LONDÝN, BRATISLAVA. Keď Slováci pôjdu 25. mája voliť nových poslancov Európskeho parlamentu, prvýkrát by si mali vybrať štrnásť kandidátov, teda o jedného viac ako naposledy. Je však možné, že ten štrnásty si na svoju funkciu bude musieť niekoľko mesiacov počkať.
Po ďalšom odložení odchodu Veľkej Británie z Európskej únie sa aj europarlament musí pripraviť na kurióznu situáciu. Briti si pravdepodobne tiež budú voliť europoslancov, aj keď len na krátku chvíľu. Skomplikovať to môže aj fungovanie v Bruseli.
Rozchytané britské kreslá
„Keď sa vrátim do politiky, už nebudem pán Dobrák,“ povedal v piatok na tlačovej konferencii líder novej britskej politickej strany Brexit Nigel Farage. Jeden z najznámejších europoslancov a kritikov Bruselu sa chce takmer tri roky po odhlasovaní brexitu opäť dostať do európskej politiky, aby ukázal hnev a zmenil politiku.

Zdá sa, že Farage bol na eurovoľby ako jeden z mála naozaj pripravený. Po stredajšom summite členské štáty EÚ ustúpili britskej premiérke Therese Mayovej a posunuli piatkový termín brexitu.
Kým Mayová žiadala koniec júna, podľa Únie je vhodnejší koniec októbra, ak by sa vládni konzervatívci a labouristi ani v najbližších týždňoch nedohodli.
Pre Úniu to však prináša jednu komplikáciu – ak Briti neodídu do 23. júna, musia sa zúčastniť na eurovoľbácg.
Členské štáty sa pritom dohodli, že po odchode britských europoslancov sa ich celkový počet zníži.