kolíne bola počas druhej svetovej vojny zničená a práce na jej rekonštrukcii trvajú už viac ako 70 rokov a stále prebiehajú.

14:18 Zastaralý protipožiarny systém či kúdoly prachu.

Pred požiarom ikonického parížskeho chrámu varovala už štúdia pred tromi rokmi.

Skryť Vypnúť reklamu

14:09 Ľútosť nad udalosťami vyjadrila aj britská kráľovská rodina. Kráľovná Alžbeta II. poslala francúzskemu prezidentovi Emmanuelovi Macronovi list.

List Macronovi poslal aj princ Charles.

14:01 Na záchrane katedrály sa podieľali stovky hasičov. Podľa námestníka ministerstva vnútra Laurenta Nuneza bojovalo s požiarom po jeho vypuknutí 500 hasičov, ktorých okolo polnoci vystriedalo ďalších 500.

13:50 Milionári, vlády a bežní ľudia vyzbierali podľa France 24 už takmer 500 miliónov eur na rekonštrukciu katedrály. A pridávajú sa ďalší.

Prečítajte si tiež: Ružomberčania chcú spojiť pamiatky Unesco pre pomoc Notre Dame Čítajte 

13:42 Požiar katedrály zasiahol aj ľudí na Slovensku. Ružomberčania chcú teraz prehovoriť všetky slovenské UNESCO pamiatky, aby držali spolu a pomohli zhorenému chrámu.

Napríklad Vlkolínec, pamiatka svetového kultúrneho dedičstva, ktorá patrí pod Ružomberok, venuje celé vstupné vyzbierané počas víkendu na opravu Notre-Dame.

Skryť Vypnúť reklamu

Nerobíme si ružové okuliare, vstupné nebude robiť veľa. Podstatné je ale si uvedomiť, že aj Notre Dame aj Vlkolínec sú v zozname UNESCO spolu s ostatnými stovkami pamiatok. Mám za to, že by sa mali všetky pamiatky práve teraz zachovať sestersky a pomôcť,“ hovorí Viktor Mydlo z ružomberskej radnice.

13:34 Podľa zástupcov francúzskeho ministerstva kultúry a ministerstva vnútra utrpeli vzácne maľby v katedrále určitý druh poškodenia dymom, ale vo veľkej miere zostali nedotknuté.

Maľby by mali v piatok presunúť do múzea Louvre.

13:23 Po požiari Notre-Dame prijíma opatrenia aj Španielsko. Minister kultúry José Guirao oznámil, že Španielsko preverí bezpečnosť svojich pamiatok.

"Toto je varovanie," povedal Guirao španielskej rozhlasovej stanici RNE.

Skryť Vypnúť reklamu

"Nebezpečenstvo vždy spočíva v starých systémoch elektrického vedenia, ktoré musia byť prekontrolované," uviedol. Presnejšie informácie o tom, ktorých pamiatok sa bezpečnostná previerka týka, však neposkytol.

13:07 Parížska prokuratúra uviedla, že rozsiahly požiar katedrály Notre-Dame vyšetruje ako nešťastnú nehodu a nie ako prípad podpaľačstva.

"Nič nenasvedčuje tomu, že išlo o úmyselný trestný čin," povedal prokurátor Rémy Heitz.

13:02 Guardian pripravil infografiku o tom, ako sa oheň po vypuknutí v katedrále šíril. Nájdete ju kliknutím na tento odkaz.

12:53 Požiar Notre-Dame zvýšil záujem o knihu Victora Huga Chrám Matky Božej v Paríži. Na platforme Amazon France sa podľa španielskeho denníka El País umiestnil deň po ničivom požiari na prvom mieste.

Skryť Vypnúť reklamu

12:40 Polícia začne vypočúvať pracovníkov firiem, ktoré sa podieľali na opravách chrámu.

Na prípade podľa parížskeho prokurátora Rémyho Heitza pracuje viac ako 50 ľudí, tí stále predpokladajú, že požiar zapríčinila bližšie nešpecifikovaná nehoda.

12:20 Francúzsky prezident Macron kvôli požiaru katedrály pozastavil kampaň svojho hnutia Republika v pohybe pred májovými eurovoľbami.

"Všetci zažívame chvíľu obrovského smútku... Preto až do odvolania zastavujeme kampaň," napísala exministerka Nathalie Loiseauová, ktorá stojí na čele kandidátky.

12:15 Väčšinu cenných umeleckých a liturgických predmetov sa podarilo zachrániť. Zachránené artefakty zhromažďujú na parížskej radnici.

Fotografie predmetov vynesených z katedrály Notre-Dame zverejnila na twitteri parížska starostka Anne Hidalgová.

Skryť Vypnúť reklamu

12:10 Vo Francúzsku začala národná zbierka na opravu zhorenej katedrály Notre-Dame.

12:00 Podporu Francúzom vyjadril aj veľký imám egyptskej mešity al-Azhar Ahmad Muhammad Tajjib.

"Naše srdcia sú s našimi bratmi vo Francúzsku, zaslúžia si našu plnú podporu," napísal na twitteri v angličtine, francúzštine a arabčine.

11:50 Francúzsky magnát, investor a zberateľ umenia Bernard Arnault a jeho koncern LVMH tiež prisľúbili poskytnúť financie na rekonštrukciu.

LVMH v stanovisku oznámila, že spoločnosť aj Arnaultova rodina prispejú sumou 200 miliónov eur na obnovu katedrály, ktorú považujú za "symbol Francúzska, jeho dedičstva a jednoty".

11:41 Organ, ktorý sa nachádza v katedrále, je po požiari neporušený, uviedol zástupca parížskej starostky Emmanuel Gregoire.

Skryť Vypnúť reklamu

Ide o jeden z najznámejších a najväčších organov na svete, ktorý sa pýši asi osemtisíc píšťalami. V tridsiatych rokoch 18. storočia ho zhotovil Francois Thierry.

Gregoire v utorok pre televíziu BFMTV zároveň uviedol, že rýchlo a úspešne aktivovali plán na ochranu pokladov katedrály. Vyjadril tiež "enormnú úľavu" nad záchranou cenností, akou je napríklad domnelá Kristova tŕňová koruna.

11:36 Požiar Notre-Dame sa stal ústrednou témou mnohých médií nielen vo Francúzsku, ale po celom svete. Cyril Petit z Le Journal du Dimanche pripravil zaujímavú mozaiku titulných strán 91 novín.

11:34 Veľké škody v katedrále nenapáchal iba oheň. Experti budú posudzovať aj rozsah škôd, ktoré mohlo spôsobiť obrovské množstvo vody, ktoré museli hasiči použiť pri hasení požiaru, píše Guardian.

Skryť Vypnúť reklamu

10:56 Ak ste ešte nemali možnosť navštíviť katedrálu osobne, tu si môžete pozrieť virtuálnu prehliadku interiéru v stave pred požiarom.

10:13 Na mieste bude naďalej hliadkovať zhruba stovka hasičov, ktorí budú dohliadať na bezpečnosť požiariska a zamerajú sa na statiku stavby. Ich úlohou bude spolu s odborníkmi zaznamenať presný rozsah škôd a zaistiť bezpečný prevoz cenných artefaktov z chrámu.

10:00 Hasiči oznámili, že oheň v katedrále už úplne zahasili.

09:42 „Je to akoby zomreli milióny príbehov nás všetkých, ktorí sme sa toho posvätného miesta mohli dotknúť,“ napísal v utorok na Facebooku slovenský prezident Andrej Kiska. Uviedol, že posiela sústrastný telegram francúzskemu prezidentovi.

09:38 „Toto miesto prežilo stáročia a množstvo konfliktov. Moja mama mi vždy, keď za vojny prechádzala okolo Notre Dame, hovorila: kým táto katedrála stojí, nič nám nehrozí,“ povedal denníku Le Parisien päťdesiatosemročný muž, ktorý pondelkový požiar označil za odkaz a príležitosť pre Francúzsko . Podľa neho by sa Francúzi mali v tejto dobe, kedy „rastie napätie a nenávisť a krajina je v plameňoch“, zjednotiť.

Skryť Vypnúť reklamu

09:10 Starostka Paríža Anne Hidalgo vyhlásila medzinárodnú darcovskú konferenciu, ktorá má pomôcť obnoviť katedrálu Notre Dame.

09:05 Po revolúcii ju chceli zbúrať.

Katedrála stojí na mieste, ktoré už 2000 rokov slúži náboženským kultom. V 4. storočí tam stál galsko-rímsky chrám zasvätený Jupiterovi, neskôr v 6. storočí už kresťanská bazilika.

O výstavbe Notre Dame rozhodol parížsky biskup Maurice de Sully v roku 1159, základný kameň položili v roku 1163. Celú katedrálu sa podarilo dostavať v roku 1345, po 182 rokoch.

Počas Veľkej francúzskej revolúcie v roku 1793 katedrálu zničili a vyrabovali revolucionári, ktorí tiež roztopili drahé kovy na oltároch. Rozbili všetkých 28 sôch biblických kráľov na priečelí budovy, pretože ich považovali za kráľov francúzskych.

Skryť Vypnúť reklamu

Po revolúcii hrozilo, že stavbu so zbúranými stenami a vytlčenými oknami zbúrajú. Do osudu katedrály však zasiahol spisovateľ Victor Hugo a jeho román Chrám Matky Božej v Paríži publikovaný v roku 1831. Toto dielo vyvolať záujem o osud chrámu, vďaka čomu sa podarilo získať peniaze na jej obnovu formou verejnej zbierky.

08:27 Francois-Henri Pinault, manžel herečky Salmy Hayek a šéf módneho impéria Kering venuje 100 miliónov eur na obnovu katedrály Notre Dame. Informoval o tom magazín People.

Pinaultovo impérium vlastní množstvo luxusných značiek ako sú Gucci, Yves Saint Laurent, Alexander McQueen či Balenciaga.

Herečka a podnikateľ sa vzali v roku 2009 v Paríži a ich parížske sídlo sa nachádza iba kilometer od historickej stavby, ktorá včera skončila v plameňoch.

Skryť Vypnúť reklamu

07:58 Parížania sa zobudili do smutného rána. Úrady teraz sústreďujú pozornosť na rozsah škôd, ktoré utrpela 850-ročná pamiatka svetového dedičstva UNESCO. Námestník ministra vnútra Laurent Núñez v rozhovore pre novinárov povedal, že príslušné orgány sa čoskoro stretnú, aby zistili, či je budova dostatočne stabilná, aby hasiči mohli vojsť dovnútra.

07:42 Ničivý požiar katedrály sa dostal na titulné strany všetkých francúzskych novín.

Katolícky denník La Croix fotografiu horiacej veže doplnil titulkom „Srdce v popole“.

„Krajina, ako je tá naša, hlboko sekulárna, zrazu pocítila, ako sa jej srdce chveje pri pohľade na kostol v plameňoch,“ stojí v úvodníku Guillauma Gouberta.

„Plame a slzy,“ znie titulok liberálneho denníka Le Soir.

07:25 Celý drevený interiér katedrály je zničený, informuje americká televízia CNN.

Skryť Vypnúť reklamu

Oheň, ktorý v pondelok pohltil ikonický kostol, živilo aj drevené mrežovanie vo vnútri katedrály. "Stredoveká strešná konštrukcia je už stratená," vyhlásil Monsignor Patrick Chauvet.

Drevenú kostru katedrály, ktorá pozostávala predovšetkým z dubového dreva, tvorili aj stromy zotnuté ešte v rokoch 1160 až 1170, čím kostra predstavovala jednu z najstarších častí celej konštrukcie.

Prečítajte si tiež: Zhorel symbol Paríža, ktorý zachránil Victor Hugo Čítajte 

07:24 "Všetky vzdialenosti z Paríža sú vo Francúzsku vypočítané práve od námestia, na ktorom stojí ikonická katedrála Notre-Dame. Jeden zo symbolov Paríža na ostrove Île de la Cité už dvakrát tesne unikol skaze.

V pondelok už chrám také šťastie nemal - veľkú časť katedrály zničil požiar. Zhorela zadná časť strechy, zrútila sa aj zadná veža," píše Lukáš Onderčanin.

07:20 Námestník ministra vnútra Laurent Núñez vyhlásil, že "hoci je oheň v Notre Dame pod kontrolou, stále nie je úplne uhasený." Príčina požiaru stále nie je známa.

07:11 Trvalo menej než hodinu, kým sa požiar, ktorý vznikol v podkroví katedrály, rozšíril a plamene napokon zničili najvyššiu - 96 metrovú - štíhlu vežu, uvádza denník New York Times.

07:00 Parížska prokuratúra začala požiar vyšetrovať.

06:54 Z chrámu sa podarilo zachrániť pre ohňom tŕňovú korunu, ktorú mal údajne pred ukrižovaním na hlave Ježiš Kristus, ako aj tuniku francúzskeho kráľa Ľudovíta IX. z 13. storočia. Hasiči však nedokázali včas vyniesť niekoľko veľkých obrazov.

06:44 Požiar katedrály Notre-Dame sa podarilo dostať pod kontrolu a čiastočne ho uhasiť.

"Treba ešte zlikvidovať reziduálne ložiská ohňa," povedal hovorca hasičov po ich niekoľkohodinovom boji s plameňmi.

05:00 Úrad parížskeho prokurátora vylúčil ako príčinu požiaru podpaľačstvo, a aj súvis s terorizmom. Prípad považuje za nehodu.

04:30 Objavili sa už aj prvé finančné ponuky na pomoc s obnovou Notre-Dame.

Francúzsky miliardár François-Henri Pinault prisľúbil na opravu chrámu sto miliónov eur. Desiatky kampaní, ktoré sa snažia vyzbierať peniaze na obnovu, prebiehajú už aj na internete.

04:15 "Spoločne znovu postavíme Notre-Dame," povedal francúzsky prezident Emmanuel Macron a sľúbil obnovu katedrály, chce vyhlásiť medzinárodnú zbierku.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 4. Hygge ako životný štýl
 5. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 6. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 7. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 8. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 9. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 10. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 35 044
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 33 989
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 12 489
 4. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 9 660
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 9 316
 6. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 316
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 791
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 493
 9. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 432
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom? 4 398
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Žlté vesty

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Katedrála Notre Dame (Paríž), Požiar katedrály Notre-Dame
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Sledujte zjazdové lyžovanie s nami.

8 h
Ilustračná fotografia.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 233-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 3 894 obetí. Na Slovensku prebieha plošné testovanie.

8 h
Ilustračná fotografia.

Denník SME odhadol, aký bude očkovací kalendár.

21 h

Neprehliadnite tiež

Podzemie barytovej bane.

Počas prác došlo k náhlemu uvoľneniu plynu.

5m
Ruský opozičný politik Alexej Navaľnyj.

Predseda Európskej rady tiež vyzval na vyšetrenie otravy Navaľného.

18m
Dosluhujúci americký prezident Donald Trump.

Irán sa už niekoľkokrát vyhrážal pomstou za atentát na Sulejmáního.

26m
Ilustračné foto.

Zákaz letov potrvá od piatku do stredy.

28m